וו ווי: אמנות אי הפעולה

לתת לדברים להתנהל באופן טבעי ולהסתגל אליו
זה הרעיון המרכזי של ה-wu wei: לתת לדברים להתנהל באופן טבעי ולהסתגל אליו.

Wu wei הוא מושג טאואיסט שפירושו "אי-פעולה". זוהי פילוסופיה שקובעת שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצב, במיוחד עם קונפליקט, היא לא לפעול בכלל. יתרה מכך, לא לכפות שום פתרון, אלא רק לתת לדברים לזרום.

רובנו מוצאים פילוסופיה שמלמדת אותנו אי-פעולה מוזרה. אנו חיים בחברה שגורמת לנו כל הזמן לעשות את ההיפך. למעשה, אנו חיים חיים מלאים בדברים לעשות, רגשות ומחשבות. וכשאנחנו לא עושים כלום, אנחנו מרגישים מוזר. היינו חושבים שזה פשוט בזבוז זמן.

"מתוך הריקנות של החכמים יוצאת השלווה; מהשלווה, מעשה; מפעולה, הצלחה."

-צ'ואנג טסו-

הפילוסוף לאו דזה כתב את הטאו טה צ'ינג לפני 25 מאות שנים. פילוסוף זה נימק שהדרך הטובה ביותר לחיות היא בהרמוניה עם זרימת הטבע והקוסמוס. זהו הרעיון המרכזי של ה-wu wei: לתת לדברים להתנהל באופן טבעי ולהסתגל אליו.

הערכים והסגולות שנמצאו ב-wu wei

Wu wei מציע דרך חיים פשוטה כי זה מתורגם לשלום והרמוניה. פשטות זו פירושה לא להיקשר יותר מדי לשאיפות ולתשוקות מכיוון שהם המקורות העיקריים לכאוס ולסבל, ולא להבנה.

הפשטות גם עוזרת לנו לחיות בצורה שלווה יותר. זה בלתי אפשרי כאשר אנו מתמקדים בהשגת דברים גדולים. זה להעריך את מה שאנחנו ומה שיש לנו במקום להתלונן על מה שאין או אין לנו.

Wu wei הוא מושג טאואיסט שפירושו "אי-פעולה"
Wu wei הוא מושג טאואיסט שפירושו "אי-פעולה".

באותו אופן, ה-wu wei טוען שהפשטות עוזרת לנו לקבל את הדברים כפי שהם, לא להתנגד למהלך האירועים, ולא להעמיד פנים שאנחנו משתלטים עליהם. אלו ערכים ועמדות הסותרים את המנטליות המערבית, אך מטפחים איזון רגשי גדול יותר.

ה-wu wei והעודפים

Wu wei גם מפנה את תשומת לבנו לעובדה שעודפים הם המקור העיקרי לבעיות. בניגוד למה שרבים חושבים, לא הכישלונות, אלא העודפים הם שגורמים לנו לחוש חרדה יותר. לכן, המרכיבים המעשיים של ה-wu wei מתרכזים בעיקר בארבע נקודות:

  • קבל את העובדה שאתה יוצר בעיות. בעיות לא נובעות יש מאין. הם נוצרים על ידי המעשים שלנו ועל ידי המוח שלנו.
  • אל תעשה מאמץ נפשי לפתור בעיות. אל תכניס אותם לראש שלך, ואל תיצור עבורם פתרונות. הרעיון הוא לתת להם לפתור את עצמם ולא לקחת אותם ברצינות.
  • למד להעריך את הזרימה הטבעית של דברים. זה אומר לאמץ גישה של אי-פעולה מול נסיבות מבלי לחשוב שצריך להתערב.
  • תן למוח לזרום. אל תנסה לתת לזה כיוון או מיקוד ספציפיים. פשוט תאפשר לו ללכת לפי המסלול שלו.

חכה ותראה

אחד העקרונות של wu wei הוא ללמוד איך לחכות ולראות. זה מבוסס על הרעיון שיש לשמור אנרגיה לפעולות ללא כל מנוס. האנשים שמחכים לזמן הנכון יידעו לפעול בזהירות רבה. כמו כן, באנרגיה רבה, שכן לא בזבזו אותה בפעולות חסרות משמעות.

יתרה מכך, מי שיודע לחכות ולראות עשוי לפתור כל מצב בקלות רבה. זה בקושי כרוך במאמץ. זה לא אומר רשלנות או פסיביות, אלא הרמוניה עם הזרימה הטבעית של האירועים. עלינו להדגיש ששום דבר לא נשאר ללא שינוי. זה בעצם בדיוק הפוך. מה שקיים משתנה כל הזמן, עם או בלי פעולות בודדות.

מה שאנחנו מתכוונים אז זה לא להתנגד לאירוע. חלק מהפעולות שלנו גורמות לנו להתנגד. זה יוצר כוח שלילי שעלול להפוך לא יעיל. במקום לעזור לנו לשמר את עצמנו, זה מסית אותנו לפגוע בעצמנו במאבק הזה. המטרה היא לאפשר לכל דבר לקרות באופן טבעי, מבלי להתנגד לכך.