לא רק דיכאון מעיד על עצב אלא גם על עצבנות

עצב כסימפטום עשוי שלא להתבטא אצל אדם מדוכא
למעשה, עצב כסימפטום עשוי שלא להתבטא אצל אדם מדוכא, מכיוון שעצבנות היא בת דודתו.

לא רק שהעצב מתמשך ואינטנסיבי, זה דווקא מצב הנפש חסר התקווה, המיואש או " במצב טוב " המעיד על דיכאון. למעשה, עצב כסימפטום עשוי שלא להתבטא אצל אדם מדוכא, מכיוון שעצבנות היא בת דודתו.

כן. עד כמה שהאמירה הזו נראית נדירה, אדם מדוכא אולי לא נראה עצוב, אבל הוא יראה עצבני, מתוסכל או לא יציב. תלונות סומטיות, מצב רוח, אי נוחות, כאב פיזי, רכבות הרים רגשיות וכו'. כל זה יכול להחליף עצב כסימפטום לבעיה רגשית כמו דיכאון.

אז אפשר לומר שגילויים של כעס וחוסר רגישות, עצבנות, תוקפנות והתנהגות "סמכותית" הם לפעמים זעקות הקוראות מתוך בור השחור שבו הדיכאון מטביע אותנו.

עצבנות כקריטריונים אבחוניים לדיכאון

על פי הקריטריונים של הגרסה העדכנית ביותר של מדריך האבחון של הפרעות נפשיות (DSM-5) ושל הסיווג הבינלאומי של מחלות (ICD-10), ניתן לבצע אבחנה קלינית של דיכאון אם האדם, בין היתר, מראה עצבנות במקום עצב.

כלומר, אדם מטומטם כל הזמן שמראה כעס מתמשך, נטייה להגיב לאירועים בהתפרצויות כעס או העלבת אחרים או תחושת תסכול מוגזמת על דברים קטנים, עלול להיות שקוע במצב רוח מדוכא פתולוגית.

ילדים ובני נוער עלולים להציג מצב של עצבנות או חוסר יציבות במקום מצב רוח עצוב ומנואש. יש להבחין בין זה למה שנחשב לדפוס של "ילד מפונק" עם עצבנות עד תסכולים.

עם זאת, יש להדגיש שכמו שהעצב עצמו אינו קריטריון מספיק לדיכאון ודרושות קונוטציות אחרות כדי שהוא ייחשב כפתולוגי, כך גם לגבי עצבנות.

באופן ספציפי, כדי לבצע אבחנה של דיכאון על פי מערכות הסיווג שהוזכרו, שני מצבים נפרדים אלו ומספקים בעוצמה נחוצים אך אינם מספיקים. לכן, אז עלינו לקחת בחשבון שאנחנו לא הולכים להבין שמספיק להיות עצובים או כועסים כדי להיות מדוכאים.

עצב ועצבנות הם מצבים רגשיים שמקבלים יחס לא הוגן

כל זה יכול להחליף עצב כסימפטום לבעיה רגשית כמו דיכאון
כל זה יכול להחליף עצב כסימפטום לבעיה רגשית כמו דיכאון.

העצב והעצבנות עצמם הם מצבים רגשיים בריאים שנועדו להודיע לנו שיש משהו שמפריע או פוגע בנו. הם הופכים לפתולוגיים רק כשהם מעוותים את חיינו ופוגעים מאוד בתחום האישי, החברתי והעבודה שלנו לאורך זמן.

עם עצבנות אתה בדרך כלל צריך להיות זהיר כי דרכו אנחנו יכולים לעשות הכל בלי שנצטרך לחוות משהו שלילי. לפיכך, מצב מתמשך עם חוסר יציבות זה יכול להיות הרסני.

לאבד את העשתונות בקלות, להעיר הערות מגעילות, להיות לא סובלני, להפגין חוסר סבלנות, להרגיש עצבנות, גילויי תסיסה, תגובות לא הולמות, להתחיל להתרחק מאנשים מסוימים בגלל שהם לא נעימים וכו'. כל זה מעיד על כך שמשהו לא בסדר בחיים שלנו ואנחנו חייבים לפעול.

לפיכך, כעס או עצבנות המתרחשים כאשר אנו סובלים מדיכאון הם דרך להוציא למיקור חוץ את מה שאתה מרגיש ומה לא בא לידי ביטוי. נניח שלאדם המדוכא יש תחושה של מדוכא, של לובש צעיף על הצוואר ששוקל טון.

זה גורם לו להרגיש מדוכא, כאילו החיוניות שלו דועכת והצעיף הזה לא נותן לו ללכת. זה מקהה את חייו ומפר את איזון רוחו. זה מסביר את חוסר היציבות ואת הקושי שיש לאנשים אלה לבצע פעילויות בחיי היומיום שלהם.

אז, עם מעט הכוחות שהצעיף המרושע הזה מאפשר לו לשמור, הוא מסוגל לאכול ולישון לכל היותר. זהו כובד הייסורים, המתורגם למציאות חונקת של עצב או רוגז בהתאם לאדם וכמובן בהתאם לרגע.

דיכאון וחרדה אינם סימני חולשה

דיכאון וחרדה אינם שם נרדף לחולשה או תוצאה של בחירה אישית המזוהמת בכניעה או ברשלנות. ראה עוד