אושר לפי ברטרנד ראסל

הסגולה החיונית הנוספת לאושר, לפי ראסל, היא השלמה
הסגולה החיונית הנוספת לאושר, לפי ראסל, היא השלמה.

ברטרנד ראסל היה פילוסוף, מתמטיקאי וסופר אנגלי שזכה בפרס נובל לספרות בשנת 1950. בהתחלה, אולי הוא לא נראה כמו מישהו עם סוד האושר. למעשה, הוא חי חלק גדול מחייו לסירוגין בין מחסור לשפע. אבל אולי זו בדיוק הסיבה שהוא הצליח להפוך את חייו וללמוד להיות מאושר.

הוגה דעות שנוי במחלוקת זה קרה לאבד את הוריו כשהיה רק בן 6. לאחר מכן, הוא גר עם סבו וסבתו הקפדניים מאוד. מגיל צעיר מאוד הרגיש שהחיים כמעט בלתי נסבלים. מאוחר יותר הוא התוודה שחשב על התאבדות יותר מהזדמנות אחת .

" החכם חושב על צרותיו רק כאשר יש בכך מטרה כלשהי; בפעמים אחרות הוא חושב על דברים אחרים."

-ברטרנד ראסל-

עם זאת, ברטרנד ראסל גילה שהידע הוביל אותו בדרך להגשמה. הפילוסופיה וההיגיון אפשרו לו להעמיק בחוויה שלו. זה עזר לו להרגיש חלק ממשהו גדול יותר, להעלות את רוחו ולהתגבר על הסבל שלו. לפי הפילוסוף המסוים, זה חלק מההשערה של איך להיות מאושר.

אושר נובע מהתמקדות כלפי חוץ

ברטרנד ראסל האמין שהסתגרות מובילה רק לעצב ושעמום. אם נתמקד רק במה שחסר בחיינו, בבעיות, בכישלונות ובפחדים שלנו, נאבד את ההתלהבות מהחיים. בהיבט זה, הוא חופף לפילוסופים מזרחיים ולפסיכואנליזה לאקאניאנית. שתי אסכולות אלו מאמינות שה"אני" הוא מקור לסבל ולמחלה.

בתמורה, אם נמקד את תשומת הלב כלפי חוץ, החיים הופכים לפשוטים יותר. היבטים חיצוניים אלו של החיים מורכבים ממציאות רבות ושונות. ידע, אנשים אחרים, עבודה, תחביבים וכו' כל הדברים האלה הופכים את החיים למעניינים ומלאים יותר.

ברטרנד ראסל ציין שרוח נדיבה מביאה עונג ושמחה. ואלה, בתורם, הם מקורות אנרגיה ומוטיבציה. הם גם מספקים כוח כשמגיע הזמן לפתור את הבעיות שלך.

"כשיגיע זמני למות, לא ארגיש שחייתי לשווא. ראיתי שקיעות אדומות, טל בוקר ושלג זורח לאור השמש האוניברסלית. אריח גשם לאחר בצורת ושמעתי את התרסקות האוקיינוס האטלנטי הסוער על חוף הגרניט של קורנוול"

-ברטרנד ראסל-

איך לטפח רוח נדיבה

מה שברטרנד ראסל מציע הוא לטפח מוח מאורגן
מה שברטרנד ראסל מציע הוא לטפח מוח מאורגן.

רוח נדיבה לא מופיעה סתם משום מקום. יש צורך לטפח אותו. עבור ב' ראסל, עיסוק בפעילויות יומיומיות עוזר לפתוח את הדלתות לאושר. עם זאת, אין הכוונה להפנות עורף להתבוננות פנימית ולשיקוף עצמי. זה יביא לחיים טריוויאליים. אלא מדובר בניסיון למצוא איזון, למצוא מקום במרחק שווה משני הקצוות הללו.

במובן זה חשוב גם לבחור ברגע הנכון ובדרך הנכונה. יש זמן לחשוב על עצמך וזמן למקד את המחשבות שלך כלפי חוץ. חשבו על הבעיות שלכם כשזה הגיוני לעשות זאת, ובשאר הזמן נוכל להפנות את תשומת הלב שלנו אל העולם.

מה שברטרנד ראסל מציע הוא לטפח מוח מאורגן. אם נוכל להשיג זאת, מוחנו תמיד יהיה צלול יותר וממוקד יותר בהווה. כאשר אנו חושבים על עצמנו, עלינו לעשות זאת בצורה רציונלית ובריכוז מירבי. אנחנו גם צריכים להיות מסוגלים להטיל ספק בהיגיון שלנו כדי לקבוע אם הוא תקף או לא.

"אף אחד לא צריך להאמין שהוא מושלם, וגם לא לדאוג יותר מדי אם הוא לא."

-ברטרנד ראסל-

שתי סגולות לטפח

חייו של ברטרנד ראסל עצמו מראים לנו משהו שהוא טען מאוחר יותר: אושר הוא כיבוש. זה לא קורה מעצמו, וגם לא מגיע מבחוץ. היכולת להיות מאושר היא בדיוק זה: יכולת. אנחנו צריכים לעבוד על זה ולטפח את זה כדי להשיג את זה. לכן שתי מעלות חיוניות בתהליך הזה: מאמץ והשלמה.

מאמץ הוא הרצון לכוון את האנרגיות שלך לעבר העבודה הדרושה כדי להשיג משהו שאתה רוצה. זה דורש עבודה קשה והתמדה. שום דבר ששווה כלום לא מושג מהיום למחר. אותו דבר לגבי להיות מאושר. לכן חשוב לטפח את התכונה הזו שמאפשרת לך לכוון את המאמץ שלך להשגת המטרות שלך.

הסגולה החיונית הנוספת לאושר, לפי ראסל, היא השלמה. אולי יותר מדויק לדבר על "קבלה". החיים נותנים לנו מצבים שהם בלתי נמנעים ובלתי אפשריים לפתרון. כמה דוגמאות לכך הן מוות, מחלה חשוכת מרפא או אובדן מוחלט.

אנחנו לא יכולים לבטל את הדברים האלה. מה שאנחנו יכולים לעשות, לעומת זאת, הוא להגדיל את היכולת שלנו לקבל אותם. אל לנו לבזבז זמן בניסיון לפתור אותם ולא לתת להם להפריע לנו. במקום זאת, עלינו לכתוב אותם בסיפור שלנו בצורה שעושה לנו טוב.

ברטרנד ראסל היה אחד האנשים המבריקים בתקופתו, ורעיונותיו רלוונטיים עד היום. הוא הפך מיתום, עצוב ואבוד בעולם, לאחד האינטלקטואלים החשובים בעולם. עצם חייו והישגיו נושאים את משקל דבריו.