איך להתמודד עם הילד הקשה שלך?

הילד שלך, הילד הקשה, הוא יחיד ומיוחד
הילד שלך, הילד הקשה, הוא יחיד ומיוחד.

יש הורים רבים שמתלוננים כי יש להם ילד קשה מאוד. ילד שתמיד מתגבר עליו בכעס, שבסופו של דבר הם משחררים אותו בצורה לא הולמת. עם התקפי זעם, מילים רעות או פעולות עדינות של אי ציות.

אנחנו צריכים להיות ברורים בעובדה שאין שני ילדים זהים. אף אחד מאיתנו לא יכול לדעת איזה סוג של צרכים יש ליצור הזה שזה עתה הבאנו לעולם, אם כי אנו מאחלים לו את הטוב ביותר.

ילדים קשים ורגש מכיל

רגשות הם מקור האנרגיה האנושית. זה המפתח שצריך להנחות ילדים, לא רק להבין את עצמם, אלא גם, מאוחר יותר, להבין את העולם.

ילדים קשים נוטים ליצור רמת מתח גבוהה מאוד עבור הוריהם, ובמקרים מסוימים גורמים להם לתחושת חוסר אונים. זה נושא לא קל לדיון. למעשה, ספרים לא תמיד מועילים, וגם לא החוויות שלנו עם ילדינו האחרים או המלצות של הורים אחרים.

הילד שלך, הילד הקשה, הוא יחיד ומיוחד. ואם יש משהו שהם תמיד צריכים זה הבנה. לרוב מדובר בילדים עם דרישות גבוהות הנעולות בארמונות הפנימיים שלהם, חללים שבהם הם לא מוצאים דלתות דרכן להביע את רגשותיהם הכלולים.

בואו ניתן דוגמה. תחשוב על ילד שעבר יום רע בבית הספר. הוא מגיע הביתה וכשהוריו שואלים אותו מה קרה הילד הזה מגיב רע. לכן, הוריו מחליטים להעניש אותו בחדרו כל אחר הצהריים. מה הם הרוויחו בכך? האם הם פתרו את הבעיה? בכלל לא.

רגש חסום הוא קוץ מוקף חומת אבן. אם נרים את החומה עוד יותר, הקוץ יהיה מוסתר עוד יותר עמוק. לפיכך, הצעד הראשון הוא להתחיל לקחת כל אבן מהקיר הזה באמצעות תקשורת וחיבה.

איך ילדים קשים?

אם הילד הקשה בונה חומות סביבו, אל תבנה ערים שלמות סביב חומותיו. אל תבודד אותו. אל תזניח אותו. אל תשאיר אותו לבד. כולנו יודעים שקשה להגיע אליהם. עם זאת, עליך לזכור את ההיבטים הבאים:

  • ילד קשה הוא לא תמיד תוצאה של חינוך גרוע. אתה לא צריך להאשים אף אחד.
  • יש ילדים עם דרישות גבוהות שמבקשים הרבה יותר מהילד ה"ממוצע". זו האישיות שלהם, חלק ממי שהם וזה לא אומר שאנחנו, כהורים, עשינו משהו לא בסדר.
  • ילד תובעני שאינו משיג את מבוקשו או שאינו יודע כיצד לבטא זאת בסופו של דבר מתוסכל. לעתים קרובות הם מוצפים ברגשות אינסופיים: זעם שמתחלף בעצב, שעמום או כעס...
  • ילדים קשים דורשים רמה גבוהה יותר של תשומת לב, הבנה, תמיכה ואפילו יצירתיות למען הוריהם.

עלינו להיות האדריכלים של העולמות שלהם וליצור עבורם עולמות בטוחים שבהם הם יכולים להיות נוחים מספיק כדי לבטא את הרגש הכלול הזה. רגש שיאפשר להם להכיר את עצמם, לפוצץ קיטור, להרגיש חופשיים ובטוחים יותר כדי להתקדם בכל אחד מהתרחישים המגדירים את הילד בחייו.

איך לעזור לילד קשה לתעל את רגשותיו

אנחנו כבר יודעים שילד קשה דורש יותר מכל את תשומת הלב שלנו. חייבים להיות לנו אסטרטגיות לתת מענה לצרכים שלהם בצורה יצירתית כדי לעזור להם לנהל את כל העולם הרגשי הזה שלפעמים מציף וחוסם אותם.

איך לעזור לילד קשה לתעל את רגשותיו
איך לעזור לילד קשה לתעל את רגשותיו.

זכרו תמיד כי אינטליגנציה רגשית אינה תכונה מולדת. זו מיומנות. לכן, כהורים, מחובתנו להעביר את האסטרטגיות והידע הללו לילדינו.

איך נוכל לעזור לילדינו הקשים לפתח אינטליגנציה רגשית כדי שיוכלו לתעל, לתת צורה ולבטא את רגשותיהם הכלולים?

חיזוק חיובי

אם נזוף בילד קשה על הטעויות שלו, אם נמעיט בערכם, וננזוף בו על תגובותיו, ניצור עוד יותר זעם וחרדה. זכרו תמיד שסוג זה של ילדים הוא עמוק בפנים שביר מאוד. יש להם דימוי עצמי נמוך מאוד.

השתמש בביטויים מסוימים פשוטים כמו: "אני סומך עליך", "אני יודע שאתה תוכל לעשות את זה", "אני יודע שאתה מיוחד", "אני יודע שאתה ילד אמיץ ובגלל זה אני אוהב אותך"..

אמירות חיוביות מייצרות רגשות חיוביים, ורגשות חיוביים מייצרים ביטחון.

תקשורת שלא שופטת, משווה או גוזרת דין

יש הורים שעושים את הטעות שהם משווים ילד קשה עם אחיהם או עם ילדים אחרים. זה לא נכון. בדיוק כמו שזו טעות להתחיל דיאלוג שכבר מרמז על משפטים מסוימים כמו: "אתה עצלן, אתה אף פעם לא מקשיב, אתה תמיד מתנהג לא נכון..." הימנע מסוג זה של תקשורת ופעל לפי הטיפים הבאים:

  • אל תחקור או תחקור אותם. גלה מתי הילד מרגיש הכי נוח לדבר.
  • תן להם ביטחון, קרבה והבנה. שימו לב לטון הדיבור שלכם. זה משהו בסיסי כדי לתקשר עם ילדים.
  • התקשורת צריכה להיות יומיומית ורציפה.
  • אל תצחקו או תשתמשו בסרקזם על משהו שהילדים שלכם אמרו. מבחינתם זה חשוב. ואם הם מרגישים את חוסר האמפתיה ממך, הם ימנעו להיות כנים איתך בעתיד.

לקדם איזון פנימי בתוך הילד

למד אותם שכל רגש יכול להפוך במילה אחת. שלכעס יש צורה, שאפשר להקל על עצב באמצעות שיתוף, שבכי זה לא דבר רע ושתמיד תהיה שם כדי להקשיב להם.

למדו אותם לנשום, להירגע, לתעל את הרגשות שלהם דרך פעילויות מסוימות שבאמצעותן הם יכולים לפוצץ קיטור ולהסיח את דעתם... למדו אותם לקבל את התסכול שהעולם לא תמיד כמו שהם רוצים שיהיה.

למד אותם להקשיב ולדבר באסרטיביות. אמור להם שהקול שלהם תמיד יישמע, שכל מה שהם אומרים חשוב לך... למד אותם לקבל אחריות, להעריך את עצמם בכל צעד והחלטה שהם מקבלים...