זומבי העבודה

זומבי העבודה לא חסר כישרון או כישורים
חסרות להם שאיפות: זומבי העבודה לא חסר כישרון או כישורים, רק שאיפות.
קרא הכל על זומבי עבודה במאמר מעניין זה!

זומבי עבודה קיימים בכל מסגרת מקצועית. אנחנו מזהים אותם באופן מיידי כי הם תמיד נראים עסוקים מאוד. עם זאת, במציאות, כל מה שזומבי עושה הוא להאציל אחריות לאנשים אחרים. הם חברים לא יעילים ורעים אבל איכשהו יודעים איך להשיג את אמון הבוסים שלהם. כמובן שהתוצאה היא סביבות רעילות ולא פרודוקטיביות שבהן הם יודעים לשרוד בצורה מושלמת.

בהתחלה, נוכל לדמיין שהמונח "זומבי עבודה" מתייחס לאותם עובדים שעובדים הרבה שעות או שהם אוטומטיים בהדרגה על ידי עודף משימות, מוטיבציה נמוכה והכרה או תגמול לקויים.

עם זאת, יש הבדל ברור בין עובדים עסוקים מאוד לבין אלה שפשוט מסתובבים בחברה ומעמידים פנים שהם עושים משהו. ההבדל הזה הוא הפרודוקטיביות. יש אנשים שחושבים שביצועים נמוכים זה נובע מחוסר מחויבות. עם זאת, אלה שניתחו סוג זה של התנהגות מעלה שאלה נוספת: מדוע חברות מחזיקות בעובדים מסוג זה?

קודם כל, צריך להזכיר שזומבי עבודה לא קיימים רק במשרדים ציבוריים. אנשים מסוג זה עובדים גם בחברות פרטיות, באוניברסיטאות, במפעלים ובכל סוג אחר של עסק. איך הם מצליחים לשרוד? אילו אסטרטגיות ומאפיינים מגדירים אותם?

לזומבי עבודה יש מעט כישורים. עם זאת, הם מצליחים לשרוד בכל עבודה כי הם רוכשים את אמון המנהלים שלהם. כמו כן, הם לא מושכים לעצמם הרבה תשומת לב, למרות שלפעמים היו המרכיב הרעיל הזה בסביבת מקום העבודה.

איך לזהות זומבי עבודה

בשנת 2004 בוצע סקר Gallup כדי להעריך את המחויבות של חברות שונות באירופה ובאירופה. התוצאות חשפו משהו שמומחים הגדירו כ'משבר תרבותי ועסקי'.

למה חברות נותנות לזומבי עבודה להתקיים במקום העבודה
למה חברות נותנות לזומבי עבודה להתקיים במקום העבודה?

כמעט 64% מהעובדים אומרים שהם לא מרגישים מחויבים לעבודתם או למטרות החברה שלהם. הדאגה היחידה שלהם היא למלא את ציפיות העבודה שלהם ולאסוף את תלוש המשכורת שלהם. לדבריהם, הדבר נובע מההכרה הנמוכה שהם מקבלים וכן מהקשר הרע שיש להם עם ההנהלה הבינונית ומעלה.

מתוך 36% הנותרים, 15% יהיו זכאים כזומבים לעבודה. חברות יודעות שהן קיימות. עם זאת, למרות שרבים מחשיבים אותם כ'תפוחים רעים', יש הסבורים שזה נורמלי למצוא אותם בכל חברה. לכן, הם פשוט מקבלים אותם כחלק נורמלי ממקום העבודה, משהו שהם לא יכולים לעשות לגביו כלום.

קווין דאום, הסופר הידוע, המומחה לעסקים ובעל טור מגזין חכם לעסקים, מגדיר זומבי עבודה כדמות שהתעלמה ממנה שעלינו לשים לב אליה יותר. לפעמים, החברה עצמה מתעלמת מכך שהעובדים הללו הם אלה שמשפיעים הכי הרבה על הפריון ועל מקום העבודה.

חמש תכונות של זומבי עבודה

  • הם עוזבים לפני שהמשמרת שלהם נגמרת: הם איכשהו תמיד מצליחים להתגנב החוצה. יום העבודה עוד לא נגמר אבל הם כבר מניחים את חפציהם ברוגע ובעליזות. כמו כן, הם מתגאים במה שהם עושים כי הם מניחים שהתנהגות זו מקובלת.
  • הם אוהבים רכילות: אחד המניעים העיקריים שלהם ללכת לעבודה הוא רכילות. הם אוכלים שמועות ומשגשגים בהכרת המידע העדכני ביותר.
  • הם תמיד נושאי חדשות רעות: לזומבי עבודה יש יכולת מיוחדת לגלות כל דבר. עם זאת, זה תמיד נראה שלילי: פיטורים, בעיות, סנקציות וכו'.
  • הם אף פעם לא ממהרים: זומבי עבודה אף פעם לא ממהרים. הם תמיד מאחרים, לוקחים הפסקות ארוכות מהרגיל, ולעולם לא מהססים לעזוב לפני כולם.
  • חסרות להם שאיפות: זומבי העבודה לא חסר כישרון או כישורים, רק שאיפות. המטרה היחידה שלהם היא לשרוד בעבודה שלהם ולתת לזמן לעבור. הגישה הזו של 'לא לעשות כלום בבוקר ולהעביר את זה לשעות אחר הצהריים' מטרידה אחרים וגורמת להם להרגיש אי נוחות.

למה חברות נותנות לזומבי עבודה להתקיים במקום העבודה?

ציינו בתחילת הכתבה שזומבי עבודה קיימים בכל החברות. אבל למה חברות סובלות את האנשים האלה? ובכן, קודם כל, יש לציין שלא כל החברות מאפשרות לאנשים אלו המשפיעים על התדמית והפרודוקטיביות שלהם להישאר בחברתם לאורך זמן.

עם זאת, חלק גדול מכוח העבודה מורכב מאנשים אלה מכיוון:

  • לחלק מהחברות אין מערכות להערכת ביצועים. כמו כן, לא כל ראשי הצוות מסתכלים עליהם פעמיים. רוב זומבי העבודה ידידותיים לכולם ולעתים רחוקות גורמים לעימותים.
  • זה יכול להיות גם בגלל שמנהל החברה הוא גם זומבי עבודה. בין אם אנו מאמינים בכך ובין אם לא, אנשים רבים דוגלים בפונקציונליות ולא בחדשנות. הם מעדיפים אנשים צייתניים שאינם גורמים לבעיות ומגבילים את עצמם רק ל'הוויה'. במובן הזה, הם רוצים רק אנשים שלא מתווכחים, תורמים רעיונות ולא מביאים שינויים.

לסיכום, בין אם נרצה ובין אם לא, זומבי עבודה ימשיכו להתקיים בחברות אם המדיניות לא תשתנה. כמו כן, הם ישגשגו אם אין מחויבות אמיתית ליעילות. בינתיים, עליך להימנע מלאפשר לעצמך להידבק בווירוס ובגישה הזו כדי שלא תיתן לעצמך להפוך לזומבי עבודה.