חוסר יציבות רגשית: מעבר מדמעות לצחוק

אולי אלו כמה סימנים שאומרים לך שאתה עובר "חוסר יציבות רגשית"
אולי אלו כמה סימנים שאומרים לך שאתה עובר "חוסר יציבות רגשית".

אתמול אהבת שירה והיום אתה מתעב אותה. בשנה שעברה הרגשת מוטיבציה להתאמן ובקושי התחלנו את השנה וכבר הפסקתם ללכת לחדר כושר. אתה צוחק בזמנים הלא נכונים או שאתה בוכה בלי להבין למה. אולי אלו כמה סימנים שאומרים לך שאתה עובר "חוסר יציבות רגשית".

אם אתה עובר מדמעות לצחוק, מתשוקה לאדישות, ומאהבה לשנאה כהרף עין, אולי אתה צריך להבין קצת יותר את הרגשות והתחושות שלך ולמצוא את האיזון הבריא ביניהם.

חוסר יציבות רגשית: השיאים והשפל האופייניים

זה נכון שאנחנו לא יכולים להרגיש אותו דבר כל יום ולמרבה המזל אנחנו סומכים על מנגנונים שונים כדי לבטא את מה שקורה לנו. אבל הבעיה נעוצה בגודל ובשונות של מצבי הרוח שלנו, כשהם פתאומיים וקיצונים וללא סיבה נראית לעין.

עליות ושפל בלתי סבירות ואינטנסיביות במצב הרוח שלנו עלולים להזיק לבריאות הנפשית שלנו ולמערכות היחסים שלנו עם אחרים. כשאנחנו חיים ב"רכבת הרים רגשית " קבועה, אנחנו לא יכולים לשמור על חיבה לכלום וגם לא להבין מה קורה לנו. אם אתה עובר שלבים של רגש, דיכאון, אופוריה, דמעות, אנרגיה, פחד, אושר ודאגה ביום אחד... ייתכן שאתה סובל מחוסר יציבות רגשית.

רגשות מול מצב רוח

כדי להבין טוב יותר חוסר יציבות רגשית או חוסר איזון, ראשית עלינו לדעת להבחין בין רגשות ומצבי רוח.

הרגשות הם עזים ומשתנים והם מופיעים כתגובה לגירוי. יהיה זה חיצוני, כמו פקק כשאנחנו ממהרים, או פנימי, כמו זיכרון. זאת אומרת שללא מצב מסוים הם לא יכולים להתפתח. פקק גורם לכעס, מכתב אהבה גורם לאושר ואובדן גורם לעצב.

מצבי הרוח, לעומת זאת, נוטים להיות יציבים לאורך זמן. הם יכולים אפילו להישאר יציבים במשך שבועות מכיוון שהם עמוקים יותר ויכולים להיקבע על ידי גורמים שונים, מאורח חיים ועד מערכת העצבים.

כאשר אדם אינו יציב מבחינה רגשית, מצב הרוח שלו משתנה לעיתים קרובות. בעיה זו יכולה להיות מותנית בנסיבות קונקרטיות, כגון תשישות, דימוי עצמי נמוך או חוסר מטרות, אך היא יכולה לנבוע גם מסיבה שאיננו יודעים כיצד להסביר. כך או אחרת, אם מצב הרוח שלנו שלילי, זה דורש התערבות שלנו.

איך אני יודע אם אני סובל מחוסר יציבות רגשית?

חוסר יציבות רגשית: השיאים והשפל האופייניים
חוסר יציבות רגשית: השיאים והשפל האופייניים.

כדאי להקדיש זמן לחשוב ולנתח את ההרגשה שלך במהלך היום. זה נורמלי שתתחיל את הבוקר עם אנרגיה ומצב רוח טוב ותגיעי לשעות אחר הצהריים בתחושת עצבנות וכאילו ה"סוללה " שלך חלשה. אבל אנחנו מדברים על משהו אחר. האם אתם חווים שפל רבים במהלך היום או שינויים במצב הרוח מבלי שתוכלו להבין את הסיבות לשינוי כה גדול?

אם אין לך סיבה למצבי רוח שונים או אם קשה לך לשים לב לשיאים ולשפל שלך, סביר להניח שחוסר היציבות הרגשית תופסת מקום באישיותך.

התסמינים של תסמונת זו מבוססים על 6 מצבי רוח שונים: אופוריה, עצב, הפכפכות, סובלנות נמוכה לתסכול, חוסר ביטחון וקושי להיפרד ולהשאיר בעיות בתחום שאליו הם שייכים (עבודה, משפחה, חברות וכו'). דוגמה אחת לנקודה האחרונה היא לקחת בעיות מהעבודה הביתה או להיפך.

מדוע יכולה להתרחש חוסר יציבות רגשית?

הגורמים הקובעים הפרעה זו משתנים; עם זאת, בין הנפוצים ביותר, שינויים בחילוף החומרים ובביוקצב, בעיות ריכוז ושינה, וגם צריכה של חומרים מזיקים מסוימים.

ברוב המקרים מתח ואורח חיים לא מאוזן גורמים לכל מיני חוסר יציבות, כולל רגשי כמובן. ההורמונים האחראים על איזון הרגשות שלנו, כמו סרוטונין, אינם קיימים ברמות נאותות וגורמים לבעיות.

מסיבה זו, אין זה מוזר שחוסר יציבות רגשית שכיחה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. למה? בגלל וריאציות הורמונליות חזקות יותר אצל נשים מאשר אצל גברים.

זה לא עניין של סקסיזם או תיוג אותם כלא מאוזנים, אלא הבנה שלמה שקורה בתוכנו יש השלכה על התגובות שלנו לכל מצב. או אפילו איך אנחנו מגיבים בלי שיש לנו גירוי!

ההשלכות של חוסר יציבות רגשית

חוסר יציבות רגשית היא נטל כבד מאוד כאשר איננו יכולים למצוא יציבות על מנת להבטיח את הפרויקטים שלנו.

נשירה מהאוניברסיטה, פרידה מבן/בת הזוג או אי קבלת שינוי בעבודה גורמת לתסכול ועצב. התגובה המוגזמת למילים ולמעשים של אחרים, כמו גם העובדה שלא יודעים איך להתנהג מול מצבים מסוימים, עלולה להוביל לניתוק קשרים עם אנשים קרובים.

כל זה משפיע על ההערכה העצמית, מגביר את מצבי הרוח ומוביל להיווצרות מעגל קסמים שקשה לברוח ממנו. זו הסיבה שחיוני לשים לב לשיאים ולשפל במצבי הרוח שלנו. אולי אתה עובר תקופה קשה ואתה צריך לדבר עם מישהו על זה או לפחות עם עצמך.