אל תתפתה על ידי הצד המרושע שלך

אנחנו מתפתים לכוח שעושה אותנו מרושעים
אנחנו מתפתים לכוח שעושה אותנו מרושעים.

כולם חושבים שזה דוחה לאחל למישהו פגיעה או בעצם לפגוע בו, אבל האם אי פעם התפתת או פיתה על ידי הצד המרושע שלך? לפעמים קל יותר להתייחס לאנשים אחרים כמו כלים להשגת המטרות שלך. אם אתה משתוקק להיות הטוב ביותר בעבודה, אתה רק צריך לדרוך על עמיתיך לעבודה. זו דרך הרבה יותר קצרה להשיג את מה שאתה רוצה, וזה ייתן לך יותר סיפוק עם פחות עצירות. האם לא כולנו חומדים את זה, לפחות חלקית?

בני אדם תמיד מחפשים סיפוק מיידי. אם נחזור לדוגמא הקודמת, אנחנו לא אוהבים לתת את הכל, להתאמץ ולחכות חודשים על גבי חודשים עד שנשיג את המטרות שלנו ביושר. אם אנחנו יכולים לקצץ בזמן הזה, למה לא לעשות את זה? כך חושבים אלה שנסחפים לרוע מסוג זה. הם מפסיקים להתייחס לאנשים כמו אנשים ומתחילים להשתמש בהם כמו כלים לטובתם האישית.

"אנשים אנוכיים חיים בצד האפל. האנשים הרחמנים חיים בצד המואר. אם תלך לצד האור, אתה תהיה מאושר כי חמלה, לעזור לאנשים אחרים, לא לחשוב על עצמך, לחשוב על אחרים, זה נותן אתה שמחה שאתה לא יכול להשיג אחרת."

-ג'ורג' לוקאס-

הרוע מפתה

כולנו פגשנו אנשים טובים שהפכו רעים. אנשים שהפכו למניפולטיביים, שהתחילו לעשות דברים שגרמו להם להתכווץ. זהו המנגנון הראשון שהרשע משתמש בו כדי לפתות. זה גורם לנו להרגיש פגועים בגלל מה שאנשים אחרים עושים לנו. אנחנו מרגישים כמו קורבנות של נסיבות, כאילו לא מגיע לנו כל הנזק שנגרם לנו. נמאס לנו מכל הבעיות שהתמודדנו איתן, בזו אחר זו. הטינה בסופו של דבר משתלטת עלינו והופכת אותנו לאנשים שאנחנו לא רוצים להיות.

אנשים שעברו התעללות יכולים בסופו של דבר להפוך למתעללים בעצמם. אנשים שמותחים עליהם ביקורת יכולים להפוך למבקרים. אחרי כל כך הרבה כאב, אנחנו מחליטים להפסיק להיות השוטים ולהתחיל להתייחס לאנשים כמו שהתייחסו אלינו. מה שאנחנו לא מבינים הוא שמושאי מעשינו המרושעים הם אנשים חפים מפשע. קבוצה שהשתיכנו אליה פעם.

לרוע יש תכונה מפתה נוספת שמובילה אותנו להתייחס לאחרים כאל מכשירים במקום לאנשים: כאשר אנו רואים את האנשים סביבנו הופכים לעוצמתיים באמצעות מעשיהם המרושעים. אנחנו שונאים אותם, אנחנו מקנאים בהם. איך יש להם כל כך מזל כשהם אנשים כל כך רעים?! כל הרגשות השליליים האלה גורמים לנו לרצות לחקות את מעשיהם, כי האופי הכנה שלנו לא נותן לנו את המזל שהם מקבלים.

"תיזהר עם האבן שאתה זורק עליי היום. זה יכול להיות אותה אבן שאתה מועד עליה מחר."

-בעילום שם-

הפלירט התמים הזה עם הרוע יכול להוביל אותנו לנקודת אל חזור אם לא נזהר
הפלירט התמים הזה עם הרוע יכול להוביל אותנו לנקודת אל חזור אם לא נזהר.

אם נפתח את עינינו, נבין שנתנו לעצמנו להרעיל. זה כאילו אנחנו בקערת פירות מוקפת תפוחים רקובים. כשאיננו מסוגלים להסיר את עצמנו מהמצב, מאותם אנשים, גם אנחנו נדבקים. מזוהם ברוע המפתה שגורם לנו להתייחס לאנשים כאל כלים כדי לספק את הצרכים שלנו, או פשוט להסב את הכאב שנגרם לנו פעם.

משיכה של כוח

אנו מרגישים ממורמרים וטיפשים כשאנו רואים אחרים מתנהגים בזדון ועדיין משיגים את התוצאות שאנו רוצים להשיג. אבל מתחת לכל זה, יש סיבה רבת עוצמה מדוע אנו נבלעים מהצד האפל ומדוע אנו מפסיקים לראות אנשים כפי שהם ומתחילים לראות בהם אובייקטים: כוח.

השתלטות נותנת לנו כוח, כמו גם דיכוי, מניפולציה, שקר, פגיעה... אנחנו עושים את כל זה בכוונה, ולפעמים, לא אכפת לנו אם נשמיד לחלוטין את האדם האחר אם זה יועיל לנו. עכשיו יש לנו שליטה על המצב, וזה מזין את הרצון שלנו לעוד. אנחנו נסחפים. כמה רחוק נהיה מוכנים ללכת?

אמנם התעלמות מרגשות של אחרים יכולה לגרום לנו להרגיש טוב לרגע, אבל עם הזמן זה רק יעשה אותנו מרירים ועצובים. כבני אדם, אנו מחפשים טוב כי זה מה שגורם לנו להרגיש שלווה. למרות שהרוע יכול להועיל לנו במובנים מסוימים או לאפשר לנו להשיג "צדק", התוצאה אינה זהה.

"הפיתוי של הצד האפל מתחיל במשחק פלירטוט שטני. בשילוב של התרגשות ואשמה. עד שבסופו של דבר אתה נכנע ומניח את החרטה בצד".

-אנטוניו קרגו-

אנחנו מתפתים לכוח שעושה אותנו מרושעים. הפלירט התמים הזה עם הרוע יכול להוביל אותנו לנקודת אל חזור אם לא נזהר. התייחסות לאחרים כמו חפצים יכולה לעזור לנו להשיג את מה שאנחנו רוצים, אבל זה גם מרחיק אותנו מאיזון, שלווה ואושר. אנחנו שוכחים שכשאנחנו מתנהגים ככה, תמיד יש מחיר לשלם: להקריב את מי שאנחנו כדי שיהיה לנו יותר. האם זה שווה את זה?