מה קורה לנוירונים שלנו במהלך השינה?

מה קורה לנוירונים שלנו במהלך השינה
מה קורה לנוירונים שלנו במהלך השינה?
שינה חיונית להישרדות האורגניזם שלנו ולתפקוד המוח שלנו. אז מה קורה לנוירונים שלנו במהלך השינה? בוא נגלה!

כאשר אנו ישנים גרוע, אנו נוטים לחוש עייפות. לא לישון טוב יכול להיות השלכות חמורות על הבריאות שלנו, הן פיזית והן פסיכולוגית. לכן שינה טובה היא בסיסית, כמו גם חיונית לכל מין עם מערכת עצבים. מה קורה לנוירונים שלנו במהלך השינה? גלה את זה למטה!

המדע הראה, פעם אחר פעם, ששינה היא פונקציה חיונית. למעשה, אי שינה טובה במשך תקופה ממושכת יכולה אפילו להיות קטלנית.

יתרה מכך, כתב העת Nature Communications Sleep פרסם מחקר מעניין על מה שקורה בתאי העצב שלנו במהלך השינה. הוא קובע ששינה מגבירה את יכולתם של הכרומוזומים להפחית את הנזק הגנטי המתרחש בנוירונים. בנוסף לכך, הוא מציע כמה הסברים אפשריים לגבי המטרות האמיתיות של שינה:

  • מקל על הביוסינתזה של מקרומולקולות.
  • עוזר לחסוך באנרגיה.
  • משתף פעולה בניקוי מטבוליטים.
  • מאפשר תהליכים של פלסטיות עצבית.
  • מולידה את הגיבוש של זיכרונות ארוכי טווח.

מה קורה לנוירונים שלנו במהלך השינה?

לפי המחקר שהוזכר לעיל, לנזק המתרחש במהלך היום ב- DNA של תאי המוח יש רגע תיקון אופטימלי: במהלך השינה. לפיכך, כאשר אנו ישנים, יש ירידה משמעותית בכמות הנזק הגנטי בתאי העצב שלנו. זה, בתורו, מפחית את האפשרות של תקלה סלולרית.

עכשיו, יש משהו חשוב לזכור. נזק גנטי שנצבר לאורך תקופות זמן ארוכות עלול להוביל להופעת מחלות ניווניות והפרעות נוירולוגיות אחרות. לכן, חשוב מאוד ליהנות משינה באיכות טובה.

טכניקות הדמיית עצבים הוכיחו שברמה מולקולרית, הכרומוזומים בתאי העצב מראים יכולת גדולה יותר לדחוס ולפרוק DNA במצב מנוחה מאשר בזמן ערות, הזמן שבו הם בפעילות מלאה.

הדינמיקה המיוחדת הזו של תיקון חומר גנטי נצפתה בעיקר בנוירונים. זה תלוי בשעה ביום ובמיוחד במקצבים הצירקדיים. נראה כי סוגי תאים אחרים השייכים למרכיבים אנטומיים אחרים אינם מראים הבדלים ניכרים ביעילות התיקון.

אז מה קורה לנוירונים שלנו במהלך השינה
אז מה קורה לנוירונים שלנו במהלך השינה?

ממה שהזכרנו לעיל, אנו יכולים להסיק ששינה, כמצב פיזיולוגי המקדם תיקון נזק לתאים, יעילה יותר בכל הנוגע לנוירונים מאשר ביחס למערכות אחרות.

עם זאת, מנקודת מבט אבולוציונית, אנו יכולים לומר שבני אדם זקוקים לאסטרטגיה כדי לשמור על בריאות הנוירונים שלהם. האסטרטגיה הזו, כפי שאולי ניחשתם, הייתה שינה. תהליך זה היה בהחלט האופטימלי מכולם בשל המאפיינים והמנגנונים המיוחדים שלו.

מצד שני, המחקר לעיל מצא גם שמנגנון זה של תיקון נזקים יכול לפעול בכיוונים מנוגדים. למעשה, עצם התופעה של הצטברות שגיאות בריצוף גנים של DNA יכולה לקדם את התחלת מנגנוני תיקון גנטיים באמצעות השראת שינה.

בנוסף לפעילות המוח עצמו, חלק מהגורמים שעלולים לגרום לנזק לשרשראות הנוקלאוטידים המרכיבות את ה-DNA של נוירונים הם עקה חמצונית, קרינה ושימוש בחומרים.

יתרה מכך, קיימת מציאות קלינית שקובעת שחוסר שינה חמור עלול להוביל למוות. זה ידוע כבר מאות שנים. כעת, מציאות זו יכולה להתבסס על הממצאים הקשורים לליקויים בתיקון הגנים הנרמזים מחוסר שינה.

אין ספק, עליך לכבד את מחזורי השינה והערות שלך ככל האפשר כדי להישאר בריאים. זכרו: לישון טוב זה לחיות טוב.

"המחק הטוב בעולם הוא שנת לילה טובה."

-אורלנדו אלויסיוס בטיסטה-