אינטליגנציה אקולוגית, ניסיון להציל את הטבע

מושג זה הוא אינטליגנציה אקולוגית
מושג זה הוא אינטליגנציה אקולוגית, שבמרכזה, לדברי גולמן, היכולת להבין את השפעת מעשינו על הסביבה.
אינטליגנציה אקולוגית עשויה להיות התשובה להשפעה ההרסנית של המין האנושי על הסביבה.

אחד האתגרים המשמעותיים ביותר שעמם מתמודדת החברה שלנו הוא ההשפעה הדרמטית של המין האנושי על הסביבה. אורח החיים הנוכחי שלנו הביא לכך שהמשאבים הטבעיים של כדור הארץ מתרוקנים בקצב פנומנלי. ההשפעות שאנו מתחילים לראות הן רק חלק ממה שעלול לבוא. מה אנחנו יכולים לעשות כדי למנוע זאת? אנחנו צריכים להגביר את האינטליגנציה האקולוגית שלנו.

המושג המסורתי של אינטליגנציה הפך למושג שיש לו הרבה יותר משמעות ועוסק בעוד שאלות רבות. לדוגמה, כיום זה די נפוץ לשמוע מונחים כמו אינטליגנציה רגשית או חברתית. אחת הגרסאות העדכניות ביותר של רעיון זה היא המפתח להפחתת ההשפעה שלנו על הסביבה.

מאמר זה יבחן את המשמעות המדויקת של אינטליגנציה אקולוגית וכיצד היא יכולה לתווך את ההשפעה שלנו על הסביבה. זה גם יחקור כמה יוזמות מפתח שיעזרו לנו להתחיל להגביר את האינטליגנציה הזו באמצעות שגרת יומיום.

מהי אינטליגנציה אקולוגית?

בשנת 2009, דניאל גולמן (מחבר עבודות על "אינטליגנציה רגשית") הציג מושג חדש שהפך מאז למשמעותי מאוד בתחומים פסיכולוגיים מסוימים. מושג זה הוא אינטליגנציה אקולוגית, שבמרכזה, לדברי גולמן, היכולת להבין את השפעת מעשינו על הסביבה.

זה מצביע על כך שלאדם עם אינטליגנציה אקולוגית נמוכה תהיה הבנה גרועה מאוד של ההשלכות של מעשיו על הסביבה, כמו גם יכולת מוגבלת לשנות את התנהגותו כתוצאה מהשלכות אלו. אדם זה לא היה ממחזר או ישתמש יתר על המידה במים, למשל.

לכן, גולמן מציע שנתחיל לחשוב ביתר שאת על השפעת המעשים שלנו. לדברי המחבר, כל מחווה קטנה עושה את ההבדל. רכישת מוצרים אורגניים או ביגוד מחומרים ממוחזרים יכולה לסייע בהפחתת "טביעת הרגל הסביבתית" שלנו, כדי להבטיח שקיומנו לא מאיים על הישרדות ארוכת הטווח של הפלנטה שלנו.

"פשוט מיחזור זה לא מספיק. גם לא לקנות מזון אורגני, לא להחליף נורות או לכבות שקעים בקיר... השלבים האלה חיוניים, אבל לא מספיק, שכן מה שאנחנו באמת צריכים לעשות זה לשנות את דרך החשיבה שלנו. הכל לפעולות שלנו יש השפעה על הסביבה: נהיה בורים אם להכחיש זאת".

-דניאל גולמן-

איך לפתח את האינטליגנציה האקולוגית שלך

אינטליגנציה אקולוגית עשויה להיות התשובה להשפעה ההרסנית של המין האנושי על הסביבה
אינטליגנציה אקולוגית עשויה להיות התשובה להשפעה ההרסנית של המין האנושי על הסביבה.

לדברי גולמן, אנחנו כבר לא מסוגלים להבין את ההשפעה שיש לנו על העולם שסביבנו. ככל שהיינו שקועים בתרבות צריכה שהסירה את הווילונות שלה על העולם, איננו מסוגלים לראות כיצד מעשינו משפיעים על הטבע. זה לא היה בעיה במאות האחרונות, כשאנשים חיו ועבדו על האדמה. באותם זמנים, כולם היו מודעים לכך שהישרדות שלנו תלויה בטבע.

סוגיית האינטליגנציה האקולוגית הנמוכה היא חרב פיפיות. מצד אחד, ההשפעות השליליות שיש לנו על כדור הארץ מתרבות בקצב מדאיג. עם זאת, הנושא הולך רחוק יותר מזה. הבריאות הנפשית שלנו סובלת בגלל העולם הלא טבעי שבו אנו מתפתחים. מספר מחקרים הראו שככל שנהיה מנותקים יותר מהעולם הטבעי, כך גדל הסיכוי שנסבול מבעיות כמו חרדה ודיכאון.

אם אנחנו רוצים לחיות חיים מאושרים וברי קיימא, חשוב לנו לעשות מאמץ מודע להגביר את האינטליגנציה האקולוגית שלנו. אבל איך אנחנו יכולים לעשות את זה?

הפתרון: הגבירו את המודעות שלכם

הפעולה הראשונה שעלינו לנקוט כדי לשפר את האינטליגנציה האקולוגית שלנו היא לאסוף מידע רב ככל האפשר על ההשפעה שלנו על הסביבה. מסיבות שונות, רובנו לא מודעים להשפעה הסביבתית של אורח החיים שלנו. אנחנו לא יודעים כמה זה עולה לייצר את האוכל שאנחנו אוכלים, את הבגדים שאנחנו קונים, או לתחזק את הבתים או המכוניות שלנו.

לכן, הצעד הראשון בפיתוח האינטליגנציה שלנו הוא להיות מודעים יותר למה שאנחנו עושים. משמעות הדבר היא לשקול את ההחלטות הקטנות שאנו מקבלים על בסיס יומיומי וכיצד הן משפיעות על העולם והחברה שלנו. האם אתה נוסע לעבודה ברכב או ברכבת? האם אתם רוכשים אוכל אורגני או הולכים לסופרמרקט מסורתי?

במילים פשוטות, חינוך עצמנו לאופן שבו ההרגלים המודרניים שלנו משפיעים על הטבע, והרהורים על ההרגלים הללו, יאפשרו לנו להתחיל לפתח את האינטליגנציה האקולוגית שלנו.

השלב הבא הוא, כמובן, קצת יותר קשה. אלא אם כן ההרגלים שלנו כבר ללא דופי, נצטרך להתחיל להפוך אותם ליותר קיימא. זה עלול לקחת שנים ולדרוש מאיתנו לשנות לחלוטין את אורח החיים שלנו. עם זאת, התגמולים הם ללא תחרות. נצליח ליצור עולם טוב יותר להנאת הדורות הבאים.