אלפרד אדלר, אבי הפסיכולוגיה האישית

אלפרד אדלר החל להתעניין בתופעות המוח האנושי
הודות לעיסוקו הרפואי, אלפרד אדלר החל להתעניין בתופעות המוח האנושי.

אלפרד אדלר היה רופא וינאי שהשפיע רבות על תיאוריות על המוח האנושי. אדלר, זיגמונד פרויד וקרל גוסטב יונג, מרכיבים את "שלושת הגדולים". במילים אחרות, הם המייסדים של מה שאנו מכירים כ"פסיכולוגיה עמוקה".

אדלר נולד בווינה, אוסטריה, ב-7 בפברואר 1870. הוא היה השני מבין שישה ילדים. אביו היה סוחר תבואה יהודי ואמו הייתה עקרת בית. את ילדותו בילה בפרברי הבירה האוסטרית. בריאותו הייתה עדינה מאוד, חלקית בגלל שסבל מרככת וחלקית בגלל שנפגע פעם ממכונית.

"שום ניסיון אינו גורם להצלחה או כישלון. אנחנו לא סובלים מהלם החוויות שלנו, מה שנקרא טראומה - אבל אנחנו עושים מהן בדיוק מה שמתאים למטרות שלנו".

-אלפרד אדלר-

אחד מאחיו מת מדיפתריה כשאדלר היה רק בן 4. למרות העובדה שהם חלקו מיטה, אדלר לא חלה במחלה. עם זאת, הוא חלה בדלקת ריאות קשה כשהיה בן 5, מה שהשפיע עליו עד סוף חייו. אז הוא החליט להיות רופא. אחרת, הוא היה ילד רגיל שהיה מאוד מוחצן ושובב. לא הייתה לו שום נטייה מיוחדת ללימודים, אבל הוא היה מאוד תחרותי.

אדלר קיבל את התואר הרפואי שלו מאוניברסיטת וינה ב-1895. אז הוא התחיל לעבוד כרופא עיניים. היה לו קשר עם אנשים לקויי ראייה, ושם הוא התחיל לעצב את רעיונותיו על המוח האנושי. בהמשך עבר לרפואה כללית. במרפאתו הכללית הוא ראה חולים מהקרקס. הניסיון הזה השפיע על רעיונותיו על נחיתות ועליונות, שאותם יפתח בהמשך. לאחר מכן עבד גם כנוירולוג ולאחר מכן כפסיכיאטר.

המפגש בין אלפרד אדלר לפרויד

הודות לעיסוקו הרפואי, אלפרד אדלר החל להתעניין בתופעות המוח האנושי. בלי שום מטרה ברורה בראש, הרופא הווינאי הצעיר החל לאסוף חומר על ההשלכות הפיזיות והנפשיות של מוגבלויות או מגבלות אורגניות. ב-1902 הוא פגש את זיגמונד פרויד והסתקרן מהרעיונות שלו.

פרויד עצמו הזמין את אדלר להיות חלק מהמעגל הפנימי שלו. אלפרד אדלר החל להשתתף בהתכנסויות המפורסמות בביתו של פרויד. בהתחלה הם קראו לזה "החברה לפסיכולוגיה של יום רביעי", ואחר כך כונתה "החברה הפסיכואנליטית של וינה". בשנת 1904, הביע אדלר לראשונה את אי הסכמותיו עם התיאוריה הפרוידיאנית. עם זאת, הוא נשאר חלק מהחברה הפסיכואנליטית מכיוון שהמנטור שלו ביקש ממנו במפורש.

ב-1910 החל לערוך את מגזין הפסיכואנליזה יחד עם פרויד וסטקל. אדלר היה מנהל ההוצאה. המתח עם התיאוריה של פרויד גבר, ובאוגוסט 1911 החליט אדלר להפריד את עצמו לצמיתות מהפסיכואנליזה המסורתית. הוא הכריז על כך במאמר מערכת של המגזין שביים.

חילוקי הדעות של אדלר עם התיאוריה הפסיכואנליטית הקלאסית

אלפרד אדלר חלק השערות רבות עם זיגמונד פרויד. למעשה, הוא מעולם לא הפריד את עצמו מהם לחלוטין. אף על פי כן, היו לו גם הסתייגות רצינית מדברים מסוימים שאבי הפסיכואנליזה התמקד בהם. בעיקרון, אדלר לא הסכים עם פרויד בשתי נקודות עיקריות:

  • אדלר לא האמין שהרגולטור החיוני של ההתנהגות האנושית הוא מיני.
  • הוא לא האמין בדטרמיניזם המוחלט של הלא מודע.

בניגוד לפרויד, אדלר חשב שהדחף האנושי הבסיסי הוא כוח רצון ולא אינסטינקט מיני. הפילוסופיה של ניטשה השפיעה מאוד על הפילוסופיה של אדלר. הוא האמין שכוח הרצון של בן אדם חשוב או חשוב יותר מהדחף המיני. הוא טען שהתסכול פינה את מקומו לתסביך נחיתות. זה, בתורו, הפך לקרקע פורייה להפרעות פסיכולוגיות שונות.

העקרונות הבסיסיים של הפסיכולוגיה האינדיבידואלית פורטו בספרו "הדמות הנוירוטית"
העקרונות הבסיסיים של הפסיכולוגיה האינדיבידואלית פורטו בספרו "הדמות הנוירוטית", שפורסם ב-1912.

במקביל, אלפרד אדלר דחה את הרעיון שהחוויות הראשונות שלנו נשארות בלא מודע וקובעות את חיינו הנפשיים. להיפך, הוא ייחס ערך עצום ליכולתו של הפרט לתת כיוון ומשמעות לחייו כאן ועכשיו.

הבסיס לתיאוריה של אדלר הגיע מהתצפיות שלו על מטופליו. רבים מהם נשאו היסטוריה ארוכה של מגבלות פיזיות. הוא גילה שחלק מהאנשים הפכו את החוויות למוטיבציה לפתח דרכים מקוריות לפצות על המגבלות שלהם. אחרים, לעומת זאת, נתנו לתסכוליהם להכביד עליהם ולא יכלו להתקדם. בהתבסס על התצפיות הללו, אדלר ייחס חשיבות רבה לכוח הרצון האנושי להתגבר על קשיים.

הפסיכולוגיה האינדיבידואלית של אלפרד אדלר

בשנת 1911 ייסד אדלר את החברה למחקר פסיכואנליטי חופשי. בשנת 1912, הוא שינה את השם ל-The Society for Individual Psychology. השם "פסיכולוגיה אינדיבידואלית" עשוי להיראות סותר בהתחשב בכך שאדלר האמין שגורמים חברתיים וסביבתו חשובים לרווחתו של הפרט. אדלר טבע את המונח "אינדיבידואל" משום שהאמין שלהשפעה החברתית הכבדה יש השפעה מובהקת על כל אדם. נימוק זה דומה לזה שהתייחסנו אליו קודם לגבי נכות.

אחד המושגים הראשונים שאדלר העלה היה זה של "פיצוי". הוא התבסס על מודל של "פתולוגיה חוקתית" וקבע כי הגוף מפצה אוטומטית על כל אי ספיקה אורגנית. הפיצוי הזה מתחיל בתודעה ואז מתורגם לגוף. כרופא עיניים, הוא הבחין שמטופלים רבים עם בעיות ראייה משמעותיות היו קוראים מצוינים.

לדברי אדלר, הכוח המניע העיקרי בכל אדם הוא כוח הרצון. עם זאת, כאשר הדחף הזה מפריע, אז מתגלה מה שהוא כינה "תסביך הנחיתות". זוהי תחושה נוירוטית של חוסר יכולת או חוסר יכולת הנגזרת מחוויות ומסביבה. כדי לפצות על מצב זה מפתח הפרט "תסביך עליונות". זה כרוך בתחושת תפיסות ורצונות גבוהים באופן לא פרופורציונלי של עצמו.

במקרים אלו, הליך הפיצוי מוביל לשתי אפשרויות זמינות. האחד, הפרט מפצה על תחושת הנחיתות שלו על ידי פיתוח פוטנציאל חדש. השני הוא שהפרט לכוד בתחושת הנחיתות ומפתח תסביך עליונות לא בריא. זה מוביל אותם לציניות, תסכול, אדישות ואפילו פשע.

מורשתו של אלפרד אדלר

למורשתו של אלפרד אדלר הייתה השפעה חשובה בתקופתה. לא רק זה היה פופולרי באירופה, אלא גם באירופה. שם, הוא היה דובר מצליח ואפילו פרופסור אורח באוניברסיטאות יוקרתיות. כל זאת למרות שספריו ורעיונותיו נאסרו במולדתו ובמקומות רבים באירופה בתקופת עליית הנאצים.

הדגש על רצון הפרט ויכולתו של הפרט לשנות את גורלו השפיעו רבות על אסכולות מאוחרות יותר. אלה כוללים פסיכולוגיה הומניסטית, הפסיכואנליזה החברתית של אריך פרום, והלוגותרפיה של ויקטור פרנקל. בנוסף, פסיכולוגיית העזרה העצמית משתמשת לעתים קרובות בהרבה מהתיאוריות שלו.

עקרונות היסוד של הפסיכולוגיה האינדיבידואלית פורטו בספרו The neurotic character, שפורסם ב-1912. יצירות אחרות המגדירות את מורשתו הן The Practice and Theory of Individual Psychology (1920); "ידע האדם (1926); הבנת טבע האדם (1928-1930); חינוך ילדים; מדע החיים (1957); ועליונות ועניין חברתי (עבודה פוסטהומוסית משנת 1965.)