תורת הנפש: המפתח לחיבור בין אישי

תורת הנפש מקלה על קשר חברתי אנושי
תורת הנפש מקלה על קשר חברתי אנושי.
תורת הנפש מקלה על קשר חברתי אנושי. הודות לתיאוריית התודעה, אתה יכול להסיק את הכוונות, המחשבות והרצונות של אנשים אחרים ולהתאים את התנהגותך בהתאם.

תורת הנפש היא יכולת חברתית-קוגניטיבית המאפשרת לך להתחבר לאחרים. מיומנות זו מרחיקה לכת הרבה יותר מאשר פשוט להאמין שאתה יודע מה מישהו אחר חושב או מרגיש ברגע נתון. תורת התודעה מאפשרת לך להבין שמה שאחרים מרגישים וחושבים עשוי להיות שונה לגמרי ממה שאתה חווה באותו רגע.

גרגורי בטנסון, פסיכולוג ואנתרופולוג, הציג את המושג הזה ונתן לנו את המפתח להבנת חלק גדול מההתנהגות החברתית שלנו. תורת הנפש מאפשרת לך להבין שלאנשים סביבך יש מחשבות ואמונות נפרדות משלך.

אז בני אדם, בדיוק כמו בעלי חיים רבים, נדרשים לחזות התנהגות של אחרים. אתה צריך לדעת מה אנשים אחרים יכולים לחשוב או להרגיש כדי שתוכל להתאים את ההתנהגות שלך בצורה מתאימה. אנחנו מדברים, אם כן, על סדרה של תהליכים קוגניטיביים מאוד מתוחכמים, מעין טכנולוגיה חדשנית ברמה הרגשית.

"אנחנו מה שאנחנו חושבים. כל מה שאנחנו מתעורר עם המחשבות שלנו. עם המחשבות שלנו, אנחנו יוצרים את העולם."

-בודהא-

תורת הנפש: היכולת החברתית-קוגניטיבית החשובה ביותר

לעתים קרובות אנו מדברים על אמפתיה כעל היכולת החיונית לאפשר חיבור אנושי. נכון שאמפתיה היא דבק חברתי בסיסי שעוזר לנו להתחבר ולהבין נקודות מבט אחרות. עם זאת, זה גם לגמרי נכון לומר שתיאוריית הנפש היא למעשה הרבה יותר חשובה ליחסים חברתיים מאשר אמפתיה.

אמפתיה עוזרת לך לדעת שאנשים אחרים יכולים להרגיש כמוך, בעוד שהתיאוריה של בטנסון מאפשרת לך להבין שהמציאות שלך ושלי עשויה להיות שונה מאוד. תורת הנפש עוזרת לך להבין שאולי אני משקר לך, למשל. זה גם מאפשר לך לדעת שאתה עלול להגיב בצורה שונה מאוד ממישהו אחר לאותו גירוי.

כל התהליכים הללו חיוניים לקשרים חברתיים. המוח עושה עבודה מדהימה כדי לאפשר לבני אדם לשרוד, להסתגל ולהתחבר לאחרים בצורה משמעותית.

המוח שלך הוא מכונת חיזוי

לעתים קרובות אנשים משווים את המוח למחשב. זה כמו מכונת חיזוי עם מטרה מרכזית אחת: להפחית את חוסר הוודאות סביבך. מחקר של דר. ג'ון אנדרסון מאוניברסיטת מישיגן מראה שהטבע הניבוי של המוח מסביר מדוע תורת הנפש כה חשובה במצבים חברתיים.

אנשים צריכים לחזות יותר מאשר רק את ההתנהגות של הסובבים אותם. חשוב גם לאינטואציה של כוונותיהם, הידע, האמונות והרגשות שלהם. היכולת לעשות זאת מאפשרת להתאים התנהגות עם אותם גורמים אינטואיטיביים בחשבון.

תורת הנפש היא יכולת חברתית-קוגניטיבית המאפשרת לך להתחבר לאחרים
תורת הנפש היא יכולת חברתית-קוגניטיבית המאפשרת לך להתחבר לאחרים.

מעניין לציין שגם לבעלי חיים יש את היכולת המתוחכמת הזו. כמה מחקרים מרתקים גילו ששימפנזים יכולים לצפות את התנהגותם של אנשים מסוימים. הם יודעים לרמות יריבים פוטנציאליים ואף לאפשר התנהגות יזומה שמועילה לקבוצה.

האם לכולם יש את היכולת הזו?

מחקרים על התפתחות האדם מראים שהיכולות הקשורות לתיאוריית הנפש מופיעות אצל ילדים בסביבות גיל ארבע. זה הזמן שבו ילדים מתחילים לעלות מחשבות מופשטות ומתוחכמות יותר. הם מתחילים להבין שגם לאנשים אחרים יש כוונות, כוח רצון ומחשבות ודעות שונות.

מצד שני, ראוי להזכיר שאנשים בנסיבות מסוימות עלולים להיעדר כישורים אלה. החוקר סיימון ברון-כהן מאוניברסיטת קמברידג' ערך מחקרים רבים על תורת הנפש והאוטיזם. המחקר שלו מצביע על כך שלאנשים עם הפרעה על הספקטרום האוטיסטי יש ליקויים חמורים בכל הנוגע לתיאוריית הנפש.

אנו יודעים, למשל, שילדים ומבוגרים עם אוטיזם מציגים התנהגויות אמפתיות מסוימות. הם קולטים את הכאב והדאגה של אחרים. עם זאת, נראה שהם מתקשים לצפות את התנהגותם של אחרים. הם מוצאים אינטראקציות חברתיות מבלבלות וקשות מכיוון שהם לא יכולים להבין את התגובות של אנשים. הם מתקשים להבין שאנשים אחרים עשויים להרגיש, לחשוב ולהגיב אחרת מהם.

חולי סכיזופרניה נמצאים במצב דומה. קשה להם מאוד להתחבר לאחרים ולהבדיל בין המצבים הנפשיים שלהם לזה של אחרים.

תורת הנפש להישרדות

ג'ון לוק אמר פעם ש"גברים תמיד שוכחים שאושר אנושי הוא נטייה של הנפש, ולא תנאי של נסיבות". היקום הזה של הנפש הוא אחד הנושאים המרתקים ביותר, וגם אחד המורכבים ביותר. לבני אדם ולבעלי חיים אחרים יש את היכולת להתחבר זה לזה כדי להבין זה את זה. כתוצאה מכך, הם מסוגלים להסתגל טוב יותר לסביבתם ולהבטיח שהם ימשיכו לחיות.

עם זאת, יש דבר אחד מוזר בתיאוריית הנפש. הודות ליכולת זו, אתה יכול להבין אנשים אחרים טוב יותר ולצפות התנהגות, צרכים ומחשבות שיגיבו בהתאם. אף על פי כן, המטרה הסופית לא תמיד אצילית. הודות לתיאוריית התודעה, אתה מסוגל להונות ולתמרן אנשים אחרים.

לסיכום, זה תלוי בכל אחד מאיתנו להשתמש ביכולת המדהימה הזו לטוב, לא לרע.