דיקטטורת הלייקים

דיקטטורת הלייקים שהפלטפורמות הללו מייצרות גורמת לנו להיות אובססיביים להיראות טוב יותר מכולם
דיקטטורת הלייקים שהפלטפורמות הללו מייצרות גורמת לנו להיות אובססיביים להיראות טוב יותר מכולם.

המדיה החברתית כאן כדי להישאר. צורת תקשורת חדשה זו חוללה מהפכה מוחלטת באופן שבו אנו מבינים את העולם. למרות שיש לזה יתרונות משמעותיים, יש להם מחיר גבוה עבור אנשים מסוימים. הסיבה לכך היא שחלקנו רגישים להיות נשלטים על ידי הדיקטטורה של "לייקים".

כיום, אנו אובססיביים לגבי מה שאחרים חושבים עלינו. עם הפריחה של רשתות חברתיות כמו אינסטגרם ופייסבוק, אנחנו מרגישים שאף אחד לא אוהב או מעריך אותנו אם אין לנו מאות עוקבים. מצב זה גורם למצוקה רגשית משמעותית בחלק גדול מהאוכלוסייה.

הנושא הזה מעולם לא היה רלוונטי יותר. במאמר זה, אנו הולכים לדון בהשפעות השליליות של דיקטטורת ה"לייקים" הזו. עם זאת, ראשית עלינו להבין מדוע מדיה חברתית מסוגלת לגרום להתמכרות כה עזה.

למה המדיה החברתית כל כך ממכרת?

בני אדם הם חיות חברתיות לחלוטין. אחד האינסטינקטים הבסיסיים שלנו הוא לבקש אישור מהסובבים אותנו. לפי הפסיכולוגיה האבולוציונית, אבותינו היו צריכים להיות חלק מקבוצה כדי לשרוד. כתוצאה מכך, אלה שלא שמו לב להשפעה שהייתה להם על אחרים מתו מבלי להשאיר צאצאים.

כתוצאה מכך, אלו מאיתנו שחיים היום צאצאו מהחברים החברתיים יותר של אותן קבוצות אנושיות מוקדמות. אבותינו היו אלה שתמיד היו מודעים למה שאחרים חושבים עליהם. כתוצאה מכך, ירשנו את האינסטינקט לנסות לרצות אחרים. בעבר, פירוש הדבר היה לקיים יחסים טובים עם שכנינו או חברים קרובים. אולם בימים אלה, המדיה החברתית שינתה לחלוטין את הפרדיגמה.

בימים אלה מתקיימת תחרות לראות מי האדם הפופולרי ביותר בפייסבוק או באינסטגרם. דיקטטורת הלייקים שהפלטפורמות הללו מייצרות גורמת לנו להיות אובססיביים להיראות טוב יותר מכולם. אנו משווים את עצמנו לאנשים אחרים ללא הרף ומרגישים נורא אם חייהם של אנשים אחרים נראים אטרקטיביים יותר משלנו.

חלק מהמחקרים מראים שחלק ניכר מאוכלוסיית הצעירים המבוגרים מכורה לרשתות חברתיות. זה נובע, בין השאר, מהעובדה שקבלת "לייק" על תמונה מפעילה את אותם מנגנוני תגמול במוח המופעלים כאשר אתה מנשק מישהו שאתה אוהב או מקבל מחמאה מאדם אחר.

דיקטטורת הלייקים יצרה הפרעות חדשות

דיקטטורת הלייקים יצרה הפרעות חדשות
דיקטטורת הלייקים יצרה הפרעות חדשות.

בשל הדמיון בין תשומת לב וירטואלית לתשומת לב אמיתית, המוח שלך לא תמיד מסוגל להבדיל בין השניים. עם זאת, הבעיה העיקרית בהתמכרות לאימות וירטואלי היא שנראה שכולם אטרקטיביים יותר ממך.

האינטרנט מאפשר לנו לראות את האנשים המדהימים ביותר בעולם. הם עשויים להיות הכי אטרקטיביים, הכי מעניינים, הכי פופולריים וכו'. אם מישהו משיג תהילה באינטרנט, זה בגלל שהוא יוצא דופן באיזשהו אופן.

הבעיה היא שאנחנו משווים את פרופיל האינסטגרם או הפייסבוק שלנו לזה של מישהו שנמצא הרבה מעל הממוצע. חיינו, בהשוואה, נראים אפורים ומשעממים. אנחנו מקבלים את הרעיון שאנחנו צריכים לחוות חוויות מדהימות כל יומיים רק כדי לעמוד בקצב.

התחושה הזו, הפחד הזה, הם השורש לכל כך הרבה התמכרויות ובעיות. לדוגמא, אנשים רבים סובלים מה- FOMO המפורסם (פחד להחמיץ). העיוות הקוגניטיבי הזה גורם לנו לחשוב שהחיים של כולם מעניינים יותר משלנו.

אחרים אובססיביים להראות לעולם שהם הטובים ביותר. כתוצאה מכך, הם תמיד מנסים לפרסם תמונות מהטיול האחרון שלהם, מסיבה מדהימה עם חברים או איזה תחביב חדש ומדהים. הם כל כך מודאגים מפרסום שהם אפילו לא מסוגלים ליהנות ממה שהם עושים.

איך אפשר להתגבר על הבעיה הזו?

לרוע המזל, אנשים רבים בימינו מדוכאים על ידי דיקטטורת הלייקים הזו. עם זאת, ניתן להפוך את הנטייה המזיקה הזו. אם אתה רוצה להשתחרר מהשרשרות של התמכרות למדיה חברתית, בצע את השלבים הבאים:

  • קבל שחייהם של אנשים אחרים הם לא באמת איך שהם מופיעים במדיה החברתית. כולם מנסים להראות את האני הטוב ביותר שלו באינטרנט. עם זאת, ברוב המוחלט של הזמן, אנשים פשוט עושים דברים יומיומיים, רגילים.
  • התנתק מהמדיה החברתית. השקעת זמן רב מדי בגלילה באינסטגרם יכולה להחמיר את ההתמכרות שלך. כדי להילחם בהשפעות, הקדישו כל יום זמן פנוי מהמכשיר.
  • חפש מקורות לאימות פנימית. לעתים קרובות אנו מסתכלים על אנשים אחרים כדי לומר לנו כמה אנחנו נהדרים כי אנחנו לא מרגישים טוב עם עצמנו. שיפור ההערכה העצמית שלך יכול לעזור להפוך אותך אטום לדיקטטורה של לייקים.

הדרך לחופש מהמדיה החברתית היא ארוכה ומאתגרת. עם זאת, להחזיר את הביטחון העצמי שלך הוא אחד הדברים הטובים ביותר שאתה יכול לעשות עבור עצמך.