מה מיוחד בחלומות של אנשים עם דיכאון?

החלומות של אנשים עם דיכאון נמשכים עד פי שלושה יותר מאשר אנשים ללא דיכאון
החלומות של אנשים עם דיכאון נמשכים עד פי שלושה יותר מאשר אנשים ללא דיכאון.

בעוד שדיכאון גורם לעיתים קרובות לאי נוחות ועייפות, לחלומות של אנשים עם דיכאון יש מטרה מאוד ספציפית: ויסות עולמם הרגשי.

זה בהחלט נושא חדש, ורבים מאיתנו לא יודעים עליו הרבה. כשאנחנו מדברים על דיכאון, זה נפוץ שהפוקוס הוא על כמה דברים ספציפיים.

אלו הם בדרך כלל התסמינים, הטריגרים או הטיפולים השונים שיש לנו. אבל לעתים רחוקות אנו מסתכלים על הנושא מנקודת מבט של חלומות.

כלומר, הבנה טובה יותר של מה קורה במוח של אדם עם דיכאון כשהוא מצליח סוף סוף להירדם.

אנו מסכימים עם ההצהרה של פרויד על האופן שבו חלומות הם הדרך המלכותית אל המוח הלא מודע. השביל הזה עשוי להיות בעצם דרך סוערת שלעולם לא תיקח אותנו לשום מקום. אבל זה בהחלט ייתן נופים מרהיבים של מה שבאמת קורה במוחנו.

חלומות הם עדות לבעיה. הם כמו ציור קנדינסקי מופשט. הם מנסים לספר לנו משהו, לתת צורה למה שכואב, מכעיס, מפחיד או מאיים עלינו.

החלומות של אנשים עם דיכאון הם מנגנון הגנה שהמוח שלנו משתמש בו כדי לנסות לווסת את הרגש המבולגן.

שלב ה-REM אצל אנשים עם דיכאון

דוקטור רוזלינד ד. קארטרייט היא פסיכולוגית מהוללת באוניברסיטת קורנל. היא הקדישה חלק גדול מחייה לחקר והבנת עולם החלומות.

בספרה הידוע, "המוח של עשרים וארבע השעות", למשל, היא נכנסת למערכת היחסים המעניינת בין הרגשות שלנו לחלומות שלנו.

זה באמת מאמץ מדהים של שנים על גבי שנים של מחקר שבו רעיון אחד באמת בולט. המוח עושה מאמץ לעזור לנו לעבד רגשות שליליים – דרך חלומות.

הדרך שבה הוא עושה זאת מרתקת כמו שהיא מוזרה. למה? כי האדם למעשה לא שם לב איך החלום עוזר לו. אבל הוא כן מנסה לעזור באמצעות סדרה של מנגנונים שונים. בואו נסתכל עליהם...

שלב ה-REM והחלומות של אנשים עם דיכאון

  • אנשים מדוכאים עשויים להיות, למשל, ישנוניים במהלך היום ומתקשים להירדם בלילה.
  • כשהם מתעוררים, הם נוטים להרגיש עייפים. זה בגלל שלא הייתה להם שנת לילה טובה ומשקמת. די ההפך. הם מרגישים שהראש שלהם "מלא" עוד יותר. הם יודעים שהם חלמו הרבה אבל הם אף פעם לא יכולים לזכור בבירור על מה היו החלומות האלה.
  • מה שקורה בפועל הוא שאנשים מדוכאים נכנסים לשלב ה-REM הרבה יותר מוקדם. והשלב הזה שבו חלומות מתרחש בדרך כלל נמשך פי 3 יותר. כלומר, אנשים עם דיכאון חולמים פי שלושה מאנשים בלעדיו.
  • עלינו לזכור גם שאנו קוראים לשנת REM "שינה פרדוקסלית", כי היא אינה מביאה למנוחה. למעשה, זו התקופה שבה אנחנו מייצרים הכי הרבה אדרנלין.
  • הודות לבדיקות הדמיה ואבחון חדשות, הצלחנו לראות משהו גם על המערכת הלימבית. זוהי מערכת הקשורה לרגשות שלנו, והיא פעילה יותר מאי פעם בשלב ה-REM. זה קורה רק עם אנשים מדוכאים.
שלב ה-REM והחלומות של אנשים עם דיכאון
שלב ה-REM והחלומות של אנשים עם דיכאון.

ד"ר קרטרייט מסביר כיצד כאשר אנו ישנים, המוח שלנו משתלט. ההיבט המשמעותי ביותר של הזמן הזה, אפילו יותר מאשר קבלת מנוחה פיזית משקמת, הוא "דוחף אותנו" לתקן את הקשרים הרגשיים שלנו.

עכשיו, לפעמים זה עושה את זה בצורה הכי גרועה שאפשר. הוא משתמש בסיוטים ובחלומות לא נעימים, מה שקורה גם בחלומות של אנשים עם דיכאון.

כל מה שמייצר בנו בלבול, חרדה או ייאוש ייצא לעולם הסוריאליסטי והמוזר הזה. זה המוח שלנו שמנסה לווסת את הרגש השלילי הזה, מנסה "לנקות" מתח מעורב שכזה.

דפוסי מנוחה אצל אנשים עם דיכאון

אנו מודעים לכך ש"לחלום" פי שלושה, לחלום סיוטים ולפתוח את עינינו ליום חדש בתחושת עייפות, אינם מועילים במיוחד בכל הנוגע להתגברות על דיכאון.

אם המידע הזה עוזר לנו במשהו, זה צריך להיות בהיכרות טובה יותר עם האויב שלנו. ובאמת, עלינו להבין שהמוח שלנו מודיע לנו שיש משהו שאנחנו צריכים לתקן.

לכן, לדעת זאת, זה תמיד רעיון טוב ליישם אסטרטגיות שינה. הם שימושיים לשיפור השינה של אנשים עם דיכאון.

הם יכולים לעזור גם לנו אם במקרה אנחנו עוברים מצב דומה. זה נכון בין אם זה דיכאון קל, דיסתימיה או דיכאון מז'ורי.

  • עלינו להימנע מהעצמת העומס הרגשי שלנו לפני שאנו הולכים לישון. מחשבות מעוררות ללא ספק יחמירו את מצב הרוח שלנו. זה יגרום לשלב ה-REM להימשך זמן רב יותר ולגבור את תקוותינו לשנת לילה טובה.
  • תרגילים כמו מדיטציה או כל טכניקת הרפיה אחרת יהיו שימושיים. הם יעזרו לנו ללכת לישון עם מוח פחות פעיל.
  • כמו כן, אם ניקח תרופות נוגדות דיכאון, יהיה לנו טוב להבין אילו תופעות לוואי עלולות להיות להן על השינה שלנו, ולשקול להחליף תרופות אם ההשפעות חמורות.
  • ואנחנו צריכים להתאים את המקצבים הצירקדיים שלנו. אנחנו צריכים לנסות לעקוב אחר לוח זמנים עקבי, שבו ללכת לישון ולקום באותה שעה בכל יום.

ככל שאנו מתקדמים בתוכנית הטיפול שלנו, שנת ה-REM שלנו תתאים את עצמה. זה יחזיק פחות זמן ויאפשר לנו לנוח טוב יותר. יחד עם זאת, עולם החלומות שלנו יפסיק להיות כל כך נסער, מסתורי או אפילו מפחיד.

המוח שלנו יפסיק להצטרך לתעדף את הרגשות שלנו כדי שיוכל לעשות את הרגלי הלילה הרגילים שלו. בלילה הוא בדרך כלל מסווג מידע חשוב, מארגן חוויות ושולח מידע לא שימושי.

העולם הפנימי שלנו יחזור לאיזון. סיוטים וצל הדיכאון יימוג...