הפרעת חרדת פרידה במבוגרים

הפרעת חרדת פרידה (SAD) יכולה להשפיע גם על מבוגרים
עם זאת, הפרעת חרדת פרידה (SAD) יכולה להשפיע גם על מבוגרים.
הפרעת חרדת פרידה משפיעה על ילדים ומבוגרים כאחד. אנשים עם הפרעות חרדה אחרות נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מחרדת פרידה. החדשות הטובות הן שיש הרבה אפשרויות טיפול למצב מתיש זה.

כשאתם שומעים את המונח "חרדת פרידה", אתם בטח חושבים על ילדים. עם זאת, הפרעת חרדת פרידה (SAD) יכולה להשפיע גם על מבוגרים.

חרדת פרידה היא כאשר אדם מפחד להיפרד מאדם, חיה או אפילו חפץ. כפי שאתה יכול לדמיין, בכל המקרים חרדת פרידה מתבטאת לאחר הפרידה. התסמינים האפשריים נעים בין בחילות וכאבי ראש ועד אפילו כאב גרון.

חרדת פרידה מתרחשת לעתים קרובות אצל ילדים, במיוחד במהלך השנים הראשונות לחייהם. ילדים עדיין לא מסוגלים להבין שכשהוריהם עוזבים, הם עדיין קיימים ועוד יהיו בחייהם.

זה אולי נראה מוזר שמבוגרים יסבלו מהפרעה זו, בהתחשב בכך שהם מבינים שאנשים יכולים לעזוב ולחזור. עם זאת, החרדה שלהם נובעת מאי הוודאות מתי הם יראו שוב את האדם, המקום או החפץ הזה. חוסר הוודאות הזה יכול להיות עז במיוחד במצבים מסוימים, כמו חייל שנפרס למקום אלים במיוחד.

תסמינים של הפרעת חרדת פרידה (SAD) אצל מבוגרים

המאפיין מספר אחת של הפרעת חרדת פרידה במבוגרים הוא דאגה מוגזמת להיות לבד. אבל איפה אתה מותח את הגבול בין הדאגה הנורמלית למדי מבדידות לבין הפרעת חרדה?

על פי האיגוד הפסיכיאטרי האירופאי, יש לאבחן אדם עם חרדת פרידה כאשר הוא מראה את התסמינים הבאים:

  • חרדה מוגזמת מפני הפרדה מאדם, חיה או חפץ.
  • פחד להיות לבד.
  • הצורך העז לדעת היכן אדם אחר נמצא בכל עת.

אצל מבוגרים, תסמינים אלה יכולים להימשך שישה חודשים או יותר. הם יכולים לגרום לחרדה משמעותית ולהשפיע על חייו החברתיים והמקצועיים של הפרט.

גורמים לחרדת פרידה אצל מבוגרים

תסמינים של הפרעת חרדת פרידה (SAD) אצל מבוגרים
תסמינים של הפרעת חרדת פרידה (SAD) אצל מבוגרים.

חרדת פרידה אצל מבוגרים נוטה להתבטא לאחר פרידה מאדם קרוב ויקר לפרט. מצד שני, חרדת פרידה יכולה להיות קשורה גם לסוגים אחרים של בעיות נפשיות, כגון רעיונות הזויים (הפרעות פסיכוטיות) או פחד משינוי (הפרעת הספקטרום האוטיסטי).

לפעמים, מבוגרים עם הפרעת חרדת פרידה נראים שולטים או מגינים יתר על המידה. עם זאת, מעשיהם הם לרוב דרך בוגרת לבטא את הפחד שלהם מהפרידה.

חרדת פרידה יכולה לנבוע מילדות. ליתר דיוק, זה יכול להיות קשור לקשרי ההתקשרות הראשונים של הפרט. זה יכול לנבוע גם מחוויות מאוחרות יותר של אובדן בלתי צפוי ופתאומי. טראומה עקב התעללות והזנחה יכולה לגרום גם לחרדת פרידה.

גורמי סיכון

חרדת פרידה אצל מבוגרים מתפתחת לרוב לאחר אובדן של אדם אהוב או אירוע חיים גדול. יציאה מהבית כדי ללמוד בקולג' ולהתגרש הם שני גורמים נפוצים לחרדת פרידה.

הסבירות שתפתח הפרעת חרדת פרידה כמבוגר היא הרבה יותר גבוהה אם אובחנת עם הפרעת חרדת פרידה בילדותך. גם למבוגרים שגדלו עם הורים סמכותיים יש סיכון גבוה יותר לפתח הפרעה מסוג זה. אוכלוסיה נוספת בסיכון גבוה היא אנשים עם הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית.

פסיכולוגים מאבחנים לעתים קרובות הפרעת חרדת פרידה (SAD) אצל מבוגרים שיש להם אחת מההפרעות הבאות:

אפשרויות טיפול

כמה אפשרויות טיפול אפשריות להפרעה זו כוללות:

  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי.
  • טיפול קבוצתי.
  • טיפול משפחתי.
  • טיפול התנהגותי דיאלקטי.
  • תרופות כגון תרופות נוגדות דיכאון, תרופות חרדה או פסיכוטרופיות.

אנשי מקצוע מוסמכים הם היחידים שיכולים לאבחן SAD ולרשום טיפול עבורו. לפיכך, אם אתה חושב שאולי אתה או מישהו שאתה מכיר סובל מהפרעה זו, הצעד הראשון הוא לקבוע תור לאיש מקצוע בתחום הבריאות.