יום האישה: אם נעצור, העולם נעצר

העולם נעצר" היה הנושא הנבחר ליום האישה השנה
"אם נעצור, העולם נעצר" היה הנושא הנבחר ליום האישה השנה.

רובן דריו אמר פעם שללא נשים החיים יהיו רק רטוריקה. אבל אנחנו יותר מסתם שירה, כי העולם היה נעצר בלעדינו. אנחנו בכל מקום. אנחנו מביאות חיים, יוצרות, מייצרות, מובילות, מייבשות דמעות, מניקות, מעוררות השראה, מרפאות חיים, מחדשות... צריך לזכור אותנו על כל זה ביום האישה הבינלאומי בכל שנה.

"אם נעצור, העולם נעצר" היה הנושא הנבחר ליום האישה השנה. כעת, יותר מתמיד, יש רצון עצום להעלות את המודעות ולהרחיב את ההד הבלתי ניתן לעצירה של תנועת #MeToo שהחלה לפני מספר חודשים. מדי יום, נשים נלחמות בקרבות האישיים שלהן ברחובות. הם גם נלחמים ברשתות החברתיות ובמצבים שבהם הם צריכים לעמוד על זכויותיהם, לגנות את אי השוויון ולדרוש התקדמות.

כמה ימים לפני יום האישה הבינלאומי השנה, פרנסס מקדורמנד נשאה נאום מרגש לאחר שזכתה באוסקר שלה. היא הזכירה לנו שלנשים יש הרבה סיפורים לספר. שחקניות, מפיקים, תסריטאים... לכל הנשים האלה יש פרויקטים נפלאים בראש. עם זאת, לא הרבה רעיונות של נשים מקבלים מימון. העולם עדיין מחזיק במדד הזכרי כסטנדרט, וכל כך התרגלנו לזה שאנחנו כמעט לא יכולים לדמיין פרספקטיבה אחרת.

הנה אנחנו, מחכים להזדמנויות, מיומנים אבל לא מסוגלים להתבלט ככל שהיינו רוצים. אנחנו מחנכים, מייצרים, מפתחים פרויקטים ואנחנו ממשיכים להיות חלק מהמנוע שמניע את העולם. עם זאת, אנחנו עוצרים את נשימתנו לגבי פערי השכר. אנחנו עוצרים את נשימתנו על תקרת הזכוכית. ואנחנו גם עוצרים את נשימתנו לגבי החברה שעדיין גוררת את המשקל המת של עבר פטריארכלי איתן.

שוב עוצרים את העולם

הסלוגן אינו חדש. ההודעה הופיעה לראשונה באיסלנד, ב-24 באוקטובר 1976. זה היה רגע היסטורי, נקודת מפנה עבור המדינה הזו שמובילה את כל המדינות האחרות בנושא שוויון מגדרי. למעשה, רק לפני מספר חודשים אישרה איסלנד חוק המגן על שוויון שכר בין גברים לנשים.

באותו יום, 90% מהנשים באיסלנד החליטו פשוט לא ללכת לעבודה ולא לעשות שום דבר אחר. זה כלל עבודות בית, טיפול בילדים או קרובי משפחה תלויים ולימודים בקולג'. יותר מ-25,000 נשים התייצבו בכיכר המרכזית של רייקיאוויק כדי לדרוש את זכויותיהן. חמש שנים לאחר מכן, איסלנד בחרה את הנשיאה הראשונה שלה: ויגדיס פינבוגדוטיר.

העולם נעצר באותו יום בלי הנשים בתפקידיהן הרגילים
העולם נעצר באותו יום בלי הנשים בתפקידיהן הרגילים.

ארבעים ושלוש שנים מאוחר יותר, נשים ספרדיות החליטו לנצל את יום האישה הבינלאומי השנה כדי לחזור על אותה מחאה. הם פתחו בשביתה מעבודתם, החרימו חנויות, הזניחו את חובות הטיפול שלהם, ולא למדו באוניברסיטה. העולם נעצר באותו יום בלי הנשים בתפקידיהן הרגילים. אבל זה אילץ את העולם לשמוע את קולם ואת דרישותיהם.

מה היו המטרות של השביתה ב-8 במרץ?

מחאות אלו בספרד התמקדו בהדגשת האפליה הקיימת בארבעה מגזרים ספציפיים:

  • עולם העבודה: הם דרשו תנאי עבודה הוגנים ושווים בין המינים. ברמה עולמית, על כל דולר שגבר מרוויח, אישה שעושה את אותה עבודה מרוויחה 77 סנט. באותה מידה, הנשים גם הביעו מציאות כמו הטרדה מינית בעבודה והעובדה שעדיין יש 18 מדינות שבהן בעלים יכולים לאסור על נשותיהם לעבוד.
  • תחום ביתי: הם דרשו את הצורך לחלוק את משימות הבית ואת הטיפול בתלויים באופן שווה. אנחנו לא יכולים להתעלם מהעובדה ש-80% מהטיפול היחסי התלוי נופל על נשים.
  • חרם על צריכה. נשים דרשו להפסיק את השיווק הסקסיסטי וכן את "המס הוורוד" שבמסגרתו מוצרים לנשים (סכיני גילוח, רפידות, כמו גם שירותים ומוצרים לנשים) עולים יותר משל גברים.
  • שביתת סטודנטים. בתי ספר, מכונים ואוניברסיטאות דרשו גם מכל מרחבי החינוך לשמור על שוויון ושוויון.

דבר אחד שחשוב לזכור הוא שכל הדרישות הללו אינן בלעדיות לנשים. לכל אדם, ללא קשר למינו, הזכות להצטרף למחאות אלו.

כל הקולות יכולים להישמע בצורה ברורה יותר כאשר הם מגיעים ממקום של הרמוניה ופיוס המגן על שוויון ההזדמנויות לכל האנשים ועל הצורך לבנות עתיד טוב יותר.

בואו לא נזניח את התפקיד הזה. אנחנו צריכים להמשיך את מה שהאמהות והסבתות שלנו התחילו. על ידי פינוי הדרך עבורנו ועבודה בלתי פוסקת, הם עזרו לנו להתקדם.

אנחנו לא יכולים לשכוח את הדורות הבאים, את הנערים והנערות העתידיים שראויים לכל זה. בואו נפעל למען עולם ללא תקרות זכוכית, ונזכור שאנו אלה שצריכים להשתחרר מהמגבלות שלנו, מתוך מודעות לכך שאנו מסוגלים ומגיעים לנו להגשים את החלומות שלנו.