מהטמה גנדי: מהפכה שלווה

הוא היה אדם שרצה להתחיל מהפכה שלווה כדי להגן על זכויות האזרח של ארצו
הוא היה אדם שרצה להתחיל מהפכה שלווה כדי להגן על זכויות האזרח של ארצו.
מהטמה גנדי היה מנהיג רוחני ופוליטי המסוגל להוביל את האוכלוסייה האזרחית של הודו באמצעות התנגדות וחוסר ציות אזרחי לא אלים.

מורשתו של מוהנדס קארמצ'נד גנדי, הידוע יותר בתור מהטמה גנדי, תמיד תמשיך לחיות. הוא היה אדם שרצה להתחיל מהפכה שלווה כדי להגן על זכויות האזרח של ארצו. הוא הפך למנהיג פוליטי ורוחני שחוסר הציות הלא אלים שלו שימש השראה לכל העולם.

ה-2 באוקטובר הוא היום הבינלאומי לאי אלימות. ביום זה, אנשים חושבים על מה שמנהיג תנועת העצמאות ההודית השיג באמצע המאה ה-20.

במהלך כמעט שלושת העשורים של פעילותו השלווה, הוא לא רק השתוקק לשחרר את עמו מהראג' הבריטי. הוא הגן על צדק חברתי ושאף לשנות מבנים כלכליים. לפיכך, הוא לימד את החברה שהבנה הדדית יכולה להיות אפשרית בין דתות ועמים שונים.

מעורך דין נאיבי לאקטיביסט מבריק

מוהנדס ק. גנדי נולד בפורבנדר בשנת 1869. אביו היה ראש ממשלת גוג'אראט, ואמו השתייכה לענף ההינדואיזם. בנוסף, היא הייתה אישה מובחנת בסובלנותה ובהגנה על דו-קיום שליו בין כל הדתות.

הוא גדל בסביבה מיוחסת מכל הבחינות. הוא היה במצב טוב כלכלית. המדריכים שלו החדירו בו רוחניות כבר בשלב מוקדם. הוא היה צמחוני, צם לעתים קרובות והיה מחויב לתרבותו.

עם זאת, משפחתו בחרה בו מבין שני אחיו הגדולים כדי לשפר את הכשרתו האקדמית. מסיבה זו שלחו אותו ללונדון בשנת 1888 כדי ללמוד משפטים. שלב זה בחייו עזר לבנות את זהותו, האקטיביזם החברתי והשכנוע הפילוסופי שלו.

באנגליה הוא היה בקשר הדוק עם חוג התיאוסופיים. הם יזמו אותו בבהגווד גיטה, ספרם הקדוש של ההינדים, שהעניק לו השראה נחרצת באידיאלים ובעקרונות הדתיים שלו.

לאחר שקיבל את התואר, עורך הדין חסר הניסיון נסע לדרום אפריקה, מדינה מפולגת ולא יציבה המורכבת ממושבות מרובות שנשלטו על ידי הבריטים וההולנדים. במסגרת זו החל שלב מכריע בחייו. ואז, עורך הדין הצעיר הפך לפתע למגן חזק של שוויון וחירות.

הידוע יותר בתור מהטמה גנדי
מורשתו של מוהנדס קארמצ'אנד גנדי, הידוע יותר בתור מהטמה גנדי, תמיד תמשיך לחיות.

למעשה, בדרום אפריקה, הופיעו ארבעת המאפיינים שהגדירו את מהטמה גנדי. הוא היה:

 • מגן החופש.
 • רפורמטור חברתי.
 • דובר הסובלנות של כל הדתות.
 • מנהיג רוחני.

המאבק לעצמאות הודו

כשגנדי חזר לארצו ב-1915, דברים התלקחו בהודו. כמו כן, הם עמדו להעביר חוק שאוסר על זכות בחירה להינדים. בזמן הזה, הוא החל ליישם את אותו אקטיביזם חברתי שהחל בדרום אפריקה. לפיכך, הוא קרא לעמו להתנגד ולממש את סאטיאגרהה (אמונה של אי אלימות).

העולם, בתורו, הביא את הדי מלחמת העולם הראשונה והוא החל להניח את היסודות לעצמאות שלווה בהודו. לשם כך, הוא נקט בגישה טקטית ואינטלקטואלית כמו חדשנית כפי שהייתה מעוררת השראה במשך דורות רבים. מהטמה גנדי יצר חווה בעיר אחמדאבאד כדי לאסוף את תלמידיו.

כפי שאתה יכול לראות, הוא הפך למנהיג רוחני שהעניק השראה לקהילות רבות. לאט לאט התרבו היישובים השלווים, מה שבתורו הצית את מנועי המהפכה הגדולה.

אסטרטגיה יעילה הייתה להפסיק את ייצור הכותנה, חלק מרכזי לתעשיית הטקסטיל הבריטית. לאחר מכן, הוא עשה את אותו הדבר עם מונופול המלח הבריטי. מסעות אי-ציות אזרחיים גבו אלפי חיים ועלו להם כמה שנים בכלא. עם זאת, הם השיגו את מטרתם: עצמאותה של הודו כמושבה בריטית התרחשה ב-18 באוגוסט 1947.

רק כמה חודשים לאחר מכן, ב-30 בינואר 1948, התנקש נאתורם V. Godse, קיצוני הינדי, בגנדי בהמון. הוא היה בן 78.

ההנחיות של מהטמה גנדי בנושא סאטיאגרה

סאטיאגרהה הייתה מילה שגנדי המציא כדי לייצג את המאבק שלו, בהתבסס על האמונה המוצקה שהוא לא צריך לנקוט באלימות.

לפיכך, האיש הצנוע והעקשן שלו הגן על זכויות חברתיות (עד כדי מועמדות חמש פעמים לפרס נובל לשלום). הוא התעקש שהחיים אינם ניתנים לחלוקה ושככאלה, לא יעלה על הדעת שאדם אחד יכול לגרום נזק לאחר. לכן, כל מאבק אקטיבי למען טובתם והגנה על הסובלים חייב להתבסס על סאטיאגרה, ממד שכלל את העקרונות הבאים:

 • תהיה אמת.
 • אל תגנוב.
 • כבד את כל הדתות.
 • האמינו באמת ובאי אלימות והאמינו בטובם המהותי של בני האדם.
 • אזרח התנגדות לא יכעס ולא ישנא.
 • האזרח האמור יעמוד בפני ההתקפות של יריבו, מבלי לסגת ולא לחוש פחד.
 • הם ירשו לעצמם להיעצר.
 • העמידים יסרבו לוותר על תכונותיהם.
 • כמו כן, הם לא יגיבו או יתנקמו.
 • הם לא יפנו להעלבות.
 • אזרח קשוח לא יצדיע לדגל בריטניה אבל גם לא יעליב אותו.
 • אם יהיה קרב, ההתנגדות תגן על הקצינים מפני התקפות ועלבונות.

מסקנה על מהטמה גנדי

גנדי יצר שינוי שאין להכחישו בחשיבה של המאה ה-20. הוא השאיר שובל מעורר השראה, בדיוק כמו מרטין לותר קינג ומנדלה. סוגים אלה של מורשת הם, ללא ספק, אתגר לעידן זה. לפיכך, איסוף דיווחי עדים ולמידה מהנתונים הללו הוא משהו שכולם צריכים לחשוב עליו כדי לשפר את מהלך הציוויליזציה.

"החלש לעולם לא יכול לסלוח. סליחה היא התכונה של החזק."

-M. גנדי-