התודעה כוללת כאב והתעוררות משחררת

השגת הכרה כרוכה בכאב כי עלינו להסתכל על עצמנו פנים אל פנים
השגת הכרה כרוכה בכאב כי עלינו להסתכל על עצמנו פנים אל פנים.

תודעה היא תנועת המחשבה שבה נוצרים רצון, תשוקה, רגשות ורגשות. השגת הכרה כרוכה בכאב מכיוון שעלינו להסתכל על עצמנו פנים אל פנים. אנחנו כבר לא יכולים להסתתר מדברים שאנחנו לא רוצים לראות, שאנחנו דוחים.

הבעיות שאנו חווים אינן נפרדות מאיתנו. אנחנו למעשה הבעיה עצמה. בעיות קיימות כאשר אדם לא מכיר את עצמו. הם נובעים מחוסר ההבנה שלנו של המוח המודע והלא מודע שלנו.

"ידע עצמי אינו מבוסס על שום נוסחה. אפשר ללכת לפסיכולוג או לפסיכואנליטיקאי כדי להכיר את עצמם, אבל זה לא ידיעה עצמית; ידע עצמי מתעורר כאשר אנו מממשים את עצמנו במערכת היחסים, מה שמראה במה אנו נמצאים. כל הזמן."

-קרישנמורטי-

התעוררות התודעה

התעוררות התודעה שלנו היא להתחיל תהליך בו אנו הולכים להרגיש לא בנוח. עלינו להתרחק מכל הרעיונות והאמונות המוקדמות שלנו, וללמוד מחדש כדי שנוכל להרחיב את דעתנו, נקודות המבט שלנו ואמונותינו.

האגו שלנו, שנוצר על ידי הגאווה וכל ההתנהגות הילדותית שלנו בגילנו הבוגר, מייצג כלא שאנחנו מתקשים מאוד לצאת ממנו. אנחנו מאמינים שאנחנו חופשיים וחושבים שאנחנו מחליטים מה אנחנו רוצים לעשות בכל עת. עם זאת, אנו עבדים לחוסר המודעות והבהירות שלנו.

מודעות ובהירות כרוכים בתחילה בכאב מכיוון שאנו מסירים את כל מה שנמנענו מלראות. אנו רואים את הכאב שגרמנו לעצמנו ולאחרים, ואת חוסר האחריות שלנו לטפל בכל מה שהיה תוצאה של הגישה שלנו ומחשבותינו.

"אי אפשר לעורר את התודעה בלי כאב. אנשים מסוגלים לעשות הכל, אבסורדי ככל שיהיה, כדי להימנע מלהתמודד עם נשמתם. אף אחד לא מואר על ידי דימיון דמויות של אור, אלא על ידי הפיכת עצמם למודעים לחושך."

-קרל גוסטב יונג-

לקיחת אחריות על מי שאנחנו

אין ספק שהרבה יותר קל להישאר בורים מי אנחנו. אנחנו יכולים להאשים אחרים ונסיבות בכל מה שקורה בחיינו. אנחנו לא צריכים להטיל ספק בעמדות שלנו או במחשבות שלנו לגבי איך אנחנו חיים.

אנחנו מאמינים שאנחנו חופשיים וחושבים שאנחנו מחליטים מה אנחנו רוצים לעשות בכל עת
אנחנו מאמינים שאנחנו חופשיים וחושבים שאנחנו מחליטים מה אנחנו רוצים לעשות בכל עת.

כאשר אנחנו באמת מוכנים לקחת אחריות על חיינו זה כאשר מתחיל תהליך המודעות. זה אומר להתעמת עם הפחדים, הקשיים, הרגשות שלנו, הגבולות שלנו, איך אנחנו מתייחסים לעצמנו, דעות קדומות, אמונות ודפוסי התנהגות.

התהליך הזה הוא לא תיאורטי, אלא משהו חוויתי. סוף סוף נוכל להתמקם בהווה שלנו כאשר אנו מקבלים ומשלבים את ההתנהגויות שלנו ומשאירים מאחור את הגישות הילדותיות שלנו, מה שהופך אותנו לבלתי עקביים וחסרי אחריות כלפי הנסיבות העומדות בפנינו.

"להיות אחראי כרוך בנוכחות, להיות כאן. ולהיות נוכח באמת, זה להיות מודע. בתורו, להיות מודע הוא מצב שאינו תואם את אשליית חוסר האחריות שלפיה אנו נמנעים מלחיות את חיינו."

-קלאודיו נאראנג'ו-

להיות מודע עושה אותנו חופשיים

התעוררות זו של התודעה מובילה לכאב, במיוחד בשלב מוקדם של התהליך, מכיוון שאנו ניגשים לכל ההיבטים של עצמנו, כולל האורות והצללים שלנו. אנחנו מסתכלים על כל החלקים של עצמנו כדי שנוכל ללמוד לאפשר לעצמנו להיות מי שאנחנו באמת, ולהבין את עצמנו טוב יותר.

הם מצבים ושלבים שבהם איננו מסוגלים להתקדם ולפתור את הקונפליקטים שלנו. התקופות הקשות העומדות בפנינו בחיינו הן אלו שמובילות אותנו להתחיל בתהליך של העמקת המודעות.

בהיותנו מודעים לעצמנו אנו משוחררים מההדחקות שלנו; של אשמה שרודפת אותנו, וקונפליקטים רעילים ביחסים שלנו עם אחרים ועם עצמנו. ללמוד להבחין מה תלוי בנו ומהי האחריות שלנו. מתחייבים לטיפול ולרווחה שלנו.

"חופש הוא הרצון להיות אחראים לעצמנו."

-פרידריך ניטשה-

האם אתה באמת חי במודע?

החיים שלך אמורים להתקיים. היא מנסה לנצל כל רגע ולא לחכות שהדברים הרעים יבואו אליה... ראה עוד »