תסמינים של הפרעת דיכאון מתמשכת

הסימפטומים של הפרעת דיכאון מתמשכת
הסימפטומים של הפרעת דיכאון מתמשכת, או דיסתימיה, אומרים לנו שמצב זה הוא הרבה יותר מאשר עצבות כרונית.
הסימפטומים של דיסתימיה, הידועים גם כהפרעת דיכאון מתמשכת, יכולים להימשך שנים. אם המצב אינו מאובחן ומטופל כראוי, זה יכול להוביל לדיכאון מז'ורי.

הסימפטומים של הפרעת דיכאון מתמשכת, או דיסתימיה, אומרים לנו שמצב זה הוא הרבה יותר מאשר עצבות כרונית. במקרים רבים, מצב קליני זה הוא הקדמה לדיכאון מג'ורי.

עם זאת, החלק הגרוע ביותר הוא שאדם יכול לבלות חודשים ואפילו שנים עם עצב חונק, שהם לא יודעים את הסיבה לכך. כל מה שהם יודעים זה שאיכות החיים שלהם נפגעה מאוד.

המוח של אנשים עם דיכאון פועל בצורה שונה מאוד ממוחם של אלה שאינם סובלים מהמצב. לכן, אם אדם עם דיסתימיה עבר בדיקת MRI, הוא עשוי לראות משהו מאוד בולט. הם יראו חוסר איזון. בנוסף, לתחומים המופקדים על ויסות המחשבה, השינה, התיאבון ואפילו קבלת ההחלטות יש בעיות בתקשורת, מה שאומר שהם עובדים לאט יותר.

את המציאות הפסיכולוגית האלה לא ניתן לראות מבחוץ. הפרעת דיכאון מתמשכת אינה משאירה חותם, אינה גורמת לחום, ואינה מונעת ממך לחלוטין ללכת לעבודה או להתייחס לאנשים. עם זאת, אתה יודע שמשהו לא בסדר איתך.

החיים כואבים והופכים לאיטיים, קשים ואפלים כאשר אדם נאלץ לחיות עם דיסתימיה כטייס משנה קבוע המשתלט בהדרגה על כל מצב ומצב.

לכן, זה חיוני שנלמד לזהות את הסימפטומים. גילוי מוקדם של מצב זה יכול למנוע את החמרתו. הסיבה לכך היא שנתונים קליניים מגלים שהסיכון להתפתח לדיכאון מז'ורי הוא 50 אחוז.

"אני הולך לאט, אבל אני אף פעם לא הולך אחורה."

-אברהם לינקולן-

הסימפטומים של הפרעת דיכאון מתמשכת

במהדורה האחרונה של המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM-5), דיסטימיה או הפרעה דיסתימית שונה להפרעת דיכאון מתמשכת. ייעוד זה מתאר מצב קליני שיכול להימשך בין שישה חודשים לשנתיים. עם זאת, זה לא חמור כמו דיכאון מז'ורי.

מחקרים, כמו זה שנערך באוניברסיטת קליפורניה על ידי הרופאים CT Hoepner ו-M. Zetin, מראים שזה לא נכון לראות במצב זה דיכאון קל או קל. בעוד שדיכאון מז'ורי גורם לתסמינים עזים או מגבילים, לדיסטמיה יש פחות מתישים אבל כרוניים.

הסימפטומים של הפרעת דיכאון מתמשכת
הסימפטומים של הפרעת דיכאון מתמשכת.

אנחנו מדברים על אי נוחות וכבדות המשפיעים על הסובל מדי יום, חודש אחר חודש. בסופו של דבר, תסמינים אלו מערערים במידה ניכרת את מצב הרוח של המטופל.

בגלל זה, אנחנו לא צריכים לקרוא לזה הפרעה קלה. מצד שני, ראוי לציין שבמקרים רבים לדיסתימיה יש גורם גנטי ומשפיעה על יותר נשים מאשר גברים.

יש אנשים שמאמינים שהתחושה הזו היא, במקרים רבים, הרחבה של התחושות ששלטו בילדות. ההנחה שזהו גורם מכריע היא טעות חמורה, שכן היא תנרמל את המצב.

תסמינים של הפרעת דיכאון מתמשכת

למרות שדיכאון גורם לתסמינים שונים אצל כל אדם, חלק מהנפוצים מהווים את הקריטריונים האבחוניים החשובים ביותר. אלו התרחשויות, בדרך כלל עדינות, המערבות רגשות ומצבים רגשיים. למרות שהם לא כל כך רציניים או משביתים, הם בסופו של דבר משפיעים על המטופל בגלל ההתמדה שלהם.

האדם עשוי להרגיש מסוגל לעבוד, להתייחס לאחרים או לעשות פעילויות פנאי. עם זאת, הם עושים אותם מתוך "התחייבות" ולא מכל דבר אחר. אין להם ממש מוטיבציה לעשות אותם, וגם לא חווים הנאה כשהם עושים זאת.

להלן תסמינים נוספים של הפרעת דיכאון מתמשכת:

 • הפרעות אכילה. אדם עלול לא להרגיש רעב, או, לחילופין, הוא עלול לאכול יותר מדי.
 • לא ישנה מספיק או מרגישה ישנונית רוב היום.
 • חוסר אנרגיה ועייפות מתמדת.
 • בעיות ריכוז וקבלת החלטות.
 • מוטיבציה נמוכה.
 • חיקוי חברתי. אדם עשוי להגביל את עצמו לחיקוי אחרים. הם יצחקו כשאחרים יצחקו, ילכו לאותם אירועים כמו אחרים וינהלו שיחות עם עניין לכאורה. עם זאת, כל זה הוא רק תחפושת, כי עמוק בפנים, אין עניין או רצון אמיתי מצידם.
 • ייאוש, צער ושליליות.
 • מצב רוח רע מתמשך.
 • ביקורת עצמית והערכה עצמית נמוכה שמחלחלת כמעט לכל דבר שהם עושים.

כדי להיות מאובחן עם מצב זה, תסמינים אלה צריכים להימשך לפחות שנתיים.

מה הטיפול בדיסטימיה?

ברגע שאתה מזהה את הסימפטומים של הפרעת דיכאון מתמשכת, חיוני לפנות לעזרה מקצועית. למרות שיותר נשים סובלות מזה מגברים, יש סיכוי גבוה שגברים לא ששים לבקש עזרה.

מצב זה אינו נעלם מעצמו. זה כמו וירוס שמכניס את עצמו לתוכו עד שהוא מחליש לחלוטין את המארח.

האסטרטגיה הטיפולית הנפוצה ביותר היא כפולה:

 • חלק מהמקרים ידרשו טיפול תרופתי. בין הטיפולים הנפוצים ביותר הם הבאים:
  • Ssris (מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים).
  • Tcas (תרופות נוגדות דיכאון טריציקליות).
  • Snris (מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין)
 • שנית, טיפול פסיכולוגי נחוץ בכל המקרים, והיעיל ביותר הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי.
 • מצד שני, גם גישות אחרות יהיו שימושיות, כמו קבוצות תמיכה, מיינדפולנס, התערבויות לשיפור איכות השינה וקשרים חברתיים.

לסיכום, כל אדם ייהנה מסוג טיפול מסוים. בדרך זו או אחרת ניתן לטפל בהפרעת דיכאון מתמשכת והפרוגנוזה שלה בדרך כלל טובה. לעולם אל תהססו לבקש עזרה כדי שתוכלו ליהנות מהרווחה המגיעה לכם.