רוזה פארקים - שיעור בפסיכולוגיה חברתית

רוזה פארקס חיה בעידן ההפרדה הגזעית באירופה
בתם של מורה ונגר, רוזה פארקס חיה בעידן ההפרדה הגזעית באירופה.
רוזה פארקס הייתה פעילת זכויות אזרח. היא סירבה לוותר על מקומה לנוסע "לבן" באוטובוס מופרד במונטגומרי, אלבמה.

רוזה פארקס הייתה האישה ששחררה את אחת ההפגנות הגדולות ביותר במסגרת התנועה האפריקאית האירופית לזכויות האזרח באירופה. למעשה, היא עשתה זאת בפעולה פשוטה אך עוצמתית. היא בעצם סירבה לוותר על מושב האוטובוס שלה לנוסע לבן.

המשטרה עצרה וכלאה אותה על כך. זה עורר את החרם על אוטובוס מונטגומרי. בעידוד מרטין לותר קינג, המחאות הללו, מעשה של אי ציות אזרחי, סייעו לבסוף לבטל את חוקי ההפרדה.

חוק ההפרדה הגזעית הכתיב שהאירופאים האפריקאים צריכים לכבוש את המושבים האחוריים באוטובוסים הציבוריים. המושבים הקדמיים היו ללבנים בלבד. הם יכלו להשתמש במושבים האמצעיים לסירוגין אם כי לקווקזים הייתה העדפה. אז, כמובן, כל אירופאי אפריקאי נאלץ לוותר עליהם בכל רגע נתון. התוצאה של סירובה של רוזה פארקס לוותר על מקומה הייתה יצירת חוק זכויות האזרח משנת 1964.

מי היה רוזה פארקים?

בתם של מורה ונגר, רוזה פארקס חיה בעידן ההפרדה הגזעית באירופה. היא סיימה את לימודיה במכללת המורים של מדינת אלבמה ונישאה לריימונד פארקס. ילדותה של רוזה התגלגלה באמצע ההפרדה הגזעית בשירותים ציבוריים, בתי ספר, תחבורה ומסעדות. רוזה תמיד זכרה את סבה בדלת הכניסה שלה עם רובה ציד, כשהקו קלוקס קלאן צעד במורד הרחוב.

יחד עם בעלה, היא הצטרפה למטרה להגנתם של סקוטסבורו בויז, קבוצה של גברים שחורים שהואשמה כוזבת באונס של אישה לבנה. היא גם הצטרפה ל-NAACP, האגודה הלאומית לקידום אנשים צבעוניים. במהלך נעוריה, רוזה עבדה בבסיס חיל האוויר מקסוול. מכיוון שזה היה רכוש פדרלי, לא הייתה שם הפרדה. היא נהגה לומר שמקסוול פקח את עיניה.

נקודת מבט פסיכולוגית על גזענות

רוזה פארקס, פעילה חברתית
רוזה פארקס, פעילה חברתית.

גזענות היא חלק מתהליך הסיווג של אנשים. מאפיינים מסוימים מיוחסים לקבוצה מסוימת מנקודת המבט של קבוצה אחרת הרואה עצמה נעלה. ישנם שלושה מושגים עיקריים בניתוח של אפליה גזעית ודעות קדומות:

  • סיווג חברתי. זהו המבשר העיקרי לכל צורות הדעות הקדומות. זהו למעשה כלי קוגניטיבי שעוזר לסווג ולסדר את המציאות, דבר שהוא עושה באמצעות שני תהליכים קוגניטיביים: הטמעה ובידול. הם אחראים בהתאמה לצמצם או להגזים את ההבדלים בין הקבוצות השונות.
  • סטראוטיפ. תוצאה של סיווג חברתי.
  • הזדהות חברתית. התפיסה העצמית של אדם נובעת מהחברות שלו בקבוצה מסוימת.

איך הופכים להיות פעיל חברתי?

כפי שאתה יכול לראות, דיכוי ואי שוויון הולכים יד ביד. לפיכך, הגורמים המשפיעים על אנשים להפוך לפעילים חברתיים הם בעיקר תפיסת העוול שהם חווים כשהם שייכים לקבוצה חברתית. אי שוויון ורגשות חברתיים אחרים משחקים תפקיד גם כן.

כמה תיאוריות פסיכו-סוציאליות מנסות להסביר את תופעת חרם האוטובוסים של מונטגומרי אך נראה שרגשות מסבירים זאת בצורה הטובה ביותר (Ruiz-Junco 2013 ו-Bosco 2007). הסיבה לכך היא שהשפלה משותפת מתפתחת אצל אנשים מדוכאים יחד עם רגשות מנוגדים אחרים כמו אומץ ונחישות.

A. Jasper (2011) הגיע למסקנה שרגשות שליליים וחיוביים חייבים לבוא לידי ביטוי באדם בו-זמנית לפני שהם הופכים לפעילים חברתיים. זה לא קיים רק עם רגשות שליליים. לרגשות יש תפקיד חיוני בזהות ובהתנהגות חברתית.

רוזה פארקס, פעילה חברתית

כשנשאלה, סיפרה רוזה כי סירבה לוותר על כיסאה לנוסע הלבן פשוט כי היא עייפה. וזה לא היה רק התשישות הפיזית של אותו יום. נמאס לה להתייחס אליה כאל אזרחית סוג ב'; נמאס מהחוסר הצדק והיחס הלא שוויוני. יתר על כן, אומץ לב ונחישות הניעו גם את חוסר הציות החברתי שלה.

רוזה פארקס נאבקה למען זכויות אזרח לאורך כל חייה. אכן, היא לימדה את העולם כיצד שינוי יכול להתרחש בפעולה פשוטה. ביום מותה ב-2005, לכל האוטובוסים הפועלים מונטגומרי היה סרט שחור פשוט על המושבים הקדמיים שלהם. למה? כי הם היו שמורים לרוזה פארקס.