תחושת העצמי והדיכאון שלך - מה הקשר?

תחושת העצמי והדיכאון שלך קשורים כי הדיבור העצמי שלך מחליש את ההערכה העצמית שלך
תחושת העצמי והדיכאון שלך קשורים כי הדיבור העצמי שלך מחליש את ההערכה העצמית שלך.
הרהורים, דיאלוג שלילי והרגשה של ריקנות וחוסר ערך עלולים להרוס את ההערכה העצמית שלך וליצור קרקע פורייה מושלמת לדיכאון.

תחושת העצמי והדיכאון שלך קשורות קשר הדוק. סבל מדיכאון או מצבים פסיכולוגיים אחרים מקטע את התמונה שיש לך על עצמך, מה שעלול להוביל להערכה עצמית נמוכה. המוח שלך לא מפסיק להשקיע זמן ואנרגיה בתפיסה העצמית שלך, מה שמחליש אותו עוד יותר עם דאגה מתמדת ודיאלוג פנימי שלילי.

מעט מצבים קליניים מורכבים כמו דיכאון. אין שני מטופלים שחווים דיכאון באותו אופן. ללא ספק, זהו מצב רב-גורמי, שלילי ורב-גוני. עם זאת, ישנם גורמים שכיחים המתבטאים ברוב המקרים הקליניים ומאפשרים לזהות דיכאון. זה אויב ידוע שמשתמש במחשבות ובהתנהגות הנפשית שלך נגד עצמם.

מחקר עדכני שפורסם רק לפני מספר חודשים מראה שתחושת העצמי היא מרכיב מרכזי בסוג זה של הפרעות פסיכולוגיות. הדרך שבה אתה תופס את עצמך, מדבר אל עצמך ומתייחס לעצמך משנה למעשה את הארכיטקטורה של המוח שלך.

דוגמה אחת: סריקות MRI מראות שלאנשים עם הערכה עצמית נמוכה יש למעשה פחות חומר אפור באזורים שונים במוח שלהם. לא רק זה, אלא אם אינך מסוגל לשפר את ההערכה העצמית ואת תחושת העצמי שלך, הדיכאון שלך יכול להיות עמיד יותר ולהימשך שנים. בואו נעמיק בסוגיה זו.

"ישנם פצעים שלעולם לא מופיעים בגוף שהם עמוקים ופוגעים יותר מכל דבר שמדמם".

-לורל ק. המילטון-

תחושת עצמי ודיכאון: בניית כלא הסבל שלך

כשמישהו בדיכאון, הוא לא חי באותה מציאות כמו הסובבים אותו. זה בגלל שדיכאון הוא, מעל הכל, כוח מבודד. זה מנתק אנשים מסביבתם ודוחף אותם פנימה בהדרגה. בסופו של דבר הם תקועים בתוך מוחם הדוהר, מותשים וכואבים.

זה הדבר הראשון שחשוב לקחת בחשבון. כאשר אתה מדוכא, חלקים מסוימים במוח שלך הקשורים למודעות עצמית, השתקפות והערכה עצמית היפראקטיביים. תחושת העצמי והדיכאון שלך קשורים קשר הדוק בגלל דפוסי החשיבה שתוקפים את הזהות שלך. הביקורת העצמית שלך הופכת אותך לחלש. אתה מכריח את עצמך להתמקד בעבר: טעויות שעשית, כאב ואובדן, סבל וכו'.

מתח הוא השער לדיכאון ולדיבור עצמי שלילי

אוניברסיטת קלגרי בקנדה פרסמה לאחרונה מחקר של ד"ר. דנסל קופאלה. המחקר שלו שופך אור על האופן שבו דיבור עצמי שלילי תורם להופעת דיכאון. כמו כן, חשוב לדעת שתחושת העצמי שלך נוטה להישחק במיוחד בתקופות של לחץ מוגבר.

אם אתה לא מתמודד עם המתחים והבעיות האלה, המוח שלך מתרגל להאכיל דפוס שליליות. כתוצאה מכך, זה נהיה קשה יותר ויותר להרגיש אופטימי, מלא תקווה וטוב עם עצמך. לפני שאתה יודע זאת, ההערכה העצמית שלך הגיעה לשפל. אולי הדבר המעניין ביותר בכל זה הוא שהוא מייצר שינויים פיזיים באזורים מסוימים במוח שלך.

דימוי עצמי נמוך וחומר אפור במוח שלך

תחושת העצמי והדיכאון שלך קשורות קשר הדוק
תחושת העצמי והדיכאון שלך קשורות קשר הדוק.

מחקר משנת 2014 של דר. יוהנס קלקל מאוניברסיטת זלצבורג הניב כמה מסקנות מרתקות על מושג עצמי ועל המוח. המחקר הראה שלאנשים עם הערכה עצמית נמוכה יש למעשה פחות חומר אפור. זה אומר שהם גם פגיעים יותר להיכנע לדיכאון.

לפיכך, מטופלים אלו התקשו לנהל את רגשותיהם. כמו כן, היה להם קשה לתכנן ולקבל החלטות יצירתיות ומוצקות על מנת להתגבר על הדיכאון והסבל.

החשיבות של דיבור עצמי

תחושת העצמי והדיכאון שלכם יכולים להיזון זה מזה, עד כדי כך שדימוי עצמי נמוך ומצב מלחיץ יכולים להוביל ישירות להפרעת דיכאון. זה יכול להכניס אותך למעגל קסמים מכיוון שהדיכאון עצמו נוטה לתקוף את תחושת העצמי שלך שכבר מפוצלת.

מצד שני, רוב המטפלים מסכימים שהדרך בה אתה מדבר לעצמך הוא המפתח להחלמה. כלומר, האופן שבו אתה מדבר, מתאר ותופס את עצמך מחזק או מחליש את הבריאות הפסיכולוגית שלך.

מגיע לך להרגיש טוב עם עצמך ולהרגיש ראוי. כתוצאה מכך, להיות מודע לדיבור העצמי שלך הוא חיוני כדי לחזק את תחושת העצמי שלך ולמנוע דיכאון.

חיבור בריא (ומרגש) עם הסביבה שלך

צאו מהראש והתחברו לכאן ועכשיו. הרעיון הוא לשבור את מעגל דפוסי החשיבה השליליים. אחת הדרכים לעשות זאת היא להתחבר מחדש למה שסביבך. חפש חוויות ותחושות חדשות שמעוררות את הסקרנות וההתרגשות שלך. הציעו משהו שונה למוח שלכם במקום חרדה ושליליות.

דיאלוג פנימי מלא חמלה

תחושת העצמי והדיכאון שלך קשורים כי הדיבור העצמי שלך מחליש את ההערכה העצמית שלך. זה יכול לפתוח חור שחור של דיכאון. אתה צריך ללמוד איך לדבר לעצמך בצורה מכבדת. הדיאלוג הפנימי שלך צריך תמיד להיות אדיב, חומל ועמיד.

אם אתה לא מתייחס לעצמך כפי שמגיע לך שיתייחסו אליו, אז אף אחד לא יעשה זאת. אהבה עצמית והערכה עצמית בריאה הם מנגנוני ההגנה הטובים ביותר נגד רוב הפרעות מצב הרוח. עבוד על זה ואל תהסס לבקש עזרה מקצועית אם אתה צריך את זה.