בונים את ההערכה העצמית שלנו

אנשים רבים עם הערכה עצמית נמוכה מתפרצים נגד אחרים כדי לגרום לעצמם להרגיש בעלי ערך רב יותר
אנשים רבים עם הערכה עצמית נמוכה מתפרצים נגד אחרים כדי לגרום לעצמם להרגיש בעלי ערך רב יותר.

הערכה עצמית בריאה היא הכרחית לחלוטין לכל אדם, כי כך נוכל להתמודד עם החיים בשמחה ובביטחון רב, וזה יוביל להשגת מטרות נוספות ולפתיחת דלתות נוספות לעצמנו. כתוצאה מכל זה, נרגיש מוצלחים יותר.

6 תסמינים של הערכה עצמית נמוכה

  1. קונפורמיזם, חוסר מוטיבציה. האדם מפסיק להילחם על החלומות שלו כי הוא מאמין שהוא לא מסוגל להגשים אותם. הם מאמינים שיש להם מעט ערך.
  2. ביישנות, פחדים , חוסר ביטחון. פחדים אינסופיים מאובדן פנים, ממה שאחרים עשויים לחשוב עלינו, מלעשות משהו מגוחך. חוסר יכולת לקחת יוזמה.
  3. הזנחה פיזית וחוסר תשומת לב להרגלי חיים. הם מפסיקים לדאוג למראה החיצוני שלהם או להיפך, הם יכולים ללכת לקיצוניות השנייה ולדאוג יותר מדי לעצמם כדי לכסות על חוסר ההערכה העצמית שלהם. לאדם אין הרגלי חיים בריאים, אוכל רע, אינו מתאמן וכו'.
  4. שליליות ונוקשות. כל דבר שקורה, כל טעות שהם עושים, הוא הסיבה לחוסר כבוד כלפי עצמם, להצניע את עצמם ולהאשמה עצמית. האדם לא מאוד מבין או גמיש עם עצמו.
  5. סירוב לקבל שינויים ופרפקציוניזם. האדם מלחיץ יותר מדי כשהוא מתמודד עם כל שינוי בחיים, גם אם השינוי הזה הוא חיובי. הם מעדיפים להישאר עם מה שהם יודעים מחשש לא להשתלב במקום אחר. הם גם יהיו פרפקציוניסטים כי עשיית משהו לא בסדר יגרום להאשמת עצמם, ויכוחים פנימיים ועוד להפיל את עצמם.
  6. יחס רע לאחרים. אנשים רבים עם הערכה עצמית נמוכה מתפרצים נגד אחרים כדי לגרום לעצמם להרגיש בעלי ערך רב יותר. אם הם מסוגלים להפוך מישהו אחר לקורבן, הם ירגישו שהם בעמדת כוח ועומדים על האדם האחר. המצב הזה מקל עליהם והם מרמים את עצמם, מאמינים שהם עדיפים.

מה אנחנו יכולים לעשות כדי להעלות את ההערכה העצמית?

להלן, נראה לך 8 הרגלים שיכולים לעזור לך לקבל הערכה עצמית בריאה:

דע את עצמך

אם אדם לא מכיר את עצמו, הוא לא יכול לאהוב את עצמו. האם אי פעם אהבת מישהו שלא הכרת? זה לא מאוד סביר, כי אהבה נולדת מידע וגילוי רגשי.

חשוב לך מאוד לדעת מה הם המעלות והפגמים שלנו, כי אם אינך יודע זאת, אינך יכול לבצע את השלבים הבאים. זה מאוד נפוץ שאנחנו לא מסוגלים להסתכל על עצמנו בצורה מציאותית כי הערכה עצמית נמוכה יכולה לעוות את המציאות, ולהפוך הכל לשלילי מדי.

במקרה כזה, יהיה צורך לסמוך על עזרתו של מישהו, לא רק אדם שאתה סומך עליו, אלא שיש לו ידע שיכול לעזור לך. ברגע שנדע מי אנחנו ולאן אנחנו הולכים, נוכל לשים את עצמנו על הנתיב הזה כדי לחיות ביעילות.

למשל, ציפור עפה מאין כמותה, אבל אם תכניס אותה למים היא לא תוכל לעשות כלום. אדם יכול להיות מאסטר בתכנות מחשבים, אבל אולי הוא מתקשה לעבוד עם הידיים.

הדבר האינטליגנטי ביותר יהיה ללכת בדרך של תכנות מחשבים ולא בדרך של עבודה אומנותית, אם כי לעתים קרובות מאוד, אי הכרת עצמנו מובילה לנו ללכת בשבילים הלא נכונים. אם אינך יודע היכן טמונות הנקודות החזקות והחולשות שלך, חייך לא ילכו בכיוון הנכון.

התמקד במעלות שלך

לכולנו יש מעלות וגם פגמים. בהחלט לכולם יש את אלה; מה שקורה הוא שאנשים שנראים מאוד בטוחים בעצמם מתמקדים במעלותיהם לחלוטין, ומשאירים את הפגמים שלהם ברקע.

מחשבות הן כמו כדור שלג שממשיך להצטבר ולהיות גדול יותר, וזו הסיבה שאם תשומת הלב שלך היא על הפגמים שלך, חוסר הביטחון ואי הנוחות שלך ימשיכו לגדול. מצד שני, אם תתמקדו במעלות שלכם, הביטחון שלכם ימשיך לגדול.

שמור על מחשבותיך

אנשים בעלי הערכה עצמית נמוכה נוטים להיכנע למחשבות שליליות על עצמם. הם משפילים את עצמם, חושבים שהם לא מסוגלים, שאחרים טובים יותר וכו'. יש אפילו כאלה שמבקרים ומעליבים את עצמם ללא הרף.

נראה לך 8 הרגלים שיכולים לעזור לך לקבל הערכה עצמית בריאה
להלן, נראה לך 8 הרגלים שיכולים לעזור לך לקבל הערכה עצמית בריאה.

עלינו לכבד את עצמנו ולהתייחס לעצמנו בחיבה כי אם לא נעשה זאת, ההערכה העצמית שלנו לא תשתפר. נסה לשנות את הרגלי החשיבה שלך, לשנות את הדיאלוג הפנימי שלך עם עצמך. הכנס להרגל לדבר אל עצמך במילים טובות ומלאות שבחים.
היו סבלניים עם עצמכם ומעל לכל, היו גמישים ומבינים במיוחד . להפציץ את עצמך בשלילי רק ישרת אותך להטביע אותך עוד ועוד בחוסר ביטחון.

יש לך אויב בתוכך שלא מפסיק לחבל בך ולהגיד: "אתה לא יכול", "אתה לא מסוגל", "זה לא בשבילך", "אתה לא ראוי לזה", "אתה לא שווה את זה".," "אתה תעשה את זה לא נכון, אפילו אל תנסה" וכו'. תחליף את האויב הזה בבעל ברית שמעריך אותך ואומר לך, "אתה יכול לעשות את זה", "אתה מסוגל", "מגיע לך", "אני אוהב אותך", "אתה נהדר", "נסה את זה ואם זה לא הולך טוב, זה לא עניין גדול. אתה תמשיך ללמוד ולסיים לעשות את זה כמו שצריך" וכו'.

אם תתרגלו להיות בעל ברית של עצמכם במקום האויב של עצמכם, תרגישו בטוחים יותר מכיוון שהמילים הללו שנמצאות במחשבותיכם קובעות לשכנע אתכם להאמין בעצמכם.

היפטר מתוויות

היפטר מכל תווית בודדת . אל תקשר את הערך האישי שלך לשום דבר מחוץ לעצמך. לא לעבודה שלך ולא לנכסים שלך ולא לחיי האהבה שלך וכו'. למי שאתה כאדם אין שום קשר למה שיש לך.

אם יש לך הערכה עצמית נמוכה, סביר להניח שתרגיש יותר גרוע מאחרים או שתרגיש שיש לך מעט ערך כי אתה מובטל, אין לך בן זוג וכו'. החדשות הטובות הן שכל זה לא חשוב.
אתה יכול להיות בעל הערכה עצמית בריאה מבלי שתצטרך דברים גדולים כי מה שחשוב אינו מחוצה לך, אלא מה שבתוכך.

המפתח הוא להעניק ערך למי שאתה כאדם, לערכים שלך, לדרך שלך לראות את החיים, לדרך שלך להתייחס לאחרים, לאדיבותך, ליושרה שלך, לאמינותך וכו'.

קח אחריות על עצמך

כל אחד חייב לקחת על עצמו את האחריות שלו. אין סיבה להאשים אנשים אחרים בחוסר הביטחון והבעיות שלנו. אחרים משפיעים גם עלינו, אבל בסופו של יום, אנחנו אלה שעושים בחירות ולא אחרים, ולכן אנחנו אחראים על החיים שלנו.

מה שקורה בחוץ זה דבר אחד, אבל אז אתה בוחר מה לעשות עם המצב הזה.

אם, למשל, מישהו לא מתייחס אליך טוב ואתה בכל זאת מחליט להתחיל מערכת יחסים, אז אתה לא יכול להאשים את האומללות שלך על האדם השני כי אנחנו אלה שבוחרים בזה בשלב מסוים בגלל חוסר ניסיון, אמון וכו'. בכל מקרה, זו אחריותנו, וכמו שאנחנו מתחילים את זה בשלב מסוים, כך גם אנחנו יכולים לסיים את זה.

כל מה שיש לנו בחיים, בין אם זה טוב או רע, הרווחנו בדרך כלשהי. למרות שיש יוצאים מן הכלל ולפעמים המזל הרע משאיר אותנו עם מצבים שאנחנו לא בוחרים, תמיד נוכל לקבל החלטות שישנו מצבים. דבר נוסף הוא היכולת לסמוך על הביטחון והאומץ להתמודד עם שינויים.

כל עוד אתה ממשיך להטיל את האשמה על אחרים, אתה לא תגדיל את ההערכה העצמית כי אם תתחמק מאחריות, לא תעשה מהלך לשינוי. לעומת זאת, אם תתחיל לקחת אחריות ותראה שאתה זה שמנווט את חייך, תתחיל לקחת אחריות על חייך ותעז לקבל החלטות לשנות את מה שלא מספק אותך.

הפעולות האלה שתתחיל לעשות כדי לשפר את חייך יעניקו לך הרגשה של אהבה עצמית כי אתה תעשה משהו כדי לעזור לעצמך, וכמו שאתה מרגיש הכרת תודה ואהבה כשאתה מקבל עזרה ממישהו, אם אתה עוזר לעצמך, אתה תרגיש אותו הדבר כלפי עצמך.

דע את המטרות שלך

חשוב לא לתת לעצמך להיסחף בחיים. כולנו יכולים לנהל את חיינו ולא להשאיר אותם בידי הגורל .

עלינו להציב לעצמנו מטרות ולתכנן תוכניות פעולה כדי להתקדם אליהן כי אם אין לך מטרות בחיים, אינך יכול להוציא את הכלים שלך להשיג דברים וזה יגרום לך לקפאון בהתפתחות האישית שלך.

הערכה עצמית נוצרת תמיד על ידי החוויות ואירועי החיים שלנו, כך שאם אתה נמנע מלהתמודד עם מצבים ומטרות, אתה לא יכול לשפר אותו כי זה יהיה כמו לצפות משחקן כדורסל לשחק טוב מבלי לעבור את שלב האימונים ושעות המשחק שלו.

תשמור על עצמך

מה אתה עושה כשאתה אוהב מישהו? בין אם זה ילד, חבר, קרוב משפחה... כשאנחנו אוהבים ומעריכים מישהו, התגובה הטבעית שלנו היא לטפל בו ולשלוף ממנו את הטוב ביותר. נראה שאנחנו לא רואים את הפגמים שלהם ואנחנו מרבים את מעלותיהם.

אתה צריך לעשות את אותו הדבר עם עצמך: לדאוג לעצמך בתזונה מאוזנת, להתאמן, להקשיב לרצונות שלך, ללכת אחרי החלומות שלך, לתת לעצמך כמה גחמות, ליהנות מהדברים שאתה נלהב מהם, להיות מסוגל להגיד "לא" מתי שאתה רוצה וכו'.

ובנוסף לדאגה לעצמך, אל תשכח לפנק את עצמך. התמקד בדברים הטובים ביותר שיש לך ונצל אותם והרגיש גאה בהם. אתה אדם מיוחד במינו ולכולנו יש מעלות; מה שקורה הוא שאנשים מסוימים אינם מסוגלים לראות אותם כי הם מרוכזים מדי בפגמים שלהם.

אתה יכול להיות בעל הערכה עצמית בריאה מבלי שתצטרך דברים גדולים כי מה שחשוב אינו מחוצה לך
אתה יכול להיות בעל הערכה עצמית בריאה מבלי שתצטרך דברים גדולים כי מה שחשוב אינו מחוצה לך, אלא מה שבתוכך.

אתה צריך לאמץ את ההרגל להתמקד בדברים הטובים שיש לך, בדברים שאתה ממשיך להשיג, וזה לא הכרחי שאלו יהיו דברים ענקיים. אפילו העובדה שאתה מצליח להתמודד עם משהו שאתה מפחד ממנו היא סיבה להתכרבל כי אתה עושה משהו כדי לשפר את חייך ושווה להכיר.

מי לא שמע דברים כמו "אל תגזים כשאתה רואה את הטוב שבי"? כשאנחנו מסתכלים על עצמנו בעיניים האוהבות האלה, הכל נראה אחרת. אתה צריך לנהל את זה: לאהוב את עצמך בצורה כזו שאכפת לך להיות מסוגל לראות את הדברים הטובים שיש לך. כשתתחיל לאהוב את עצמך יותר, יהיה לך קל יותר לראות את המעלות שלך.

קבל את עצמך

ללא קבלה, אין רווחה או ביטחון. כאשר אינך מקבל את הפגמים שלך, הם מתחזקים עוד יותר; עם זאת, כשאתה מתחיל לזהות ולקבל אותם זה כאשר, באופן מוזר, הם מתחילים להיות קטנים.

פרפקציוניזם, בין היתר, הוא סיבה לחוסר קבלה. אנחנו גדלים עם מודעות, סרטים וכו' ששוטפים לנו את המוח בפרפקציוניזם. כשמגיע הקיץ, אנחנו לא מפסיקים לשמוע על דרכים להתחיל "ביקיני ניתוח", דרכים לטפל בעור שלנו כך שהוא תמיד יראה צעיר, משחות שיניים שמבטיחות לנו שיניים לבנות כמו בסרטים וכו'.

הם שוטפים לנו את המוח לחשוב שאנחנו תמיד צריכים להיות מדהימים, גם אם אנחנו לא שמים לב לזה, וזו אחת הסיבות שיכולות לגרום לנו לחוסר קבלה אישית. לכל דבר בחיים יש את הצד הטוב שלו ואת הצד הרע שלו; בכל דבר, יש איזון של יתרונות וחסרונות.

עלינו לדעת שלכולנו יש צד טוב ורע, הן פיזית והן בתכונות האישיות שלנו. קבל שאתה אנושי וכמו כולם, יש לך גם את הטוב שלך ואת הרע שלך.

אנו נוטים לקבל רק את הטוב ואיננו מבינים שגם לגרוע שבדברים יש מטרה; זה שם בשביל משהו. אין קשת בלי גשם, ובכל זאת אנשים נהנים ומשבחים את היופי של קשת בענן בזמן שהם מתלוננים על הגשם ודוחים אותו.

לכל דבר יש את שני המדרונות שלו והם משלימים זה את זה. אם תדחה את הפגמים שלך, זו תהיה התקפה על ההערכה העצמית שלך. אתה צריך לקבל אותם ובאופן מוזר, כאשר אתה מקבל אותם, הם נוטים להשתפר.

לקבל את עצמו אין פירושו להתפטר. זה בסדר אם משהו לא מוצא חן בעינינו; בואו ננסה לשפר את זה. לקבל את עצמך זה לא להרגיש מוטרד מדברים שאנחנו לא אוהבים בעצמנו, אלא, למרות שהיינו שמחים לשנות דברים מסוימים, אנחנו מסוגלים לא לדחות אותם ולקבל את זה שאני ככה ברגע זה בזמן, בלי דאגה, מתח או רגשות שליליים.

אנחנו צריכים לקבל את עצמנו, גם כשאנחנו לא אוהבים דברים בנו. עלינו לאהוב את עצמנו באותה מידה ולפעול לשיפור מה שחסר ללא רגשות שליליים ומלאי אהבה.