הדאדאיזם, אומנות האבסורד

זרם אחד כזה היה הדאדאיזם, אמנות האבסורד
זרם אחד כזה היה הדאדאיזם, אמנות האבסורד.
במאמר זה נדבר על מגמה אמנותית שהתנתקה מהעבר והיוותה פתח לדרך חדשה ליצור אמנות. זה היה הדאדאיזם.

האוונגרדים של המאה העשרים ייצגו מהפכה בכמה מישורים. זו הייתה תקופה שבה נפתח האופק והאפשרויות לאמנים גדלו. כך תפסו מקום לדמיון וליצירתיות מול חשיבה רציונלית ואקדמית יותר. זרם אחד כזה היה הדאדאיזם, אמנות האבסורד.

במהלך השנים שבהן התפתחה תנועה זו פעלו גם אוונגרדים נוספים. תנועות כמו קוביזם, סוריאליזם, פאוביזם ופוטוריזם וכו'. לכולן היו מאפיינים משלהן וזהות מוגדרת ששברה את הפרמטרים הקלאסיים של העבר. זה פתח דלתות חדשות בתחום היצירה האמנותית.

ההקשר ההיסטורי של הדאדאיזם

את מקור הדאדאיזם ניתן למצוא בסביבות 1916-1917. המשורר הגרמני הוגו בול היה המייסד שלה. מאוחר יותר הצטרף טריסטן צרה. הוא היה משורר נוסף שקידם את הרעיונות של מה שאנו מכירים כאנטי אמנות או דאדאיזם. למעשה, הדאדאיזם הפך לנקודת ההתייחסות של אמנים רבים. המניפסט שלה פורסם ב-1918.

מהמחצית השנייה של המאה ה-19 ועד לשליש הראשון של המאה ה-20, הגישות התיאורטיות הרציונליסטיות של הפוזיטיביזם קבעו חוקים כלליים. אולם הדאדאיזם יצא נגד עקרונות אלו וניסה להראות תפיסה אמנותית אחרת. הם השתמשו בהומור, לעג ופרובוקציה כמושגים בסיסיים ואלמנטריים.

הדאדאיזם שימש בשירה, פיסול וציור. לפעמים, היבטים שונים היו מעורבים כדי להשיג את אותה מטרה: מקוריות מול קונבנציונליות. בסופו של יום, הדאדאיזם היה יחס של מרד שנוצר עקב הטרגדיות של מלחמת העולם הראשונה ומצב המשבר שלאחר מכן. זה התחיל תקופה מפוארת בין מלחמות שבהן התחילו להעריך דברים שקודם לכן לא היו רלוונטיים.

"כל עמוד חייב להתפוצץ, בין אם ברצינות כבדה עמוקה, במערבולת, בטירוף פואטי, בחדש, בנצח, בבדיחה המוחצת, בהתלהבות לעקרונות, או בדרך שבה הוא מודפס."

-טריסטן צרה-

חשיבה דאדאיסטית

לכן, מה תרם הדאדאיזם לתולדות האמנות
לכן, מה תרם הדאדאיזם לתולדות האמנות?

הדאדאיזם פרץ לזירת האמנות בגישה סרקסטית, בולטת וייחודית. בואו נסתכל על כמה מהתכונות שלו:

  • הדאדאיזם חייב להיחשב לא רק כז'אנר אמנותי אלא כדרך חיים. אמנים שתמכו בדאדאיזם דחו את המסורת והאידיאליזם הקלאסי, כמו גם את התיחום של דוקטרינות וגישה ייחודית לאמנות.
  • הדאדאיזם נחשב למניפסט נגד יופי, נורמות וחוקים לוגיים. במקום שהכל יהיה מוגדר בקפדנות, הוא מאפשר חופש מחשבה תחת עקרונות מופשטים. למעשה, לא הכל חייב להיות חוק אוניברסלי. הסיבה לכך היא שכל אדם חופשי ליצור את מה שהוא רוצה בהתאם לדרך הביטוי שלו.
  • לספונטניות, לאלתור ולאבסורד יש מקום מיוחד משלהם במוזיאונים. למען האמת, הדאדאיזם מרחיק לכת ומטיל ספק בעקרונות היופי והאסתטיקה. הם מציעים שכל אחד יכול להגות את היפה בדרכו האישית והשונה.
  • תנועת הדאדאיזם מאמינה שכל אחד יכול להפוך לאמן. אנשים פשוט זקוקים ליכולות יצירתיות השונות מהנורמה וכדי להיות מסוגלים להסביר את תהליכי החשיבה מאחורי היצירות שלהם.

מרסל דושאן, דאדאיסט פר אקסלנס

אם יש דמות מפתח אחת בתנועה הזו, זו תהיה מרסל דושאן. הוא פרץ את כל גבולות האמנות שנקבעו וגרם לצופים להשתתף ביצירותיו. אחד המשפטים המפורסמים ביותר שלו הוא "המעשה היצירתי אינו מבוצע על ידי האמן לבדו; הצופה מביא את היצירה למגע עם העולם החיצוני על ידי פענוח ופרשנות של כישוריה הפנימיים ובכך מוסיף את תרומתו למעשה היצירתי".

יצירת המופת שלו, The Fountain (1917), היא פסל של משתנה ציבורית בחתימת "R. Mutt". הוא הוגש לתערוכה של אגודת האמנים העצמאיים שדושאן היה חבר בה. הוא רצה לייצר אי ודאות וגם לדעת מה יהיו התגובות של המומחים האחרים.

העבודה עוררה מחלוקת וביקורת כאחד. עם זאת, זה גם עורר את ההתחלה של המוכנות שלו. הרעיון היה שכדי ליצור אמנות אתה לא רק צריך להיות טוב עם הידיים, אלא גם ליצור דרך האינטלקט שלך.

במובן זה נפרצו גבולות האמנות והחלה סוג של פתיחות. ללא ספק, זה היה רגע מכונן בתולדות האמנות. ואכן, גם היום, המזרקה נותרה אחת מיצירות האמנות המפורסמות ביותר בכל הזמנים.

"לאמנות יש הרגל יפה לקלקל את כל התיאוריות האמנותיות."

מרסל דושאן-

מה תרם הדאדאיזם לתולדות האמנות?

לשאלה זו יש תשובה ארוכה. לפי גומבריץ', הדאדאיזם הפך לאמצעי לפתיחת נתיבים חדשים שעמוק בפנים היו הכרחיים. מומחים אחרים כמו רוברט פרנסס מסכימים אף הם. יחד עם זאת, אנו יכולים לקשר את המניפסט הדאדאיסטי ללא- מודע הקולקטיבי שנחקר על ידי פסיכולוגים כמו ג'ונג.

לכן, מה תרם הדאדאיזם לתולדות האמנות? למען האמת, הוא הזמין אותנו להטיל ספק בציוויים רבים שנחשבו בעבר לחוקים. יתר על כן, זה הזכיר לנו שקיים חופש מחשבה. לבסוף, אנו יכולים לומר, ללא ספק, שמושג האבסורד בהחלט מצדיק מקום חשוב בכל מוזיאון.