פריצה למוח: האם זה אפשרי?

למרות שזה אולי נשמע כמו סיפור מדע בדיוני
למרות שזה אולי נשמע כמו סיפור מדע בדיוני, במידה מסוימת, פריצת מוח כבר אפשרית.
האם ייתכן שהמוח שלנו ייפרץ? זה אולי נשמע כמו משהו ממדע בדיוני. עם זאת, זה נכון שהמחשבות והרגשות שלנו יכולים להשתנות ולהתנות על ידי אחרים.

בעוד שכולנו מודאגים מהמצבים הפוליטיים הנוכחיים ומהופעתם של אידיאולוגיות חדשות, הטכנולוגיה נוטה לחלוף על פנינו. עם זאת, אולי כדאי שנפנה חלק מהדאגה שלנו לסוג הטכנולוגיה המאפשרת פריצה למוח.

למרות שזה עשוי להישמע כמו סיפור מדע בדיוני, במידה מסוימת, פריצה למוח כבר אפשרית. לדוגמה, כולנו נוטים לחשוב שהרגשות והמחשבות שלנו נובעים מהחירויות האישיות שלנו, וכתוצאה מכך, מהפעולות שלנו. עם זאת, זה לא נכון. למעשה, תנאים רבים קובעים כיצד אנו חושבים, מרגישים ופועלים. בואו לגלות מה הם התנאים האלה.

הבחירות שלנו אינן חופשיות

ההחלטות שאנו מקבלים תלויות בתנאים ביולוגיים וחברתיים מסוימים שאיננו יכולים לשלוט בהם. לדוגמה, אנו עשויים לחשוב שמה שאנו הולכים לאכול היום הוא בחירה חופשית לחלוטין. למעשה, זה נקבע על ידי הגנים שלנו.

ראשית, אנחנו יכולים לאכול רק מה שהגוף שלנו סובל. שנית, הבחירה שלנו תלויה במשאבים הכספיים שלנו. אחרי הכל, אנחנו לא יכולים לקנות סטייק אם אנחנו לא יכולים להרשות זאת לעצמנו. אפילו גורמים תרבותיים משחקים כאן. למשל, אם התרבות שלנו לא תסבול צריכת בשר כלבים, לא נבחר בזה.

"מעריצים פורצים מערכות, אנשי מקצוע פורצים אנשים".

-ברוס שנייר-

אהבה היא דוגמה נוספת. האם אנחנו בוחרים במי אנחנו מתאהבים? בדרך כלל לא. ואכן, מה ששתי הדוגמאות הללו מוכיחות הוא שההחלטות שאנו מקבלים על בסיס יומיומי הן לרוב מעבר לשליטתנו. אכן, אנחנו לא מחליטים בחופשיות מה להרגיש או מה אנחנו רוצים. יש מגבלות.

פריצת מוח ורצון חופשי

לאמונה ברצון החופשי יש השלכה עצומה. ואכן, אם חברות או ממשלות מתכוונות לפרוץ למוחות, אלו שיהיה הכי קל לתמרן הם אלו שמאמינים שיש להם רצון חופשי.

כתוצאה מכך, למעשה, אפשר לפרוץ למוח
כתוצאה מכך, למעשה, אפשר לפרוץ למוח.

שלושה דברים נחוצים לפריצה למוח. ידע מוצק בביולוגיה, הרבה נתונים וכוח מחשוב רב. עם שלושת האלמנטים האלה, זה אפשרי עבור האקרים למוח לחזות את הבחירות שכולנו עושים. יתר על כן, הם יכולים אפילו לתמרן את הרגשות שלנו.

"פחד הוא הדרך לצד האפל. פחד מוביל לכעס, כעס מוביל לשנאה, ושנאה מובילה לסבל."

-יודה, מלחמת הכוכבים -

פריצה של המוח

חדשות מזויפות הן עוד פגיעה בחופש שלנו. כאשר אנו קוראים חדשות שאינן נכונות מבלי לדעת ומאמינים בהן, אנו חושבים שבחרנו בחופשיות אם להאמין להן או לא. עם זאת, האמת היא שמישהו פרץ לנו למוח. אכן, האדם שיצר את החדשות פרץ למוח שלנו כדי לגרום לנו להאמין שמשהו לא נכון הוא נכון. כתוצאה מכך, למעשה, אפשר לפרוץ למוח.

בנוסף, עם כל המידע שאנו חולקים כעת ברשתות החברתיות, אנו יוצרים אלגוריתמים המנבאים את ההעדפות שלנו. בהתבסס על העדפות אלו, חדשות מזויפות שתואמות את מה שאנו חושבים שניתן ליצור. יתר על כן, ניתן ליצור הודעות מזויפות בהתאמה אישית, מה שיכול להיות מאוד משכנע.

ברור שזה לא חדש. למעשה, הפרסום עושה זאת לנצח. עם זאת, עם הזינוק של האינטרנט והרשתות החברתיות, כעת יש מידע נוסף על אנשים. המשמעות היא שניתן להתאים אישית את ההודעות אפילו יותר. תחושות של פחד, שנאה ותאוות בצע מונצחות לעתים קרובות בצורה זו. לדוגמה, אם אתה שונא אדם מסוים או קבוצה מסוימת, אתה הולך להאמין לכל דבר רע שאומרים לך עליהם.

מה צופן העתיד?

זה לא נעצר שם. לדוגמה, כיום, הרבה אנשים לובשים מכשירים למדידת דופק. מה אם המכשירים האלה היו גם עוקבים אחר החיפושים המקוונים שלנו? או תנועות כרטיס האשראי שלנו? אז ההאקרים יכלו למכור לנו כל מוצר או אידיאולוגיה פוליטית שיבחרו. האם בתרחיש מסוג זה הבוחר באמת יודע למה הוא מסכים? יתר על כן, האם הלקוח תמיד צודק?

למרבה הצער, נראה שאנחנו מתקדמים אחורה. במקום להתמודד עם אתגרים, אנו נוטים למצוא מקלט באשליות רחוקות עוד יותר. למעשה, אנו פונים לפנטזיות דתיות ולאומניות שמתרחקות יותר ויותר מהמציאות.

עם זאת, אנחנו יכולים לברוח. לשם כך, עלינו להבין את החולשות שלנו. מחשבים נפרצים כי יש להם קודים פגומים. בני אדם נפרצים באמצעות פחד, שנאה, דעות קדומות ותשוקה. האקרים לא יכולים ליצור שנאה ופחד מכלום. עם זאת, ברגע שהם יודעים שזה קיים בנו, הם יודעים על אילו כפתורים ללחוץ כדי להגדיל את זה.