האם חוסר הערכה עצמית הוא שורש כל ההפרעות?

חוסר הערכה עצמית והקשר שלו להפרעות מסוימות
חוסר הערכה עצמית והקשר שלו להפרעות מסוימות.

הערכה עצמית היא החלק בתפיסה העצמית שלנו שהופך את העור הרגשי שלנו לעמיד יותר או פחות. חוסר הערכה עצמית מונע מאיתנו רווחה פסיכולוגית. הרעיון של אהבה עצמית עשוי להיראות פשוט. עם זאת, במציאות, זה הרבה יותר חשוב ממה שאנחנו יכולים לדמיין לגבי אושר.

אי אפשר להיות מאושר אם אתה לא אוהב את עצמך. זה קשור לאהבה, לקבל, לאשר ולהעריך את עצמו לא משנה מה עלול לקרות, או מה אנשים אומרים. ללא קשר לטעויות שאנו עשויים לעשות או שעשינו. זו אבן היסוד לבניית חיים של סיפוק, שמחה והגשמה.

אנחנו לא בדיוק יודעים למה בני אדם, באופן כללי, אוהבים את עצמם כל כך מעט. נראה שיש לזה קשר עם האגו של האדם ועם הכמיהה להתבלט על פני שאר המין האנושי. כשאתה רוצה להיות מיוחד או טוב יותר מהשאר, אתה בסופו של דבר עושה את עצמך מריר. כי בסופו של יום אתה מבין שיש לך גם פגמים ומגבלות ושהם לא קטנים כמו שחשבת שהם.

זה מייצר מחשבה מקטבת מאוד - או שחור או לבן - בתוך המוח שלך. זה בסופו של דבר יוצר דיאלוג פנימי שלילי. אחד בנוסח: "אם אני לא בולט, אז אני לא שווה כלום".

לכן, המפתח לשמירה על הערכה עצמית בריאה הוא לא לנסות להעניק לעצמנו יותר מדי ערך. במקום זאת, נסו לייחס תמיד ערך כללי, המשותף לכל בני האדם.

חוסר הערכה עצמית והקשר שלו להפרעות מסוימות

אם תבחין בהפרעות פסיכולוגיות קלאסיות, תבחין מיד שמקורן נובע במידה רבה מחוסר אהבה כלפי עצמך. חוסר הערכה זה יקרין את עצמו מאוחר יותר כאמונות לא מתפקדות, רגשות שליליים והתנהגויות לא-פרודוקטיביות אשר מטביעות את הפרט לתוך מעגל סגור.

על מנת לדמיין זאת בצורה טובה יותר, הנה כמה דוגמאות לניתוח:

הפרעת חרדה

אנשים חרדים מאופיינים בפחד עז מהעתיד. המחשבות שלהם תמיד קטסטרופליות, מכיוון שהם חושבים שאם הם יבצעו פעולה כלשהי, היא עלולה להיכשל או שמשהו נורא יכול לקרות. ברור שמתחת לפחד הזה יש תחושה עצומה של חוסר ביטחון. הם לא סומכים על היכולות שלהם, וגם לא מאמינים שהם מסוגלים להתמודד עם מצוקות החיים בעצמם.

הם דורשים סיוע של מישהו אחר כמעט לכל דבר. מישהו שיפתור את הבעיות שלהם או ילווה אותם. כך הפחד שלהם מופחת. הלך המחשבה שלהם הוא בנוסח: "אתה חסר ערך. בעצמך אתה לא יכול ולא יודע איך לעשות כלום. לכן, אתה צריך מישהו יותר טוב ממך שיעשה את זה בשבילך".

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD)

זהו פורקן "טבעי" לפרפקציוניזם שנלקח לקצה. כשמישהו הוא פרפקציוניסט, זה בגלל שהוא חושב שהוא חייב לעשות הכל בלי לעשות טעות אחת. זו לא יותר מאשר התוצאה, כפי שהזכרנו קודם, של הרצון להיות מובחן. לאנשים האלה יש ספקות, שחוזרים על עצמם שוב ושוב. הם מתקשים לקבל החלטות, שכן חיוני שכל החלטה תוביל אותם לדרך הנכונה. לבסוף, הם מתפוררים כשהם קולטים שהשלמות המיוחלת הזו אינה ניתנת להשגה.

אנורקסיה ובולימיה

המפתח לשמירה על הערכה עצמית בריאה הוא לא לנסות להעניק לעצמנו יותר מדי ערך
לכן, המפתח לשמירה על הערכה עצמית בריאה הוא לא לנסות להעניק לעצמנו יותר מדי ערך.

במקרים אלו, חוסר ההערכה העצמית של הפרט בולט במיוחד. אנשים אלה מאמינים שהם יהיו שווים הרבה יותר אם המבנה שלהם יעמוד בקנונים הלא מציאותיים שהוקמה על ידי החברה השלטת. לכן, הם מייחסים את הערך האישי שלהם למבנה גוף שהם לא אוהבים.

לרוע המזל, אנשים אלה לא יאהבו את עצמם עד שגופם יהיה הגון, מתאים או מושלם לפיהם. האובססיה היא כל כך גדולה שבדיוק כמו אנשים עם OCD, הם מחפשים שלמות פיזית מומצאת ובלתי אפשרית שבסופו של דבר מדרדרת את התדמית הגופנית שלהם בצורה מדהימה. זה ההפך הגמור מהיעד שהם רצו.

תלות רגשית

כשאתה חושב שאחרים שווים יותר ממך או שאתה לא ראוי להערכה, סביר מאוד שבסופו של דבר תהיה תלות רגשית. אתה עלול לסבול התנהגויות מאנשים אחרים שאחרת לא היית עושה זאת. המחשבות של הפרט התלוי נשמעות בערך כך: "מכיוון שאני חסר ערך ולא ראוי לאהבה, אני אסתפק בפירורים שלך ואהיה נתון לחסדי מה שאתה רוצה לעשות איתי או איתי".

דכאון

גם חוסר האהבה ניכר כאן למדי. אנשים דיכאוניים רואים את עצמם "קטנים מאוד", ללא כל סוג של ערך. לכן, מול מחסום זה, הם מעכבים או עוצרים את יישום היעדים.

הם מרגישים אשמים, אומללים, כמו קורבנות. הם משכנעים את עצמם כל יום שהם חסרי ערך, ולכן, אף אחד לא יאהב אותם לעולם.

נוכל להזכיר עוד הפרעות רבות: כאלה המקושרות לשליטה בדחפים, כאלה המשמשות כדרך למילוי חללים פנימיים, הפרעות אישיות וכו'. אנחנו יכולים בקלות לראות שהמכנה המשותף בכולן הוא חוסר אהבה ושאם אנחנו, כאנשי מקצוע, אל תעבדו על קבלה בצורה יעילה, ריפוי הפרעות אלו יהפוך לבלתי אפשרי. למעשה, לנצח נישאר על פני השטח של הנושא.

קבלת קבלה עצמית כמטרה הסופית שלנו גורמת לנו להרגיש חופשיים יותר. כישלונות מאבדים מחשיבותם, כמו גם ביקורת או דחיות זרות. לשלמות מפסיקים לחפש. אנו נרשה לעצמנו לפעול על סמך הקריטריונים האישיים שלנו, ללא קשר לכל השאר.