המתכון לאושר על פי דן גילברט

המתכון לאושר יכול להיראות כמו קונספט שחוק
המתכון לאושר יכול להיראות כמו קונספט שחוק, אבל כדאי להכיר את נקודת המבט של דן גילברט.
המתכון לאושר יכול להיראות כמו קונספט שחוק, אבל כדאי להכיר את נקודת המבט של דן גילברט. מה שהפסיכולוג החברתי הזה מציע הוא לפשט את המטרה שלך, ובכך לזהות את הרצון כמרכיב העיקרי.

דן גילברט הוא פסיכולוג, סופר ופרופסור באוניברסיטת הרווארד. הוא מפורסם בזכות כתיבת הספר Stumbling on Happiness, שתורגם ליותר מ-30 שפות. הוא ידוע גם בגלל שבהרבה מהשיחות והכנסים שלו, הוא טוען שמצא את המתכון לאושר.

במבט ראשון, ההצהרות של גילברט עשויות להיראות רדודות. כל עסקת "המתכון לאושר" נראית יותר כמו תוכנית עזרה עצמית. עם זאת, הוא פסיכולוג קפדני. הוא משוכנע שיש מתכון לאושר אבל גם אין קיצורי דרך להשיג אותו.

דן גילברט קובע שהמשימה הראשונה היא לדעת מה עושה אותך מאושר. הוא גם אומר שאי אפשר ולא צריך להיות שמח כל הזמן. אם היית, לא היית יודע מתי אתה מאושר או לא. גילברט משווה זאת למצפן שתמיד מצביע לאותו מקום. גם זה צריך להשתנות.

"המוח והעין עשויים לקיים מערכת יחסים חוזית שבה המוח הסכים להאמין למה שהעין רואה, אבל בתמורה העין הסכימה לחפש את מה שהמוח רוצה".

-דן גילברט-

המדע מאחורי האושר

דן גילברט קובע שלהיות מאושר קל יותר ממה שאנשים חושבים. האושר לא חבוי איפשהו וגם לא אוצר שמחכה להימצא. זה לא תוצאה של השלמת יעדים מוגדרים או נתון שמגיע עם מזל טוב.

גילברט מבדיל בין אושר סינתטי לאושר טבעי. אושר סינתטי הוא כאשר אתה מקבל משהו שאתה מציב לעצמך, כמו עבודה, מתחתנת, נסיעה, זכייה במקום הראשון בתחרות, קבלת "לייק" או משהו כזה. הוא מאמין שסוג זה של אושר הוא זמני ומותנה בתוצאה ספציפית.

המתכון לאושר
המתכון לאושר.

מצד שני, יש לך אושר טבעי. לא מדובר בתחושה אלא במצב נפשי שקורה כברירת מחדל. זה שם בין אם זה עתה השגת מטרה או אפילו כאשר לא. אתה נולד עם זה.

המתכון לאושר

המתכון לאושר צריך שני מרכיבים שכל אחד יכול להשיג. הראשון הוא לא להפוך את הסבל לדבר גדול ממה שהוא. אנשים רבים תמיד זוכרים את התקופות הרעות שעברו עליהם, חושבים על זה ומתבססים על זה. זו הסיבה שהם מגדילים את הסבל העתידי.

מרכיב זה מקושר לחלק השני של המתכון לאושר: לסמוך על החוסן שלך. זה אומר להיות מסוגל לפתור כל מצב שמביא לך כאב. חוסר האמון שלך בעצמך כדי להתקדם דרך הכאב הוא מה שגורם לך לסבול מלכתחילה.

כאשר אתה נכה מכאב, אתה מפסיק או לעולם לא מתחיל לעשות את הדברים שהיית אוהב לעשות. במובן מסוים, אתה מגביל את עצמך על ידי ציפייה לכאב. הדבר הגרוע ביותר הוא שבדרך כלל הסבל הזה כבר קרה. אתה לא מפחד מהכאב עצמו. במקום זאת, אתה מפחד שלא תוכל לשאת ולהתגבר על זה.

הדרך אל האושר

המתכון לאושר מקבל מחמאות על ידי דברים קטנים שאתה יכול לעשות כל יום כדי לעזור לקבל ביטחון בחוסן שלך. הדרך אל האושר כוללת חמש פעילויות פשוטות שכל אחד יכול לעשות. דן גילברט קובע כי ללמוד להיות מאושר זה כמו לרדת במשקל: אתה צריך לעשות את החלק שלך.

חמש הפעילויות הפשוטות הללו הן:

  • רוצה להיות מאושר. אושר הוא בחירה שאתה עושה כל יום.
  • דואג לעצמך. אכילה בריאה, אימון חצי שעה ביום ושינה שבע שעות ביום הם היסודות לאושר.
  • יצירת קשרים בריאים ושמירה עליהם. התרחק ממערכות יחסים שגורמות לך להרגיש רע ובנה קשרים טובים יותר עם האנשים שאתה הכי אוהב.
  • פעילויות מהנות. צור רשימה של דברים שאתה הכי אוהב לעשות ותעדף אותם.
  • תהיה אסיר תודה. עבור עצמך, עבור חייך, ועל כל דבר שנותן לך משהו, מלמד אותך או מאפשר לך לצמוח בכל דרך שהיא. עזרה לזולת יכולה גם לגרום לך להיות מאושר יותר.

אושר טבעי הוא מצב נפשי שאתה בונה כל יום, צעד אחר צעד. החדשות הטובות הן שכולם מסוגלים להיות מאושרים. במובן מסוים, להאמין בכך ולהניע את עצמך ייתן לך את האנרגיה שאתה צריך. מיומנויות למידה, כמו אינטליגנציה רגשית, יקלו עליכם את המעבר. במובן מסוים, זה המתכון לאושר: הרצון ליהנות מהחיים.