שפיכה מאוחרת: תסמינים, סיבות וטיפול

שפיכה מאוחרת היא הפרעה בתפקוד המיני שעלול לגרום להרבה ייסורים וחרדות
ללא ספק, שפיכה מאוחרת היא הפרעה בתפקוד המיני שעלול לגרום להרבה ייסורים וחרדות.
ישנם גברים רבים שצריכים לקחת את הזמן שלהם כדי לשפוך, אבל אם זה הופך להיות מוגזם הם עשויים לסבול מהפרעה בתפקוד המיני הנקרא שפיכה מושהית.

הפרעות בתפקוד המיני הם שינויים בהתנהגות מינית רגילה. הם יכולים להשפיע על השלבים השונים של האקט המיני. לדוגמה, תשוקה, עוררות, אורגזמה ורזולוציה. חלק מההפרעות הללו חווים על ידי שני המינים. עם זאת, אחרים סובלים אך ורק על ידי נשים או גברים. מקרה אחד כזה שסובלים מגברים בלבד הוא שפיכה מאוחרת (הידועה גם בשם שפיכה).

שפיכה מאוחרת היא הפרעה בתפקוד המשפיעה על בין ארבעה לעשרה אחוזים מהגברים. זה מאובחן כאשר גבר מתקשה לשפוך לאחר שעבר שלב עוררות רגיל במהלך קיום יחסי מין. במילים אחרות, למרות היותו מגורה, השפיכה מתעכבת או אינה מתרחשת כלל.

תסמינים של שפיכה מאוחרת

התסמין העיקרי של שפיכה מאוחרת הוא היעדר או עיכוב של שפיכה על בסיס חוזר. אצל גברים מסוימים, שפיכה עלולה להתרחש לאחר 20 או 30 דקות של גירוי מיני. במקרים אחרים, זה בכלל לא קורה.

נוכחותו של חוסר תפקוד זה נקבעת על ידי החרדה או התסכול הנגרמים מהעיכוב בשפיכה. מסיבה זו, האקט המיני מופרע. הסיבה לכך היא שעייפות, גירוי פיזי, אי נוחות או אובדן זקפה מונעים את המשך דרכו כרגיל. זה יוצר מצב מלחיץ הן עבור הגבר והן עבור בת זוגו. יתר על כן, זה עלול לגרום בסופו של דבר לבעיות פסיכולוגיות אחרות או לבעיות במערכת היחסים.

כדי לאבחן שפיכה מאוחרת, הרופאים מבצעים בדיקות פסיכולוגיות ופיזיות כאחד. הם גם בוחנים את ההיסטוריה הרפואית של המטופל. הם מבצעים בדיקה גופנית כדי לשלול שהעובדה שההפרעה אינה נובעת מכל מצב רפואי בסיסי. למעשה, אם זה היה המקרה, הרופאים היו מתייחסים לזה כאל סימפטום ולא כאל הפרעה בתפקוד המיני כשלעצמו.

גורם ל

מאחורי שפיכה מאוחרת, ייתכן שיש סיבה אחת או יותר. אלה מקובצים בדרך כלל לפי גורמים פיזיים, פסיכולוגיים או התנהגותיים.

סיבות פיזיות

תמיד חשוב לרופא ללמוד ולשלול אם המצב עשוי לנבוע מאחת מהסיבות הבאות:

 • שינויים הורמונליים. הם יכולים לשנות את תהליך הגירוי המיני ואת הפתרון שלו.
 • הפרעות עצביות. זה רלוונטי במיוחד לגבי קלט חושי בחוט השדרה. זה יכול להיות בגלל מחלות כמו טרשת נפוצה או סוכרת.
 • צריכת חומרים ותרופות. תרופות כגון תרופות נוגדות דיכאון, תרופות חרדה או חומרים כמו קוקאין מפחיתות את התשוקה והתגובה המינית. במקרים אלה, הפרעה בתפקוד המיני עשוי להתפתח לאורך זמן.

סיבות פסיכולוגיות

לשפיכה מאוחרת מקורה בהיבטים פסיכולוגיים המפריעים או מעכבים את ההתפתחות התקינה של האקט המיני. בין הסיבות העיקריות הן הבאות:

 • חרדת ציפייה וביצועים. תשומת לב רבה מדי לאבולוציה של עוררות, זקפה, אורגזמה וביצועים יכולה למנוע מגבר ליהנות ולהרפות מעצמו. בתורו, חרדה מוגברת זו עשויה לפעול כגורם לשימור והחמרת הבעיה.
 • חוסר אמון ופחד מאינטימיות. לאחר שעבר חוויות שליליות או מפגשים לא מספקים יכול להשפיע על יכולתו של גבר ליהנות ולעסוק במין.
 • מתח הוא אחד האויבים הגרועים ביותר של ההנאה. זה מוביל למתח גוף, הסחת דעת, חרדה וחוסר סבלנות.
 • עימותים עם תשוקה מינית. לסובל עלולים להיות כמה קונפליקטים פנימיים לגבי זהות או נטייה מינית. לחלופין, ייתכן שיש להם אמונות שליליות הקשורות למיניות.
 • בעיות בזוגיות. הקשר הרגשי עם בן/בת הזוג משפיע גם על התפתחות הפעילות המינית. לדוגמה, אם יש חוסר משיכה לבן הזוג או אפילו רגשות של טינה או בוז.
 • פחד מהריון. דאגה לגבי הסיכון להריון עלולה לגרום לגבר, במודע או שלא במודע, לדחות את רגע השפיכה.

סיבות התנהגותיות

בקטגוריה זו נמצאים אותם הרגלי התנהגות שעלולים לגרום לבעיות ארוכות טווח של שפיכה מאוחרת. ביניהם בולטים הבאים:

 • אוננות תכופה ושגרתית עלולה לגרום לירידה בגירוי המיני, במיוחד בעת קיום יחסי מין עם בן/בת זוג.
 • דחיית שפיכה כאסטרטגיה. גברים רבים חושבים שדחיית שפיכה מרצון טובה לאקט המיני. זה בגלל שזה מאריך את המפגש המיני שלדעתם מספק יותר הנאה. עם זאת, ביצוע זה שוב ושוב יכול לגרום להם להתקשות בשפיכה מאוחר יותר.
 • אוננות אינטנסיבית ונמרצת מדי. לאחר מכן הם מוצאים סקס חודרני בעייתי מכיוון שהם אינם מסוגלים להגיע לאותן רמות של עוררות.
 • צריכה מופרזת של פורנוגרפיה .

טיפול בשפיכה מאוחרת

בטיפול פסיכולוגי בשפיכה מאוחרת
בטיפול פסיכולוגי בשפיכה מאוחרת, המטפלים מתייחסים לרוב לשלושה תחומים.

טיפול בשפיכה מאוחרת יהיה תלוי בגורם לה. אם מקורו הוא פיזי, הרופא ירשום טיפול תרופתי או אחר שיעזור להקל על הסימפטומים של המחלה הבסיסית. עם זאת, טיפול תרופתי בדרך כלל אינו יעיל כמו טיפול פסיכולוגי.

בטיפול פסיכולוגי בשפיכה מאוחרת, המטפלים מתייחסים לרוב לשלושה תחומים. ראשית, היבטים של הפרט, שנית, היבטים הנוגעים לקשר הזוגי (אם זה רלוונטי), ושלישית, תרגילי טיפול מיני.

בין ההיבטים הפסיכולוגיים הפרטניים אליהם מתייחס המטפל, ניתן למנות את האמונות והמחשבות הגורמות לחרדה שמונעת מהמטופל ליהנות מפעילות מינית רגילה.

לדוגמה, המטפל עשוי לפרק אמונות מסוימות לגבי משך קיום יחסי מין או כל רעיון לא הגיוני שיש למטופל לגבי המיניות שלו. בנוסף, המטפל עשוי להציע תרגילי חשיפה כדי להעלים את החרדה שחש המטופל כאשר הוא מתמודד עם האקט המיני.

בטיפול זוגי, מטפלים עובדים על האופן שבו הבעיה משפיעה על הקשר הרגשי והמיני של בני הזוג. כך למשל, יתכנו קשיים בין בני הזוג הגורמים להפרעה בתפקוד המיני של הגבר.

לבסוף, מטפלים עשויים להציע להם לבצע תרגילי טיפול מיני. מטרתם לנתק את האקט המיני ולהפחית את תשומת הלב לאורגזמה. במילים אחרות, הם מתמקדים בהארכת הגירוי לפני החדירה והשפיכה.

כמו כן, ישנם תרגילים להתקרבות לשפיכה ברגע החדירה. תרגיל כזה הוא "תמרון הגשר".

בעיה שבדרך כלל ניתן לפתור

ללא ספק, שפיכה מאוחרת היא הפרעה בתפקוד המיני שעלול לגרום להרבה ייסורים וחרדות. עם זאת, אם הסובל פונה לעזרה פסיכולוגית, הסיכוי להצלחת הטיפול הוא גבוה.

על פי רוב, שפיכה מוקדמת נגרמת על ידי רעיונות מסוימים החוסמים את יכולתו של הסובל ליהנות מהתנהגויות רגועות, כמו גם נלמדות. למרבה המזל, ניתן להפוך את ההיבטים הללו בהתערבות המתאימה.

אם יש לך בעיות מהסוג הזה, חפש מידע מוכח ופנה לאיש מקצוע בתחום הפסיכולוגיה המתמחה בטיפול מיני. עם קצת מאמץ, סבלנות ועבודה, אתה יכול בקרוב לחזור ליהנות בדיוק כמו שאתה רוצה.