נרקיסיזם בזוגיות

נרקיסיזם בזוגיות: עצות לפעולה
נרקיסיזם בזוגיות: עצות לפעולה.
האם אתה יוצא עם נרקיסיסט? רוב האנשים כנראה חושבים שהם מכירים נרקיסיסט כשהם רואים אחד, אבל הם יכולים להיות מאוד מקסימים בהתחלה. מאוחר יותר, הצבעים האמיתיים שלהם יוצאים החוצה ומציקים למערכת היחסים שלך עם הונאה, מניפולציות וחבלה רגשית.

בניגוד למה שאתה עשוי לחשוב, נרקיסיסטים יכולים להתאהב בדיוק כמו כולם. עם זאת, כאשר יש נרקיסיזם במערכת יחסים, החרדה והפחד יכולים להיות מוחשים. זה בגלל שהאהבה שלהם היא כמו לאסו שמתהדקת יותר ויותר מיום ליום. לאט לאט אתה מאבד את הזכויות שלך, את הרצון שלך ואפילו את הקול שלך.

אתה בטח מכיר מישהו שנראה כ"מגנט" לנרקיסיסטים. או שאולי אתה מרגיש כך לגבי עצמך. למה? האם יש איזשהו הסבר מדוע אינך יכול לזהות נרקיסיסטים ולמנוע חוויות רעות? חלק מהתיאוריות טוענות שבאופן כללי, אנשים רגישים ואמפתיים יותר הם אלו שחשים נמשכים לנרקיסיסטים.

אולי זה בגלל ששני סוגי האישיות האלה מועילים הדדית בדרך כלשהי. עם זאת, חשוב לציין שאין נתונים חד משמעיים לגבי רעיון זה. אחרי הכל, נרקיסיסטים נוטים להיות כריזמטיים ומקסימים בהתחלה. קל מאוד ליפול בפח שלהם.

נרקיסיסטים נראים לעתים קרובות אדיבים וחיים ביותר בהתחלה. יש להם חוש הומור נהדר והם מאוד אינטליגנטים ובטוחים בעצמם. הקסם המוחצן שלהם עושה רושם על אנשים. עם זאת, האני האמיתי שלהם רק אורב מתחת לפני השטח. כי אחרי הכל, נרקיסיסטים בעצם לא מסוגלים ליצור קשרים רגשיים חיוביים עם אנשים אחרים.

נרקיסיזם בזוגיות: עצות לפעולה

הדרך בה נרקיסיזם מתבטא בזוגיות יכולה להשתנות. ישנן שתי אפשרויות נפוצות: הראשונה היא כאשר שני האנשים נרקיסיסטים. האפשרות השנייה היא שאדם אחד מתנהג בצורה מזיקה והרסנית כלפי האחר. בואו נסתכל על שתי האפשרויות הללו.

כששני האנשים אנוכיים

לפני שנעמיק, חשוב להבדיל בין התנהגות נרקיסיסטית להפרעת אישיות נרקיסיסטית. האחרון הוא מצב קליני במדריך האבחון והסטטיסטי של הפרעות נפשיות (DSM-5).

כך, לפעמים שני אנשים עם הפרעה זו מגיעים לקשר רומנטי זה עם זה. זה יוצא דופן, אבל זה יכול לקרות. דבר נוסף שקורה לפעמים במהלך מחזור החיים של מערכת יחסים הוא הדבר הבא:

  • אתה שם את הצרכים שלך לפני הצרכים של האחר המשמעותי שלך.
  • אולי אתה מרגיש צורך בשליטה, או שאתה מתנודד בין הרצון להיות קרוב לבן הזוג שלך לבין הרצון למרחק.
הדרך בה נרקיסיזם מתבטא בזוגיות יכולה להשתנות
הדרך בה נרקיסיזם מתבטא בזוגיות יכולה להשתנות.

אז מה קורה כששני בני הזוג נרקיסיסטים? בעצם, הקשר שלהם בנוי על פני תהום שהם בסופו של דבר יפלו לתוכה. יש כמה זוגות שכבר לא אוהבים אחד את השני אבל הם עדיין לא מסוגלים לסיים דברים בצורה בריאה. במקום זאת, הם מרגישים אדישים, אדישים ותלותיים. הם לא רוצים להרפות ממה שהיה פעם "שלהם".

האחר המשמעותי שלי הוא נרקיסיסט - מה אני יכול לעשות?

בדרך כלל, יש רק נרקיסיסט אחד במערכת יחסים. אז, עם הזמן האדם השני לומד להכיר את טבעו האמיתי של אהובו. זה הזמן שבו התריסים יורדים והם מתחילים להבין מה זה אומר להיות מעורב רומנטית עם נרקיסיסט.

מפתחות לרפלקציה וקבלת החלטות

לייסלי, ג'אנג, ג'קסון וורנון מצביעים על מחקר שמראה כי 64% מהמקרים של הפרעת אישיות נרקיסיסטית הם גנטיים. כתוצאה מכך, השינוי לא בא בקלות.

כמו כן, אנשים עם סוג זה של אישיות יפלו איפשהו על הספקטרום. חלק מהנרקיסיסטים מתעללים למדי, בעוד שאחרים מציגים רק כמה תכונות נרקיסיסטיות.

אלה כמה נקודות חשובות שכדאי לזכור:

  • אל תטיל ספק בעצמך. כשאתה מבין שיש נרקיסיזם במערכת יחסים, יש רק שתי אפשרויות: להגיב או ללמוד לחיות עם נטישה רגשית. אם תעשה את הדבר האחרון, אתה תפקפק כל הזמן בעצמך, בהערכה העצמית שלך ואפילו בזהות שלך.
  • פרידות ופיוסים. האם הם באמת שווים את זה? כשהאחר המשמעותי שלך הוא נרקיסיסט, אתה חי על מנוף של פרידות ופיוסים. אולי בשלב מסוים תמצא את הכוח לעזוב את הקשר. עם זאת, נרקיסיסטים טובים מאוד בלהפעיל את הקסם ולנצח אותך בחזרה. תחשוב מה זה אומר על הכבוד שלך.
  • הם צריכים אותך כדי לאמת את ההערכה העצמית שלהם. אבל מה עם שלך? מכיוון שלנרקיסיסטים אין אגו מרכזי, הם צריכים מישהו אחר שיבסס ויחזק את הדימוי העצמי שלהם. הם מקבלים אישור בכך שהם ניזונים ממישהו אחר. תחשוב אם זה באמת שווה את זה. תחשוב שנייה על מה אתה תעשה בעוד 5 עד 10 שנים.

מסקנות

העצה הטובה ביותר שאנחנו יכולים לתת לך אם בן הזוג שלך הוא נרקיסיסט היא להיפרד מהם. עם זאת, זו החלטה מאוד אישית ולומר שנרקיסיסטים לא יכולים להיות בני זוג טובים זה כמו להגיד שאף אחד לא יכול לשנות או לעשות שום דבר בנוגע לאישיות שלו.

הדבר הטוב ביותר הוא להעריך על בסיס כל מקרה לגופו. לעשות הכללות גורפות זה תמיד מסוכן. לא כל המצבים זהים, ולא כל האנשים הנרקיסיסטים זהים לחלוטין.

ישנן כמה אסטרטגיות פסיכולוגיות לנסות ולעזור לאנשים עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית. דוגמה אחת היא טיפול בשיחות. עם זאת, שינוי נרקיסיזם הוא תהליך מורכב כשלעצמו, שלא לדבר על כך שרוב הנרקיסיסטים מתנגדים ללכת לטיפול.

כתוצאה מכך, נרקיסיזם בזוגיות הוא משהו שדורש הרבה זמן ואנרגיה כדי להגן על עצמך ולקבל החלטות. אבל אם אתה מוצא את עצמך במצב הזה, שים את השינוי בראש סדר העדיפויות ותשמור על עצמך. תעדוף את הרווחה שלך ואת היושרה שלך.