גלי מוח: דלתא, תטא, אלפא וגמא

המוח שלנו שומר על כל חמשת סוגי גלי המוח פעילים
במהלך היום, המוח שלנו שומר על כל חמשת סוגי גלי המוח פעילים.

ישנם 5 סוגים של גלי מוח והם עובדים כמעט כמו תווים מוזיקליים. חלקם בתדרים נמוכים, אחרים בתדרים גבוהים. ביחד יש להם את הכוח ליצור הרמוניה. המחשבות, הרגשות והתחושות שלך באיזון מושלם, מרוכזים ופתוחים לכל מה שסביבך.

האם אי פעם שמעת מישהו אומר משהו כמו, "אני רוצה לאמן את גלי המוח שלי אלפא להיות רגוע יותר ולקבל יותר שקט פנימי"? למעשה, אנשים אפילו דיברו על מכונות ביו-פידבק שיכולות לעורר גלי מוח מסוימים כדי להביא אותנו למצבי תודעה מסוימים. ובכן, עלינו לצעוד בזהירות כאן...

"העין תופסת... המוח נותן לדברים צורה"

-פול סזאן-

כשזה מגיע לגלי המוח שלנו, המפתח לבריאות ואושר אותנטיים טמון באפשרות לכל אחד מהם לעבוד בדרכו, בתדירות שלו וברמות האופטימליות שלו. עלינו לזכור גם שהם אינם סטטיים. במקום זאת, הם משתנים ככל שאנו מתבגרים. אז, הנקודה היא לא להיות אובססיבי לגבי שיפור גלי הבטא שלנו למיקוד טוב יותר או גלי הגמא שלנו כדי להגיע למצב רוחני.

האמת היא שאין סוג אחד של גל מוח טוב יותר או "מיוחד" יותר מאחר. כולם חשובים, כי כולם תוצאה של הפעילות החשמלית של הנוירונים והמצבים הנפשיים שלנו.

הסוגים השונים של גלי מוח

כולנו יודעים שהמוח הוא איבר אלקטרוכימי. למעשה, נוירולוגים מסבירים שאם כל תאי העצב שלנו היו מופעלים בו-זמנית תהיה מספיק אנרגיה כדי להדליק נורה. זה די מדהים!

פעילות חשמלית זו היא האחראית לסוגים השונים של גלי המוח. זהו תהליך מורכב, מרתק, מושלם שבו כל פעילות, מצב נפשי ומחשבה מסוגלים לפלוט סוג של גל מוחי.

במהלך היום, המוח שלנו שומר על כל חמשת סוגי גלי המוח פעילים. בהתאם למה שאנו עושים באותו זמן, גלי מוח מסוימים יהיו פעילים יותר באזורים מסוימים במוח בעוד שאחרים יהיו פחות פעילים באזורים אחרים, אך אף אחד מהם לא "יכבה" כשלעצמו.

לדוגמה, גלי האלפא שלך עשויים להיות פעילים באופן אינטנסיבי באונה הקדמית שלך בשלב מסוים, מה שיגרום לך להרגיש מעט חרדה. עם זאת, אותם גלי אלפא באזור העורף מרמזים על מצב אידיאלי של רגיעה. כדאי לזכור את הניואנסים האלה. בואו נסתכל עכשיו על הסוגים השונים של גלי מוח ומה הם עושים.

1. גלי דלתא (1 עד 3 הרץ)

לגלי דלתא יש את משרעת הגלים הגדולה ביותר והם קשורים לשינה עמוקה אך ללא חלומות. מעניין לציין שהם נפוצים מאוד אצל תינוקות וילדים קטנים. ככל שאנו מתבגרים כך אנו מייצרים פחות מגלי המוח הללו. השינה והיכולת שלנו להירגע הולכים ומחמירים עם השנים.

לגלי גמא ולקרני גמא יש רק דבר אחד במשותף
ובכן, לגלי גמא ולקרני גמא יש רק דבר אחד במשותף: התדירות הגבוהה מאוד שלהם.

באופן כללי, גלי מוח דלתא קשורים לפעילות גופנית לא מודעת, כמו ויסות קצב הלב והעיכול.

 • מה קורה אם גלי מוח דלתא מופיעים בפסגות גבוהות מאוד באלקטרואנצפלוגרמה (EEG)? זה יכול להיות אינדיקציה לפגיעה מוחית, קשיי למידה או אפילו הפרעות קשב וריכוז חמורות.
 • מה קורה אם הם מופיעים בטבילות ב-EEG? זה יכול להעיד על שינה לקויה.
 • רמה בריאה של גלי דלתא טובה למערכת החיסונית, לשינה וללמידה.

2. גלי תטא (3.5 עד 8 הרץ)

סוג שני זה של גלי מוח עובר מ-3,5 ל-8 הרץ וקשור בעיקר לדמיון, השתקפות ושינה. עובדה מהנה: גלי תטא פעילים יותר כאשר אנו חווים רגשות עמוקים מאוד.

למשל, כאשר זה עתה סיימנו מאמץ או משימה שלקחה הרבה אנרגיה, כאשר אנו נרגעים ונותנים לדמיון שלנו "לעוף", גלי תטא משתלטים על המוח שלנו.

 • שיא גבוה של גלי תטא עשוי להיות קשור להפרעת דיכאון או חוסר תשומת לב.
 • פסגות נמוכות תואמות חרדה, מתח ומודעות עצמית רגשית נמוכה.
 • רמה בריאה של גלי דלתא טובה ליצירתיות, לחיבור רגשי ולאינטואיציה.

3. גלי אלפא (8 עד 13 הרץ)

גלי אלפא מתעוררים באותם זמנים ביניים, בין הדמדומים, שבהם אנחנו רגועים אבל לא ישנים. זה כשאנחנו רגועים ומוכנים למדיטציה. כשאנחנו על הספה צופים בטלוויזיה או במיטה נרגעים, אבל לפני שנרדמים.

 • רמה גבוהה של גלי אלפא תמנע מאיתנו להתמקד ואולי אפילו תגרום לנו להרגיש שאין לנו אנרגיה.
 • רמה נמוכה של גלי אלפא תואמת חרדה, מתח ונדודי שינה.

4. גלי בטא (12 עד 33 הרץ)

עברנו כעת מגלי מוח נמוכים/מתונים לרמה גבוהה יותר. אנו נמצאים כעת בספקטרום גבוה יותר של תדרים המגיעים מפעילות נוירונית אינטנסיבית. הם מאוד מעניינים וגם מורכבים. הם קשורים לזמנים שבהם אנו נותנים את מלוא תשומת הלב שלנו, ערניים מאוד ומחפשים גירויים.

פעילויות כמו נהיגה, בחינת והצגת מצגת הן דוגמאות טובות. עם זאת, הפעלת יתר של הנוירונים שלנו עלולה להוביל לחרדה ומתח מזיקים.

 • רמה נמוכה של גלי בטא, לעומת זאת, תוביל למצב נינוח מדי, נינוח, אפילו דיכאוני...
 • רמה אידיאלית עוזרת לנו להיות הרבה יותר פתוחים וממוקדים. זה הזמן שבו אנחנו הכי טובים בפתרון בעיות.

5. גלי גמא (25 עד 100 הרץ)

כששומעים את המילה "גמא", מה שעשוי לעלות מיד בראש הן קרני הגמא המפורסמות, עם אורך הגל הארוך והקרינה האלקטרומגנטית הגבוהה שלהן. ובכן, לגלי גמא ולקרני גמא יש רק דבר אחד במשותף: התדירות הגבוהה מאוד שלהם.

מדעני מוח מתחילים כעת ללמוד עובדות נוספות על גלי גמא, אך עד לאחרונה מעט מאוד היה ידוע עליהם. בנוסף, קשה מאוד ללכוד אותם ב-EEG. מקורם בתלמוס ונעים מהחלק האחורי של המוח לחלק הקדמי במהירות מדהימה.

 • גלי גמא קשורים למשימות עיבוד קוגניטיביות ברמה גבוהה.
 • הם קשורים לסגנון הלמידה שלנו, ליכולתנו לקלוט מידע חדש ולחושים ולתפיסות שלנו.
 • לדוגמה, אנשים עם בעיות נפשיות או קשיי למידה נוטים לקבל פחות ממחצית מפעילות גלי הגמא הרגילה.
 • פסגות גבוהות של גלי גמא נראים במצבי אושר.
 • גם שלב שנת ה-REM נוטה להתאפיין ברמות גבוהות של פעילות בטווח התדרים הזה.

לסיכום, למידה על סוגי גלי המוח השונים מאפשרת לנו להבין שהתהליכים המנטליים שלנו, הרגשות שלנו, הפעילויות שלנו וההתנהגויות שלנו מייצרים "אנרגיה" במוח שלנו. המפתח, אם כן, הוא להיות מודעים לזה, ללמוד להירגע ולהיות יותר קליט ואינטואיטיבי, ולעבוד על ניהול רגשי כך שהחרדה שלנו תפעל לטובתנו ולא נגדנו.