מה הקשר בין חינוך לאמונות פוליטיות?

כשמדובר בחינוך ואמונות פוליטיות
כשמדובר בחינוך ואמונות פוליטיות, יש דברים חיצוניים שמשפיעים על שני המשתנים, מה שמסביר חלק מהקשר.

במאמר זה, אנו הולכים להתמקד בהשפעות שיש לחינוך על החיים הפוליטיים. חינוך כמובן כרוך בהרבה יותר מסתם העולם האקדמי, אבל זה חלק גדול שצריך לזכור. "ההשפעות הפוליטיות" שאנו הולכים להסתכל עליהן במאמר זה הן: מעורבות פוליטית, גישה פוליטית וידע פוליטי.

עכשיו אנחנו הולכים לדבר קצת על ההשפעות הללו דרך שלוש עדשות שונות. עדשות אלו הן: (א) משתנים חיצוניים המשפיעים על חינוך ואמונות פוליטיות, (ב) משתנים ישירים ו-(ג) משתנים עקיפים.

משתנים חיצוניים המשפיעים על חינוך ואמונות פוליטיות

ברמה הסטטיסטית, כשמדברים על משתנים חיצוניים, מווסתים או שלישיים, מה שאנחנו מדברים עליו הוא הדבר החיצוני שיוצר קישור בין שני משתנים. למשל, יש קשר בין מספר בתי החולים והכלא בעיר. עובדה סטטיסטית היא שבערים עם יותר בתי חולים יש יותר בתי כלא. אבל הקשר מגיע ממשתנה שלישי שמשפיע על שני האחרים: אוכלוסייה.

כשמדובר בחינוך ואמונות פוליטיות, יש דברים חיצוניים שמשפיעים על שני המשתנים, מה שמסביר חלק מהקשר. יש הרבה, אבל הנה החשובים שבהם: יכולות קוגניטיביות, אישיות ורקע סוציו-אקונומי.

יכולות קוגניטיביות

הקשר עם יכולות קוגניטיביות די ברור. רמה גבוהה של ביטוי מילולי, כישורי חשיבה מופשטים וזיכרון טוב, בין היתר, יעזרו לכם להגיע רחוק יותר הן בחינוך הפורמלי והן ביכולת הפוליטית שלכם. מצד שני, יכולות קוגניטיביות הנוגדות את מערכת החינוך בה אתה מפתח אותן הן כמו קרקע פורייה להבנה פוליטית חלשה.

אישיות

בכל הנוגע לאישיות, הדבר החשוב הוא להבין שעמדות מסוימות יכולות להשפיע על חינוך ואמונות פוליטיות. לדוגמה, לנטייה ללמידה, להיות סקרן ולחקור יש קשר לביצועים אקדמיים גבוהים יותר ולהבנה פוליטית רבה יותר.

רקע סוציו-אקונומי

היבט מרכזי נוסף הוא הרקע החברתי-כלכלי. הסיבה לכך היא שגם לחיים הפוליטיים וגם לחינוך הפורמלי יש מגבלות חברתיות. הרבה אנשים לא יכולים ללכת לקולג' כי הם פשוט לא יכולים להרשות זאת לעצמם. באותה צורה, אנשים עם מעמד סוציו-אקונומי נמוך יותר לא נוהגים להשקיע זמן רב בפוליטיקה. לפעמים זה בגלל שהם נדחקו ישירות החוצה. אבל פעמים אחרות זה בגלל שהם מבלים את רוב זמנם בניסיון לשרוד בתנאי עבודה לא יציבים.

משתנים ישירים בחינוך המשפיעים על אמונות פוליטיות

משתנים חיצוניים המשפיעים על חינוך ואמונות פוליטיות
משתנים חיצוניים המשפיעים על חינוך ואמונות פוליטיות.

יש מגוון עצום בכל הנוגע לחינוך פורמלי. ככל הנראה, הדרכים השונות הללו לארגון החינוך של אנשים מובילות להבדלים במה שאנו מכנים "הבנה פוליטית". זו גם הוכחה לכך שלשני המשתנים יש קשר ישיר. אבל מה הם הדברים הספציפיים שמשפיעים על הקישור הזה? המשמעותיים שבהם הם תוכן תכנית הלימודים והערכים החינוכיים.

תוכן תכנית הלימודים

לתוכן תכנית הלימודים יכולה להיות השפעה ישירה על הידע הפוליטי שסטודנטים צוברים. מסיבות ברורות, לימוד מפורש של מושגים פוליטיים עוזר ליצור אזרחים עתידיים עם כישורי ניתוח פוליטי טובים בהרבה. נוסף על כך, לסוג התוכן יש גם השפעה גדולה על הנטיות הפוליטיות של התלמידים. במילים אחרות, חינוך פוליטי שמדבר על היתרונות של ליברליזם יוביל כנראה לאנשים שיותר מזדהים עם הרעיונות האלה.

ערכים חינוכיים

חינוך תלמידים לערכים המבוססים על דיאלוג, ויכוח וחשיבה ביקורתית הוא חיוני. זו הדרך הטובה ביותר לעזור להם לפתח גישה פוליטית משלהם. יש קשר חזק בין בתי ספר שהעקרונות האלה הם הבסיס שלהם לבין תלמידים בעלי השקעה פוליטית. אבל אם אנשים מקבלים חינוך היררכי מדוקדק, הם מתרגלים לדוגמה ולסמכות. בסופו של דבר, אלו הם עקרונות שתמיד יתנגשו גישה ביקורתית כלפי פוליטיקה.

משתנים עקיפים בין חינוך לאמונות פוליטיות

יש סיכוי טוב שרמת ההשכלה של אדם תקבע בסופו של דבר חלקים שונים בחייו. בדרך כלל יש הבדל גדול בין להתחיל את חיי העבודה שלך אחרי התיכון לבין להתחיל אותם אחרי שאתה מסיים דוקטורט. הרבה מההבדלים הללו במונחים של חינוך משחקים חלק גם בכל הנוגע לעמדות הפוליטיות של אנשים. בכל מקרה, המשתנים העקיפים החשובים ביותר בין חינוך לאמונות פוליטיות הם עמדה חברתית, דימוי עצמי והזדמנויות.

עמדה חברתית

בעיני החברה, רמת ההשכלה שלך בדרך כלל מציבה אותך "מעל" אנשים מסוימים ו"תחת" אחרים. זה קורה בגלל שלחברה שלנו יש המון סטריאוטיפים שמובילים אותנו לראות אנשים אחרת על סמך אם יש להם או אין להם השכלה רבה. הקישור הבסיסי כאן הוא שככל שרמת ההשכלה שלך גבוהה יותר, כך תהיה לך יותר השפעה פוליטית (אם משתנים אחרים זהים).

דימוי עצמי

כל מה שאתה לומד במהלך חייך האקדמיים גם משחק חלק באופן שבו אתה רואה את עצמך. הדימוי העצמי שלך ידחוף אותך להציב את עצמך באותה קטגוריה כמו אנשים אחרים עם רמת השכלה דומה. קורה גם שקבוצות האנשים עם רמות השכלה גבוהות יותר מקובלות חברתית כשזה מגיע לפוליטיקה.

הזדמנויות

לבסוף, רמה גבוהה של השכלה פירושה בדרך כלל גם הזדמנויות רבות יותר. אז בעצם, על סמך כמה הזדמנויות יש לך, יהיו לך יותר או פחות סיכויים לעשות דברים שקשורים לפוליטיקה.

יש הרבה נקודות מבט שונות כשזה מגיע לקשר בין חינוך לאמונות פוליטיות. עם זאת, כולם נותנים לנו מידע בסיסי על איך לוודא שיש לנו בחברה שלנו אנשים פעילים פוליטית ומוכשרים מאוד. הדבר הראשון עשוי להיות לוודא שאין הגבלות חברתיות או כלכליות לפוליטיקה. כך סביר יותר שהמערכות הפוליטיות שלנו יהיו ייצוגיות יותר, וזה יקל לעשות דברים לטובת הכלל.