סיבות פסיכולוגיות להיעדרות

סיבות פסיכולוגיות להיעדרות
סיבות פסיכולוגיות להיעדרות.

הידעתם שהסתכלות על המיילים הפרטיים שלכם במהלך שעות העבודה היא סוג של היעדרות? באופן כללי, נוהג זה הוא היעדרות מכוונת מהעבודה במהלך לוח הזמנים של העבודה החוקית. זה יכול גם להיחשב כעריקה מהחובות, הזכויות והתפקידים של תפקידך. אבל מה עומד מאחורי ההתנהגות הזו? למה מישהו הופך לחסר אחריות בעבודה?

זהו נושא מורכב ביותר לדיון בשל כל המשתנים שבו. בנוסף, זוהי תופעה אנדמית שאינה מושפעת ממין, דת או גיל. זה מושפע מגורמים רבים, ביניהם פסיכו-סוציאליים. בהתאם למקרה הספציפי, הם עשויים להשתנות באופן מהותי. מאמר זה ינסה לחפור לעומק מה גורם להיעדרות.

סוגי היעדרות מעבודה

באופן כללי, אנשי מקצוע מחלקים את ההיעדרות לשלושת הסוגים הבאים:

  • הווה: זה קורה כאשר העובד מבצע משימות שאינן חלק מלוח הזמנים של העבודה שלו. לדוגמה, כאשר הם מבצעים קניות באינטרנט, קוראים את המייל האישי שלהם, מקבלים שיחות אישיות מחברים או מבני משפחה וכו'. הדבר מתורגם להפסדים משמעותיים עבור החברה מכיוון שהתנהגות זו נוטה להימשך לאורך זמן. העובד אינו מבצע את תפקידו ביעילות והדבר משפיע על התפוקה של החברה. לאחר מספר אזהרות, הדבר עלול לגרום להשעיה או לירי.
  • מוצדק: העובד אינו נמצא ליד שולחנו ועובד לאחר שהודיע לחברה או לממונה על הסיבה להיעדרותם. למשל, כאשר לעובדים יש תור לרופא, ימי חופשה, חופשת לידה או אבהות, מוות במשפחה, תאונות עבודה ועוד.
  • לא מוצדק או לא קיבל הודעה: זה ההפך מהסוג הקודם. העובד אינו מודיע או מצדיק את היעדרותו מתפקידו בחברה. במילים אחרות, מדובר בהיעדרות לא מורשית, ולכן לא ניתן להם אישור לנטוש את תחנת העבודה או השולחן שלהם. בדומה להיעדרות נוכחית, הדבר עלול לגרום לפיטוריו המוצדקים של העובד.

סיבות פסיכולוגיות להיעדרות

חשוב לדעת את כל הסיבות על מנת להבין מדוע מדובר בבעיה אנדמית ומהן ההשלכות שהיא עלולה לשאת הן על העובד והן על המעסיק. כאמור, ההיבטים הפסיכו-סוציאליים הם אלו שמסבירים בצורה הטובה ביותר את ההיעדרות מעבודה.

דה-פרסונליזציה, ירידה במוטיבציה ודימוי עצמי נמוך

בעשורים האחרונים, לעבודה הפסיק להיות בעל ערך בפני עצמו. במילים אחרות, הוא נעשה כל כך אינסטרומנטלי עד שבסופו של דבר הוא חסר כל ערך מהותי אמיתי. ה"משבר" שחששו כל כך הפך עובדים רבים לאוטומטים. העבודה ליד השולחן שלהם היא הדרך היחידה שהם יכולים להתקדם ולהתמודד עם האחריות שלהם בחיים.

זאת בשל העובדה שהדבר היחיד שהופך חשוב לעובדים הוא השכר שלהם בסוף החודש. לכן, הם מפסיקים לשים לב לביצועים שלהם ומתרכזים בהכנסה שלהם כדי להמשיך בהוצאות הרגילות שלהם. ההשפעה הישירה ביותר של תופעה זו היא הדה-פרסונליזציה של העובד. העובד אינו תופס את עבודתו כמשהו שהוא נהנה ממנו, אלא יותר כאמצעי לממן את אורח החיים שלו. במהלך תקופה זו, התנהגות זו יוצרת חוסר מוטיבציה, אשר משפיעה לרעה על מצבם הנפשי.

"היעדרות היא בעיה אוניברסלית, היא יקרה הן לארגון והן לפרט. היא מושפעת מקונסטלציה של גורמים שונים הקשורים זה בזה".

-רודוס וסטרס, 1990-

לחץ בעבודה

מאמר זה ינסה לחפור לעומק מה גורם להיעדרות
מאמר זה ינסה לחפור לעומק מה גורם להיעדרות.

נכון לעכשיו, חברות מסוימות עדיין מאמצות מדיניות פרודוקטיביות המבוססת על מזעור כוח אדם. במילים אחרות, הם משחררים אנשים או לא שוכרים עובדים חדשים תוך שהם מצפים לשמור על אותן רמות של פרודוקטיביות. זה מפעיל יותר לחץ על העובדים שצריכים כעת לקחת על עצמם יותר אחריות ומשימות תוך עבודה באותן שעות ובאותה שכר.

מה התוצאה? לאחר מכן עובדים עומסים בתפקידיהם, הם סובלים מנפילות מחוסרות מוטיבציה, והלחץ בעבודה גובר. האחרון הוא הגורם הפסיכולוגי העיקרי להיעדרות מעבודה.

לחץ נכנס לתמונה עקב חוסר איזון בין מה שאנחנו צריכים לעשות לבין המשאבים הזמינים לעשות את העבודה הזו. בסביבת המשרד, ארגון העבודה הבינלאומי מגדיר זאת כמחלה המהווה "סכנה לכלכלת המדינות המתועשות".

השלכות לחץ בעבודה

חלק מההשלכות של לחץ בעבודה עשויות להופיע בטווח הקצר, הבינוני או הארוך, תלוי באדם ובאסטרטגיות ההתמודדות שלו. להלן כמה מההשפעות הפסיכולוגיות:

  • קושי בריכוז או הבנה.
  • חרדה או דיכאון.
  • הידרדרות קוגניטיבית.
  • נדודי שינה.
  • כמה הפרעות נפשיות.

ההשלכות הפיזיות מופיעות כשינויים קרדיווסקולריים (יתר לחץ דם, הפרעות קצב) או דרמטולוגיות (דרמטיטיס, התקרחות, אורטיקריה). השלכות גופניות אחרות עשויות לכלול בעיות מיניות (הפרעת זיקפה, שפיכה מוקדמת) או אפילו בעיות שרירים ושלד (התכווצויות שרירים, קרציות, מתח שרירים).

ההפרעה הביופסיכוסוציאלית הזו היא לא משהו שצריך להקל בו ראש, לא על ידי הארגונים ולא על ידי העובדים עצמם. החברות חייבות לעזור לעובדיהן להשתחרר מהלחץ הזה. בעיה נוספת היא סימולציה. משמעות הדבר היא שקיים זיוף של מחלה או הפרעה נפשית על מנת להצדיק היעדרות מעבודה, שכן מצב זה קשה להוכחה ולשליטה.

לכן, היעדרות מעבודה היא בעיה הקשורה ישירות למדיניות החברה, לסביבת העבודה ולחוסר שביעות הרצון של העובד. בעיה זו מצריכה פתרון יעיל וחכם שיהיה תלוי בכל עובד.