וואבי-סאבי: היופי שבחוסר השלמות

וואבי-סאבי הוא מושג זן המתייחס ליכולת לראות את היופי שבחוסר השלמות
וואבי-סאבי הוא מושג זן המתייחס ליכולת לראות את היופי שבחוסר השלמות.
קרא הכל על wabi-sabi במאמר מעניין זה!

וואבי-סאבי הוא מושג זן המתייחס ליכולת לראות את היופי שבחוסר השלמות. זוהי פילוסופיה מזרחית שהיא כלי להתפתחות אישית שיכולה לעזור לאנשים לנהל חיים מאושרים ושלווים.

למעשה, וואבי-סאבי היא אומנות ההרמוניה והרווחה של חוסר השלמות. זו היכולת למצוא יופי בדברים הפשוטים ביותר. לאונרד קורן, מחבר הספר " וואבי-סאבי לאמנים, מעצבים, משוררים ופילוסופים", טוען כי וואבי-סאבי עוסק כולו ביופי יפני מסורתי, הרודף אחר דברים לא מושלמים או לא שלמים. במילים אחרות, וואבי-סאבי היא הקבלה של הלא שגרתי.

אבל ראוי גם לציין כי וואבי-סאבי עוסק לא רק בגורמים חיצוניים; זה גם על מושגים עמוקים יותר כמו ענווה, פשטות, בדידות או אפילו נטישה. זו דרך לחיות בשלום עם עצמך ועם הסביבה שלך.

מקורות הוואבי-סאבי

וואבי-סאבי מקושר למושג הבודהיסטי של טרי לאקסנה, או שלושת סימני הקיום, הקובע שכל מה שקורה בטבע כפוף לשלושה מאפיינים יסודיים: ארעיות, סבל ואי-עצמי.

למרות שאתם עשויים לחשוב שוואבי-סאבי הוא דפוס אסתטי מזרחי המשווה לסטנדרטים של יופי מערביים, הוא למעשה לא.

למעשה, ' וואבי' פירושו לחיות במתינות ולהימנע מכל סוג של מותרות. זה בדיוק ההפך מפזרנות והתנהגות בזבזנית. המילה 'סאבי', לעומת זאת, פירושה שלווה ושלווה המגיעים עם הגיל או הבגרות האינטלקטואלית.

לכן, וואבי-סאבי מדגיש את היופי שבחוסר השלמות ואת גדולתם של דברים פשוטים, מבלי להתעלם מההיבטים הדקדנטיים של העולם, שבו עצב ושיממון מתמזגים במלנכוליה מוחלטת.

Kintsukuroi: נזק הופך אובייקט לחזק ויפה יותר

זו היכולת למצוא יופי בדברים הפשוטים ביותר
זו היכולת למצוא יופי בדברים הפשוטים ביותר.

אפשר אפילו לשייך את וואבי-סאבי לטכניקה היפנית kintsukuroi, המורכבת מתיקון חפצים שבורים על ידי מילוי הסדקים שלהם בזהב. כך האובייקט הופך יפה וחזק יותר ממה שהיה קודם.

בנוסף, אפשר ליישם את המושג הזה על נשמה שבורה, כזו שסבלה. עם זאת, מה שהפילוסופיה של kintsukuroi מלמדת הוא שזמנים קשים יכולים להיות הזדמנות מצוינת להפוך לאדם חזק ויפה יותר, עם צלקות שיזכירו לך שאתה מסוגל לשקם את עצמך הודות לחוסן שלך בזמנים קשים.

וואבי-סאבי ופסיכולוגיה

מנקודת מבט פסיכולוגית, חוסן הוא היכולת להתמודד עם זמנים קשים ולצאת מהם חזקים יותר. אדם חוסן מגלה משאבים פנימיים שעוזרים לו לקום בחזרה לאחר חוויה טראומטית.

לכן, עבור אנשים עמידים, בעיה או משבר הם אתגר, הזדמנות לצמוח ולהתפתח. הם משתמשים בכאב כדלק כדי להגיע ליעדים חדשים, להתקדם ולהשיג איזון בחיים.

למצוא את הדרך החוצה במבוך החיים ולהיות שלם עם עצמך ועם אחרים הם היבטים חשובים מאוד.

וואבי-סאבי מוחק את כל המגבלות האפשריות כל עוד אתה מאמין בעצמך. זה גורם לך להשיג כל דבר שנראה בלתי אפשרי קודם לכן באמצעות העבודה הקשה שלך. יכולת זו שימושית במיוחד בזמנים קשים, מכיוון שלא תתמכר בקלות לבעיות שלך ותוכל להגדיר מטרות חדשות שאתה באמת מאמין בהן.

למד לראות את היופי בכל דבר קטן כדי להיות מסוגל ליהנות מהחיים.