שבעה טיפים שיעזרו לך כאשר אתה מואשם שווא בשקר

כיצד עליך לפעול כאשר מאשימים אותך כוזב בשקר
כיצד עליך לפעול כאשר מאשימים אותך כוזב בשקר?
האם אי פעם האשימו אותך בשקר, בטיוח או בהעמדת פנים? אם אתה רוצה לערער על האשמות מהסוג הזה, הצעד הראשון הוא להישאר רגוע, לנתב מחדש את האנרגיה שלך שמקורה בכעס שלך ולסמוך על עצמך. למעשה, הגיע הזמן להשתמש בתקשורת אסרטיבית.

כיצד עליך לפעול כאשר מאשימים אותך כוזב בשקר? המפתח הראשון הוא לא לאבד את קור הרוח ולהגיב בכעס או בזעם. כי אומרים שתגובה כועסת אומרת שאתה אשם. לכן, כדאי לשמור על עשתונות ולהבין שמצבים אלו, למרות שהם כואבים ביותר, יקרו לכם מדי פעם במהלך החיים.

ואכן, רבים מאיתנו חווים מצבים מסוג זה. פתאום, וללא סיבה נראית לעין, מאשימים אותך שעשית משהו שלא עשית. יכול להיות אפילו שאנשים אחרים מכניסים לפה שלך מילים שלא אמרת. או, אולי בן הזוג שלך מאשים אותך בכך שבגדת בהם.

בהקשרים האלה, כשם שאין מקום לתגובה תוקפנית, אסור גם לנסות ולברוח ממנה, להתעלם ממנה או לתת לה לעבור. למעשה, כאשר אתה מתמודד עם האשמות שווא, יש רק תגובה אחת מתאימה. תקשורת אסרטיבית, תקיפה ובטוחה. בואו נסתכל מקרוב.

אתה חייב לסמוך על עצמך ועל האמת שלך כדי להגן על עצמך מפני אלה שמאשימים אותך בשקר.

איך לפעול

האשמת שווא יכולה לפגוע כמו מכה פיזית. זוהי התקפה על היושרה, התפיסה העצמית וההערכה העצמית שלך. מחקרים על חוויות אלה נוטים להתעמק במקרים של אנשים שהואשמו כוזב בפשע. ההשפעה הפסיכולוגית במקרים אלו היא הרסנית.

בהקשר זה, המחלקה לרפואה פסיכולוגית בקינגס קולג' בלונדון (בריטניה) ערכה מחקר. הוא הדגיש את החשיבות של פיתוח מנגנוני בריאות הנפש במקרים מסוג זה. כי מי שחווה האשמות שגויות מסוג זה סובלים מאובדן זהות, בעיות פסיכולוגיות ופיזיות, קשיי תעסוקה והסתגלות, שלא לדבר על בעיות משפחתיות.

עם זאת, מעבר לתחום הפלילי נמצא התרחיש היומיומי, זה שבו לפעמים אחרים מאשימים אותך כוזב בשקר. מה כדאי לעשות במקרה זה? באילו אסטרטגיות אתה יכול להשתמש כדי להפגין את חפותך ולהתיר את עצמך מהעוולה הזו? הנה כמה עצות.

1. נסה לנהל את הרגשות שלך: אל תתקוף ואל תתעלם מהמאשימים שלך

כפי שהזכרנו קודם לכן, ככלל, התגובה הראשונה שלך לכינוי שקרן תהיה להרגיש כעס ולהגיב בהתאם. עם זאת, זה לא הדבר הנכון לעשות. לכן, עליך להימנע מכך בכל מחיר. יתרה מכך, מחקר שנערך על ידי בית הספר לעסקים בהרווארד ואוניברסיטת טורונטו מצא כי מי שמתכחש להאשמות בזעם ומי ששותק נתפסים בעיני אחרים כאשמים.

הצעד הראשון הוא להישאר רגוע ולסמוך על עצמך.

2. שאלו את עצמכם מדוע הואשמתם

ייתכן שזו טעות פשוטה. אם כן, ניתן לפתור את הבעיה במהירות. מצד שני, ייתכנו נסיבות מסוימות שלא כל כך קל לפתור. כך למשל, בהקשר של זוגיות עשויות להופיע האשמות מסוג זה בשל חוסר אמון.

בתרחישי עבודה, האשמות שווא יכולות להתעורר לעתים קרובות בהקשרים תחרותיים מאוד. למשל, עמית עשוי להיות מוטרד כדי שהאדם השני ישיג תועלת כלשהי.

3. שאלו שאלות פתוחות ובקשו מהם להצדיק את ההאשמות

האשמת שווא יכולה לפגוע כמו מכה פיזית
האשמת שווא יכולה לפגוע כמו מכה פיזית.

כשאחרים אומרים לך ששיקרת וזה לא נכון, אתה צריך להבין במה בדיוק הם מאשימים אותך. הימנע מליפול לתוכחות, התקפות והתבטאויות עמוסות בכעס. יתר על כן, הרבה יותר טוב שהאדם האחר יסביר את הסיבות שלו להחשיב אותך כשקרן. הקשיבו להם בסבלנות ואפשרו להם לדבר.

כדי לטפח מצב מסוג זה, התחל בשאלת שאלות פתוחות כגון, "מה גורם לך לחשוב ששיקרתי?"

4. לזהות חוסר עקביות ולעמת אותן באסרטיביות

כשהאדם השני יתחיל להצדיק את עצמו, לא ייקח הרבה זמן עד שתבחין בחוסר העקביות בסיפור שלו. זו נקודת המוצא שלך. ואכן, הרעיונות הסותרים והשגויים שלהם יהוו עבורכם קרש קפיצה כדי להיות אסרטיביים ולהפריך את הטיעונים שלהם.

זה הכרחי שלא תאבד את קור רוחך ושתווסת את הרגשות שלך היטב. בדרך זו, תוכל להסביר את עצמך בבהירות, בביטחון ובעוצמה. זכור שכל מחווה שנראית אפילו מעט לא במקום תגרום לך להיראות אשם למרות שאתה לא. במובן זה, שמירה על איזון ורגוע יוביל אותך בהצלחה.

5. השתמש בשאלות עקיפות

בהקשרים של חוסר צדק והאשמות שווא, כדאי להשתמש בשאלות פתוחות וישירות וגם בשאלות עקיפות. עם האחרון, אתה רוצה שהמאשים שלך יחקור ויחשוב על ההתנהגות שלו. הנה דוגמה לכמה מהדברים שאתה יכול לומר:

"הייתי רוצה לדעת מה אתה מקווה להשיג על ידי האשמת אותי בשקר", "האמת היא שאני באמת לא יודע למה לא שאלת אותי קודם לפני שהגעת למסקנה שאני משקרת", "אני עדיין לא מבין מה גרם לך להעלות את הרעיון הזה" או, "אני באמת תוהה מה זה שעשיתי לך כדי שתהיה לך ראייה מעוותת כל כך עליי?"

שאלות עקיפות עוזרות לך שכן הן מתכוונות שהמאשים צריך להרהר בהתנהגות שלו.

6. חפש תמיכה

תמיכה חיונית כאשר מאשימים אותך במשהו שלא עשית. כי, כפי שאתה יודע היטב, יש מצבים מסוימים שבהם המילה שלך לבדה פשוט לא מספיקה.

7. קבל שעבור אנשים מסוימים, אתה תמיד תהיה שקרן

כשאומרים לך ששיקרת וזה לא נכון, אתה חווה סוג מסוים של כאב. בנוסף, הביטחון שלך באותו אדם נשבר כי הוא תקף את הזהות שלך ואת ההערכה העצמית שלך. סוג זה של פצע נמשך זמן רב, למרות העובדה שבשלב מסוים, לעתים קרובות תצליח לגאול את עצמך.

עם זאת, יש נקודה אחת שנותרה ברורה. זו העובדה שעבור אנשים מסוימים אתה תמיד תהיה שקרן. ואכן, מכל סיבה שהיא, יהיו מי שתמיד ישמרו על התפיסה המוטעית הזו. מול המצב הזה, אתה יכול רק לקבל אותו ולשמור על התפיסה העצמית שלך ללא פגע בכל מחיר. בסופו של יום, אתה יודע שהסיפור שלך נכון ושאתה כנה.

למרבה המזל, תמיד יש עוד הרבה אנשים אחרים שמכירים אותך ולעולם לא ישאלו אותך.