לעשות או לא לעשות: החלטה גדולה

ישנן מספר אפשרויות שאתה יכול לבחור להימנע מהפחד לקבל החלטה זו
כאשר יש לך כל כך הרבה ספקות, ישנן מספר אפשרויות שאתה יכול לבחור להימנע מהפחד לקבל החלטה זו.

האם עלי לעשות זאת או לא? האם ללכת, או לא? אין ספק שהשאלות הללו עלו בחשיבה שלך בעבר, ועוררו שורה של ספקות שיכולים להיות קשה להתחמק. לגרום לך להרגיש שאתה תקוע בין שתי ההחלטות, כאילו אתה עומד על פרשת דרכים.

לפעמים הספקות האלה לגיטימיים. כאשר אנו עומדים בפני החלטה חשובה, הספקות מתחילים להתגלגל מכיוון שאנו בוחרים משהו שללא ספק ישנה את חיינו ויגרור אחריות רבה.

האמת על הימנעות מקבלת החלטות

אנשים שמרגישים ספק רב כשהם צריכים לקבל החלטה מנסים להימנע מלקבל אותם, אבל האם זה בכלל אפשרי? בכנות, כן. כאשר יש לך כל כך הרבה ספקות, ישנן מספר אפשרויות שאתה יכול לבחור להימנע מהפחד לקבל החלטה זו. הנפוץ מכולם הוא פשוט להשאיר את זה למישהו אחר.

כשזה מגיע לאנשים שמפחדים לקבל החלטות, הדבר היחיד שהם יודעים זה להשאיר לאנשים אחרים להחליט עבורם, או "להעתיק" את אלה שהם סומכים עליהם ואוהבים, כמו חברים ובני משפחה. זה משאיר את חוסר הביטחון בתוכם תלוי ועומד, מה שהופך אותם ללא מסוגלים לקבל החלטות משלהם. זו הסיבה שהם מעדיפים להשאיר אותם בידיהם של אנשים שהם מחשיבים כמועמדים הולמים יותר.

"פעם הייתי חסר החלטיות, עכשיו אני לא בטוח".

-וודי אלן-

כאשר אנו נמנעים מלקבל החלטות, יש לנו את היכולת להפוך לשני סוגים של אנשים:

  • אנשים חסרי החלטיות נמנעים מלקבל החלטות ולקחת סיכונים, וזו הסיבה שהם אף פעם לא עוזבים את אזור הנוחות שלהם. הם נוטים להיות מאוד ביישנים, חסרי אמון ובודדים.
  • לאנשים מפוקפקים יש ספקות כמעט בכל דבר. הדבר מעורר מצב של חרדה עקב חוסר ידיעה איזו אפשרות היא המתאימה ביותר.

שני סוגי האנשים האלה, כפי שאמרנו, יכולים להשלים זה את זה. המצב בו אדם בעל מאפיינים אלו נכנע הוא מצב של פחד וחרדה. כשאין להם אפשרות אחרת מאשר לקבל החלטה, בין אם הם אוהבים את זה ובין אם לא, מה שזה בעצם מייצר רגשות של תסכול ואשמה על כך שלא בחרו באפשרות האחרת שאולי חשבו מאוחר יותר כ"טובה יותר".

כיצד עלינו לקבל את ההחלטות שלנו?

אנשים חסרי ביטחון, אלה שמוצאים להם אתגר לקבל החלטות, לא יכולים לחיות במצב זה של פחד וחרדה לנצח. זהו מצב שבסופו של דבר מגדיר את חיי היומיום שלהם וגורם להם לפעול בדרכים הבאות:

  • התחמקות מקונפליקט
  • הימנעות מלהיות באור הזרקורים
  • חוסר סובלנות לרגשות שליליים
  • הימנעות מאינטימיות
אנשים שמרגישים ספק רב כשהם צריכים לקבל החלטה מנסים להימנע מלקבל אותם
אנשים שמרגישים ספק רב כשהם צריכים לקבל החלטה מנסים להימנע מלקבל אותם, אבל האם זה בכלל אפשרי?

ישנן סיבות רבות שעומדות מאחורי הפחד וההתחמקות. הפחד מדחייה עצמה, לאחר שספג ביקורת או השפלה, היו להם הורים סמכותיים מדי וכו'. ברוב המקרים, זה קשור לתחושת הערכה עצמית נמוכה.

אבל היום הוא היום שבו אנחנו יכולים להשתחרר מכל זה, ולהשתחרר אנחנו יכולים! אבל כדי לעשות זאת, עלינו לקחת סיכונים, לסמוך על עצמנו ולדעת שאנו עלולים תמיד לעשות טעויות, אך ההחלטות שנקבל יהיו אלו שבאמת רצינו.

חשוב לערב את המשפחה או החברים שלך בקבלת ההחלטות שלך. לא כדי שהם יוכלו לקבל את ההחלטה בשבילך, אלא כדי לספק לך את נקודת המבט שלהם, ולתמוך בך או לא. זה לא על ללכת נגד האמונות שלהם או להתעלם מהם, אלא על שיתוף ההחלטה שלך מבלי לאפשר להם להתערב.

אם תקבל החלטה ותגלה שזו לא הייתה ההחלטה הנכונה, אל תדאג! אתה יכול לבחור נתיב אחר, ואתה יכול לשנות את מה שבחרת. כולנו עושים טעויות, וזה משהו שעלינו להניח ולקבל. שלמות לא קיימת.

"קבלת החלטות היא מה שיאפשר לנו ללכת מהמקום בו אנו נמצאים למקום בו אנו רוצים להיות".
-ברנרדו סטאמאטאס-

ציין תאריך יעד להחלטה שלך, גם אם כבר יש לה. הרבה פעמים זה יגרום לחרדה להחליט על משהו כל כך ממהר, ולכן חשוב שתקחי את הזמן ותימנע מלהשאיר אותו לשנייה האחרונה!

החלטה טובה תהיה החלטה שתקבל בביטחון, תחשוב על דברים בצורה ברורה, תתחשב בעתיד ובמה שאתה רוצה להשיג, ואז תעמיד אותה בפרספקטיבה... ההחלטה הזו תתקבל בצורה טובה, לא משנה אם תיכשל או לא.. וזה בגלל שנבחר בביטחון, ובראש צלול; אם זה לא יצליח, אל תדאג - זה ישמש אותך בחזרה לדרך הנכונה.