תורת שלבי החיים של אריקסון

תורת שלבי החיים של אריקסון קובעת 8 שלבים המרמזים על שינוי בזהות האישית לאורך מחזור החיים
תורת שלבי החיים של אריקסון קובעת 8 שלבים המרמזים על שינוי בזהות האישית לאורך מחזור החיים.

לעיתים ראינו כיצד פסיכולוגיית ההתפתחות התמקדה בחקר ההיבטים המאוד ספציפיים שלה, כגון הופעת יכולת סמלית או סגנונות הורות. עם זאת, לימוד פיתוח מנקודת מבט גלובלית מספק לנו מידע שימושי מאוד. הכרת השלבים של אדם, מלידה ועד מותו, עוזרת לנו להבין את חייו. כאן נכנסת לתמונה התיאוריה על שלבי החיים של אריקסון.

E. Erikson, באמצעות התיאוריה שלו, הפך לאחד מבשרי מחזור החיים. ולמרות שעבודתו נרחבת, תורת שלבי החיים של אריקסון היא אחד המודלים המוכרים ביותר שלו. הוא קבע 8 שלבים המניחים שינוי או התפתחות בזהות האישית לאורך מחזור החיים. במאמר זה נסביר בקצרה כל אחד מהשלבים השונים של התיאוריה שלו.

תורת שלבי החיים של אריקסון קובעת 8 שלבים המרמזים על שינוי בזהות האישית לאורך מחזור החיים.

8 שלבי החיים של אריקסון

האיכות העיקרית של כל אחד מהשלבים השונים הללו שמציג אריקסון היא הדו-קוטביות שלהם. כל אחד מהם נוצר על ידי שני קטבים - אחד חיובי ואחד שלילי. אדם צריך להתמודד עם הקטבים הללו שנוצרו חברתית כדי להיות מסוגל להסתגל להקשר שלהם ולפתח את זהותו בדרך הצפויה. כל שלב הוא משבר שכל אדם צריך לנסות להתגבר עליו כדי להתקדם במעגל החיים.

אמון מול חוסר אמון

זהו השלב הראשון של מחזור החיים, מגיל 0 עד שנה. בשלב זה על התינוק לפתח גישה של אמון כלפי הוריו. לכן, אם יש יציבות בטיפול המתקבל, הילד יאמין שלמרות שהדברים עלולים להשתבש לזמן מה, אז הם ישתפרו. התגברות על שלב זה פירושה לתת אמון באחרים מול "אי הוודאות" שהלא נודע יכול לעורר.

אוטונומיה מול בושה וספק

זהו השלב השני של מחזור החיים, המופיע בסביבות גיל 2-3 שנים. בגיל זה, הילד נאלץ לנקוט צעדים לקראת האוטונומיה שלו. הם ילמדו לאכול, להתלבש ויתחילו להתנגד להוריהם באופן עצמאי. עם זאת, עליהם ליישב את רצונם באוטונומיה עם הנורמות החברתיות שהוריהם מייצגים וכופים.

התחלת ביצוע פעילויות אוטונומיות יכולה לגרום לשאלות לגבי האם יש להם את היכולת לבצע משימות בעצמם. אבל הצלחה הסתגלותית מורכבת מהפיכת אי הוודאות הזו לאתגר שמזין את המוטיבציה של הילד לצמוח, בתוך הגבולות שמטילה החברה.

יוזמה מול אשמה

כאן נכנסת לתמונה התיאוריה על שלבי החיים של אריקסון
כאן נכנסת לתמונה התיאוריה על שלבי החיים של אריקסון.

זהו השליש בשלבי חייו של אריקסון, המתרחשים בין 3-6 שנים. התינוק נוטל יוזמה לנסות להשיג מטרות אישיות. אבל לא תמיד הם יוכלו לעשות זאת, שכן במקרים רבים הם יתנגשו ברצונותיהם של אחרים. עליהם ללמוד לרדוף אחרי המטרות שלהם וכך להשיג תחושת מטרה.

תעשייה מול נחיתות

זהו השלב הרביעי במחזור החיים, ומשבר זה מופיע בסביבות גיל 7 עד 12. על הילד ללמוד לנהל כלים תרבותיים תוך השוואה עם בני גילו. חיוני להתחיל לעבוד או לשחק עם שאר חבריהם לכיתה.

החברה מספקת לנו שיטות ותרבות של שיתוף פעולה שעל הפרט להבין כדי להגיע לכשירות וביצועים טובים. אם זה לא יתפתח זה יוביל לתחושת נחיתות ביחס לאחרים.

זהות מול בלבול תפקידים

זהו שלב מחזור החיים החמישי, והוא מופיע במהלך גיל ההתבגרות. המתבגר מתמודד עם סדרה של שינויים גופניים יחד עם הופעת דרישות חברתיות חדשות. זה יגרום להם להרגיש מבולבלים לגבי התפקידים והתפיסה העצמית שלהם.

לכן, על הפרט להתחייב לאידיאלים אידיאולוגיים, מקצועיים ואישיים, כדי להשיג פיתוח זהות. מעבודתו של אריקסון, ג'יימס מרסיה פיתח גם את התיאוריה שלו לגבי זהות מתבגר.

אינטימיות מול בידוד

זהו השלב השישי בשלבי חייו של אריקסון, המופיע במהלך הבגרות המוקדמת או הנעורים. אדם חייב לשרש את זהותו כדי להשיג קישור עם אנשים אחרים. עליהם למצוא קשרים "בין שאר הפרטים" כדי להשיג מיזוג של זהויות תוך שמירה על זהותם האישית. התגברות על שלב זה פירושה שרכשת את היכולת לקיים סוגים שונים של מערכות יחסים, במקום בידוד חברתי.

יצירתיות מול סטגנציה

השלב השביעי והלפני אחרון במחזור החיים מכסה חלק גדול מהבגרות הממוצעת. מעבר לזהות ואינטימיות, על האדם לעסוק באחרים, בעבודתו, עם ילדיו, ובכך להגיע לחיים פוריים. הצורך של המבוגר להשיג חיים פרודוקטיביים מגן עליהם מקיפאון ועוזר להם להתקדם עם המטרות והכוונות שלהם.

יושרה מול ייאוש

השלב האחרון בהתפתחותו הגלובלית של האדם מתרחש לאורך הבגרות המאוחרת או הזקנה. כדי להגיע לסיפוק מחייו, על האדם להסתכל אחורה ולהסכים עם החלטות החיים שקיבל. לפיכך, הערכה חיובית של המטרות וההחלטות שהתקבלו יוצרות שלמות עצמית, המעצבת דימוי עצמי שלם ומשמעותי. מצד שני, ראייה שלילית על חייו של האדם יכולה להוביל לתחושות של ייאוש ואימפוטנציה.