למה יש אנשים שמספרים שקרים כל הזמן?

למה יש אנשים שמספרים שקרים כל הזמן
למה יש אנשים שמספרים שקרים כל הזמן?
תמיד יש צל של חשדנות סביב אנשים שמשקרים כל הזמן. למה הם עושים את זה ומה אתה יכול לעשות כדי לעזור להם?

לפני כמה ימים חבר סיפר לי על מישהו שהוא מכיר עם הרגל לשקר. חברי גילה רק את העובדה הזו, אבל נראה שהאדם הזה שיקר הרבה זמן וגרם לסבל רב בסביבתו. המאמר של היום עוסק בדיוק בנושא הזה - אנשים שמספרים שקרים ללא הרף.

במקרה הספציפי הזה, האדם שיקר לגבי דברים חשובים, כמו טענה שיש לו תואר כשלא היה לו. הם גם שיקרו בעניינים קטנים, כמו לומר שהם פגשו מישהו כשלא פגשו ושניתנה להם מתנה כשהם קנו אותה בעצמם.

למען האמת, אנשים שמספרים שקרים ללא הרף הם לרוב בודדים. הסיבה לכך היא שבמוקדם או במאוחר, הסובבים אותם בדרך כלל מגלים את התנהגותם ומתרחקים מהם בתערובת של רגשות, בעיקר עצב וכעס. אולי אפילו ניסו לשנות אותם, אבל לא הצליחו,

למה יש אנשים שמספרים שקרים כל הזמן?

לכל בחירה יש מוטיבציה. זה מתורגם למה שמכונה אוריינטציה מוטיבציונית. יש גם מוטיבציה מאחורי כל שקר שאומרים, בין אם השקר גדול או קטן. עם זאת, במקרה של שקר קטן, אתה עשוי לחשוב שהמוטיבציה לא תהיה משמעותית. אף על פי כן, השקרן עדיין מבין שהם ירוויחו מזה. הפרס עשוי להיות בצורה של הימנעות מנזיפה, שיפור התדמית שלהם או אי חשיפת הפתעה, אבל תמיד יש רווח.

אם העניין היה נעלם, כנראה שגם ההרגל היה נכבה. אני אומר כנראה כי עבור אנשים מסוימים, ההרגל לשקר הוא כל כך טבעי שהוא הפך כמעט אוטומטי. ואכן, ההחלטה שלהם לשקר כנראה כבר לא עוברת אפילו דרך מעגלי התודעה של המוח. עבורם, כל אפשרות דמיונית יכולה להפוך למציאות. למעשה, זה כאילו עובדה ובדיה הם אותו דבר עבורם.

האם הם מאמינים לשקרים של עצמם?

איך לעזור לאנשים שמספרים שקרים ללא הרף
איך לעזור לאנשים שמספרים שקרים ללא הרף.

אנשים שיש להם הרגל לשקר, אלא אם כן הם סובלים מהפרעה, לא מאמינים לשקרים שלהם. הם יודעים שמה שהם טוענים שקרה לא באמת התרחש. עם זאת, לעתים קרובות הם יתנהגו כאילו מה שהם טוענים הוא נכון, אפילו בהקשרים שבהם אין צורך לעשות זאת.

בואו נדמיין לרגע אדם בשם פיטר. היום הוא מרגיש קצת רגיש וכדי למשוך את תשומת לב בת זוגו הוא בוחר לומר שהוא לא מרגיש טוב ושכואב לו הראש. למעשה, הוא מבלה את כל זמן ארוחת הבוקר בהצגת התרחיש הקטן שלו. לאחר מכן, בת זוגו עוזבת לעבודה. עם זאת, הוא ממשיך במשחק המשחק שלו, למרות שאין צורך. למשל, הוא מודד את החום שלו ובקושי אוכל.

הסיבה לכך היא שהשקרן התכוף לומד מוקדם שאם הם רוצים להפחית את הבלאי הקוגניטיבי שיוצר השקר, הדבר הטוב ביותר הוא תמיד להתנהג כאילו הוא נכון. לכן, במקרים מסוימים, זה נותן את התחושה שהם באמת מאמינים בשקרים של עצמם.

איך לעזור לאנשים שמספרים שקרים ללא הרף

הנה כמה נקודות חשובות:

  • אל תעמת אותם עם האמת בכעס או מרחוק. כי סביר להניח שהם יכחישו או ימנעו מהשיחה. הם עשויים אפילו להאשים אותך בפרנואיד.
  • נסה לשכנע אותם לפנות למומחה. הסיבה לכך היא שזה מאוד מסובך 'להסיר' דפוס התנהגות שמישהו מבצע במשך שנים. אתה בהחלט לא יכול לעשות את זה בעצמך, בדיוק באותו אופן שבו לא היית מנתח מישהו עם דלקת התוספתן.
  • אל תישאו את עצמכם במשימה מאוישת מכיוון שכנראה תעשו טעות או אפילו תגרמו נזקים נוספים. זכור, אם אתה רוצה לעזור, המטרה העיקרית היא שהאדם יפנה למומחה.
  • כולנו משקרים. עם זאת, לעתים קרובות קשה לזהות את האדם שעושה זאת ללא הרף. הסיבה לכך היא שבמקביל ללמוד את התנהגות השקר, הם כנראה גם שלטו בהתנהגות הימנעות. לדוגמה, כשנתפסים משקרים הם עשויים לומר "לא אמרתי לך שלא תדאג" או "אמרתי לך הרגע שעשיתי את זה כדי שתפסיק לנדנד לי". הרי מי מאתנו לא התנהג בצורה כזו מתישהו או אחר? במובן זה, היזהר לא להתייחס לנורמלי כאל נורמלי.
  • האדם שמשקר ללא הרף סובל גם הוא. אולי כדאי לספר להם את זה כדי לנסות לגרום להם ללכת לטיפול. הסבירו שזה גורם להם להרגיש טוב יותר.

לחיות עם אדם שמשקר ללא הרף יכול להזיק ולפעמים אין ברירה אלא לסמוך על אחרים שיעזרו. יתר על כן, יש לקוות, אם תזדקק להם, הרעיונות והאסטרטגיות במאמר זה יתגלו כמסייעים.