חמישה ציטוטים של דניאל כהנמן שכדאי להרהר בהם

ציטוט ראשון זה של דניאל כהנמן מתייחס לנטייה האנושית לראות הכל באור הגרוע ביותר האפשרי
ציטוט ראשון זה של דניאל כהנמן מתייחס לנטייה האנושית לראות הכל באור הגרוע ביותר האפשרי.
דניאל כהנמן הוא פסיכולוג וכלכלן זוכה פרס נובל. היום, נחשוב על כמה מהציטוטים מעוררי המחשבה שלו.

דניאל כהנמן הוא אחד הפסיכולוגים הבודדים שזכו אי פעם בפרס נובל. הוועדה בחרה להוקיר אותו על מחקרו פורץ הדרך על איך אנשים מקבלים החלטות כלכליות. בהתחשב בידע שלו בקבלת החלטות ובתובנתו המעמיקה, כדאי לחשוב על ציטוטיו של כהנמן.

דניאל כהנמן עבד במשך שנים כפרופסור בקולג' וחוקר בבתי ספר כמו אוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת מישיגן. הוא גם פרסם ספרים רבי מכר כמו Thinking, Fast and slow, שהפכו פופולריים בזכות כתיבתו האינפורמטיבית והנגישה.

כעת, בואו נסתכל על כמה מהציטוטים החשובים ביותר של כהנמן.

1. המוח מחמיר הכל

"שום דבר בחיים אינו חשוב כמו שאתה חושב שהוא, בזמן שאתה חושב על זה."

ציטוט ראשון זה של דניאל כהנמן מתייחס לנטייה האנושית לראות הכל באור הגרוע ביותר האפשרי. באותם קווים אמרה הפסיכולוגית סוניה סרוונטס: " אין כאן סערה גרועה מזו שאתה יוצר בראש שלך".

אם אי פעם סבלת מחרדה ומחשבות אובססיביות או שחוזרות על עצמן, הרגש הזה בטוח יהדהד איתך. המצבים בראש שלך בדרך כלל עדיין לא קרו, וכנראה אף פעם לא יקרו, אבל אתה סובל בכל זאת. כתוצאה מכך, חשוב לקחת צעד אחורה מהמחשבות שלך ולהתבונן בהן ללא שיפוט.

2. קשה להודות בטעויות של עצמך

"קל לזהות טעויות של אחרים מאשר שלנו."

-דניאל כהנמן-

ציטוט זה הוא תזכורת לנטייה האנושית להימנע מלקיחת אחריות על טעויות. כהנמן מדבר על איך רובנו שונאים כשאנשים אחרים מפקפקים במעשינו. כשאתה מקבל החלטה ומישהו מטיל בך ספק, זה משפיע על הביטחון שלך ואתה מרגיש פגיע.

זו לא תכונה חיובית. חוסר היכולת להודות בטעויות שלך נוטה להוביל לחוסר גמישות עם כללים וקריטריונים. האמונות שלך גם משחקות תפקיד כי אם אתה עושה משהו על סמך האמונות שלך ומישהו מתייג את זה כשגיאה, זה יכול לגרום לדיסוננס קוגניטיבי. אחרי הכל, האמונות שלך הן חלק ממך וקל לך לראות בהן אמיתות מוחלטות.

3. מתן אמון רב מדי באמונות שלך

"... מגבלה תמוהה של המוח שלנו: הביטחון המופרז שלנו במה שאנו מאמינים שאנו יודעים, וחוסר היכולת שלנו, לכאורה, להכיר במלוא היקף הבורות שלנו ובחוסר הוודאות של העולם בו אנו חיים."

הציטוט הרביעי הזה של דניאל כהנמן מתמודד עם קוצר הראייה האנושי
הציטוט הרביעי הזה של דניאל כהנמן מתמודד עם קוצר הראייה האנושי.

ציטוט זה קשור קשר הדוק למספר שתיים אם כי במקרה הזה כהנמן מדגיש את העובדה שאתה נוטה להתעלם ממה שאתה לא יודע. תיאור מדויק יותר של הנטייה הזו עשוי להיות שלפעמים אתה מתעלם ממנה, אך לעתים קרובות אתה תוקף אותה.

אתה רואה את זה בחדשות ואפילו יותר ברשתות החברתיות: אנשים שמגנים על מטרות שמתיישרות עם אמונותיהם מבלי להכיר בקיומן של נקודות מבט אחרות. אמונות הן רק אמונות. הם אינם מוחלטים, וקשה לקבוע אילו הם "טובים" ואילו "רעים". חשוב להטיל ספק באמונות ולראות כיצד הן מתיישבות עם ערכים מסוימים.

4. רגישות ללחץ

"אנשים רגישים מאוד ללחצים ולהשלכות המיידיות שיכולות להיות להם. ההשפעות ארוכות הטווח מופשטות יותר וקשה לזכור. התחממות כדור הארץ, למשל. כשהאיום יהפוך לקונקרטי יהיה מאוחר מדי להגיב".

הציטוט הרביעי הזה של דניאל כהנמן מתמודד עם קוצר הראייה האנושי. כמה נושאים קשים מאוד דורשים פעולה מיידית אך קל לדחות אותם מכיוון שההשלכות שלהם נראות כה רחוקות. זה כאילו אתה מאמין (או רוצה להאמין) שזה לא ישפיע עליך או שזה ידאג לעצמו.

הדוגמה לשינוי האקלים היא אחת הברורות ביותר, אבל דרך ההתמודדות הזו עם העולם נוכחת בחייך יותר ממה שאתה חושב. רק חשבו לרגע על החוויות שלכם עם מערכות יחסים, למשל. באיזו תדירות ראית משהו מגיע ויכולת לעשות משהו בנידון אבל לא פעלת בזמן? בני אדם הם מומחים בדחיינות, גם כאשר ההימור גבוה.

5. אין גבולות לעיוורון שלנו

"אנחנו יכולים להיות עיוורים למובן מאליו, וגם עיוורים לעיוורון שלנו."

הציטוט האחרון הזה הוא מספרו של כהנמן חשיבה, מהר ואיטי. זה מזמין אותנו להרהר על היכולת האנושית המדהימה להתעלם ממה שקורה ישירות מולנו. לא רק זה, אלא איך אנחנו אפילו לא מודעים לעיוורון שלנו.

פתיחת עיניים היא דבר קשה לעשות. כל מה שאתה בא איתו במגע מסונן דרך האמונות שלך, הרושם הראשוני ומידע רע שאתה מחשיב לאמת. העובדה שאינך מודע לאופן שבו אתה משתמש במסננים וכיצד הם מעצבים את הדעות שלך מגבילה את יכולתך לחשוב בצורה ביקורתית. העולם שאתה חושב שאתה עובד איתו אינו אמיתי, זה רק גרסה של העולם שבנית לעצמך.

חמשת הציטוטים הללו של דניאל כהנמן הם שיקוף של דרך החשיבה שלו. התשוקה שלו למוח האנושי העניקה לו השראה לכתוב ולחלוק את מחשבותיו עם העולם. כל ציטוט עוזר לנו ללמוד משהו חדש או לזכור משהו ששכחנו.