5 תגליות במדעי המוח התומכות בהוראת מונטסורי

לילדים לראות ולחוות את העולם הוא הבסיס לדאגה שלימוד מונטסורי מטמיע בילדים הצעירים ביותר
לילדים לראות ולחוות את העולם הוא הבסיס לדאגה שלימוד מונטסורי מטמיע בילדים הצעירים ביותר.

"החובה הראשונה של חינוך היא לעורר את החיים, אבל להשאיר אותם חופשיים להתפתח", טענה מריה מונטסורי לפני יותר ממאה שנה. כיום, המשולש החינוכי שעליו מבוססים השכלתה ועיקרון היסוד שלה מוכחים על ידי מדעי המוח.

יתרה מכך, לאחר שנים של ניסויים, סטיב חוז, נוירופסיכולוג, רופא ילדים ואבי מונטסורי, נחוש בדעתו ששיטת המונטסורי מחזקת תפקודים מוחיים מסוימים שעוזרים להרחיב את ההתפתחות הקוגניטיבית. הוא אפילו העניק לשיטה את הכינוי " מערכת הלמידה המקורית המבוססת על המוח ".

ההתפתחות הנוירולוגית מתחזקת על ידי למידה באמצעות מתודולוגיית מונטסורי. טענה זו יכולה להיתמך לא רק במאות מקרי פיתוח מוצלחים מאז הקמתה, אלא גם באמצעות התגליות השונות שמדעי המוח של ימינו גילו. בואו נסתכל על 5 כאלה:

איור מאת קארין טיילור

1. הידיים הן מכשירי האינטליגנציה של האדם

"הבן אדם הוגה את סביבתו באמצעות הידיים שלו. הם הכלים של האינטליגנציה שלו. הידיים שלו יצירתיות, הן יכולות לייצר דברים. איברי החישה והקואורדינציה מתפתחים באמצעות פעילויות ידניות", טענה מריה מונטסורי.

היום אנחנו יודעים שהמשאבים שהמוח משתמש בהם כדי לעבד את הגירויים החושיים שהוא קולט דרך הידיים עדיפים באופן משמעותי על חלקים אחרים בגוף, אז אפשר לומר שחווית העולם דרך הידיים שלך היא המקבילה למעבר דרך הדלת הגדולה. של המוח שלנו, וככאלה, הם חייבים למלא תפקיד מרכזי בלמידה.

בתמונה, אנו יכולים לצפות במה שנקרא " הומונקולוס מוטורי והומונקולוס חושי ". מונח זה משמש לתיאור דמות אנושית מעוותת שמצוירת כדי לשקף את המרחב החושי היחסי שחלקי הגוף שלנו מייצגים בקליפת המוח. בשני ההומונקולים, אנו יכולים לראות כיצד הידיים גדולות משמעותית מאזורים אחרים.

2. התנסות טבעית מחזקת את כישוריו ויכולותיו של הילד

" חינוך הוא תהליך טבעי שמתבצע על ידי הילד ואינו נרכש על ידי הקשבה למילים, אלא על ידי התנסויות בסביבה ", טענה מריה מונטסורי.

עידוד ניסויים חופשיים וטבעיים פירושו לדחוף ילדים ותינוקות להסתובב ולתקשר עם הסביבה שלהם. ילדים הלומדים דרך חינוך מונטסורי מבלים יותר זמן בתנועה מאשר בבתי ספר מסורתיים; כלומר, נדרשת מערכת יחסים פעילה עם המדיום, מה שמקדם שליטה טובה יותר במיומנויות מוטוריות, חושיות, רגשיות וקוגניטיביות.

המשולש החינוכי שעליו מבוססים השכלתה ועיקרון היסוד שלה מוכחים על ידי מדעי המוח
כיום, המשולש החינוכי שעליו מבוססים השכלתה ועיקרון היסוד שלה מוכחים על ידי מדעי המוח.

אז היתרון של קידום גישה אקטיבית ביחס לסביבה הופך תינוקות וילדים ליותר מוכשרים בכל הנוגע לזיהוי כוונותיהם של אחרים. תגלית זו נתמכת על ידי מחקרים שונים על היתרונות של משחק עם כפפות סקוטש כדי לבצע פעולה מיועדת. בקיצור, עידוד ילדים לעשות משהו עוזר להם ללמוד מהר יותר מאשר התבוננות גרידא, כפי שנאמר בטקסט שפורסם ב-1981 על ידי kandel et al.

3. תפקידי ניהול ומונטסורי

פונקציות ניהוליות הן אותן יכולות קוגניטיביות המאפשרות לנו לבצע מניפולציות מנטלית על רעיונות. מיומנויות מנטליות אלו מקדמות פתרון מצפוני, אקטיבי, רצוני ויעיל של הבעיות המופיעות בחיי היומיום.

למידה להתגמש ולקבל שינויים בסביבתנו, להתרכז במשימה, להמשיך בה במטרה, להתנגד לדחפים שלנו, ולשמור על מידע כדי לפעול איתה הם מיומנויות הכרחיות להתפתחות נכונה.

המונח "תפקודים ניהוליים" מסווג את היכולות הללו לשלוש קטגוריות: עיכוב, זיכרון עבודה וגמישות קוגניטיבית. אם תפקודים אלה אינם מפותחים היטב, ייתכן אפילו אבחנה כוזבת של הפרעות כמו ADHD וקשיים אחרים בלמידה.

עם למידה של מונטסורי, שפותחה ברגע שזה עדיין לא היה ידוע, ניתנת עזרה לפיתוח פונקציות אלו באמצעות פעילויות שונות, כגון המתנה, חיפוש חומר על ידי מעבר במבוך שנוצר על ידי שותפים שעושים פעילויות אחרות וכו'. שילדים שלמדו בגני מונטסורי מפגינים ביצוע טוב יותר במשפחה זו של תהליכים נפשיים מוחי-שדרתיים.

מחבר לא ידוע

4. התקופות הרגישות או היתרונות של הזדמנות בילדות

מריה מונטסורי הבחינה כי בילדות היו תקופות רגישות ללמידה. ברגעים אבולוציוניים אלה טמון פוטנציאל נוירו-רגשי גדול, וככזה, חינוך חיוני. באופן קונקרטי, חיוני לילדים לחקור את עולמם בצורה האוטונומית ביותר האפשרית בתקופה שבין הגילאים 0 עד 11 שנים.

לפיכך, באופן מקיף, אנו יכולים לדבר על יצירתם של מיקרוקוסמוסים או מיקרו-עולמות מונטסורי. זוהי יצירה של סביבה דמוית ילדים בלבד: רהיטים בגודל ילדים, צעצועים קטנים המעודדים חקר וגמישות קוגניטיבית וכו'. מדעי המוח זיהה את השלבים הללו שבהם המוח זקוק לגירוי מסוים כדי להתפתח.

מחבר לא ידוע

5. נוירוני מראה כבסיס ללמידה

לילדים לראות ולחוות את העולם הוא הבסיס לדאגה שלימוד מונטסורי מטמיע בילדים הצעירים ביותר. נוירוני מראה, אלו שניתן למצוא באונה הקדמית, עוזרים לקלוט מידע על הסביבה באמצעות החושים. זה התגלה על ידי מריה מונטסורי באמצעות תצפית ומאוחר יותר אושש על ידי גילוי של נוירונים אלה המתמחים בחיקוי.

כפי שאנו יכולים לראות, שיטת מונטסורי היא זו שזוכה לתמיכה מדעית רבה ושיש להמשיך ללמוד אותה בצורה ממצה, שכן היא מבטיחה יצירת יקום המבוסס על חיבה וכבוד למקצבים האישיים של כל ילד. וסביבה.