בידוד בן זוג הוא צורה נפוצה של התעללות

בידוד בן זוג והרחקתו מסביבתם החברתית והמשפחתית היא צורה ברורה של התעללות
בידוד בן זוג והרחקתו מסביבתם החברתית והמשפחתית היא צורה ברורה של התעללות.
אם בן הזוג שלך מתעצבן כשאתה יוצא עם החברים או הקולגות שלך, עליך להיזהר. כי אולי לא ייקח יותר מדי זמן עד שהם ינסו לבודד אותך, ולהפוך אותך ל"רכוש הפרטי" שלהם.

בידוד בן זוג והרחקתו מסביבתם החברתית והמשפחתית היא צורה ברורה של התעללות. עם זאת, זו מציאות כל כך שקטה שלעתים קרובות קורבנות לא מבינים אותה בשלבים הראשונים. עם זאת, בסופו של דבר מגיע יום שבו הם הופכים מודעים לחלוטין לבדידותם ולסורגים הבלתי נראים של הכלא שהם לכודים בו.

"אתה באמת יוצא עם החברים שלך?" "עם היום שהיה לי, אתה עוזב אותי לבד?" "למה אתה צריך ללכת לראות את ההורים שלך? אל תהיה כל כך תלוי בהם, יש לך חיים משלך עכשיו". "אני לא אוהב שאתה יוצא לארוחת ערב עם חבריך לעבודה, תישאר בבית ואנחנו נאכל ארוחת ערב מיוחדת ביחד".

ישנן דוגמאות רבות לסוגים אלה של נרטיבים פוגעניים. עם זאת, כולם כרוכים בניתוק קשריו של בן הזוג עם העולם החיצון. הדבר המפתיע ביותר הוא שבן הזוג לעיתים קרובות ממש נכנע ומקבל מתוך אהבה. ואכן, מערכות יחסים המבוססות על תלות נופלות לרוב לכלא פסיכולוגי מסוג זה.

אהבה היא לא רגש בלעדי שאנחנו צריכים רק לתת ולקבל מהשותפים שלנו. אנחנו יצורים חברתיים ורגשיים. אנו זקוקים למגע ולחיבה של החברים, המשפחה והקולגות שלנו. למעשה, ללא אותה קרבה יומיומית מחוץ לבית, אנו נובלים בהדרגה.

בידוד בן זוג

התעללות פסיכולוגית ורגשית הן תופעות די נפוצות במערכות יחסים רומנטיות. עם זאת, לעתים קרובות הם נעלמים מעיניהם. אוניברסיטת נוטינגהאם בבריטניה ערכה מחקר שטען כי יותר תשומת לב נוטה להתעללות פיזית מאשר התעללות פסיכולוגית.

מחקר זה מגלה כי לסוגי האישיות הנוטים להשתמש בהתעללות פסיכולוגית יש תכונות אישיות פסיכופתיות ומקיאווליאניות. אנשים אלו מיומנים מאוד בדינמיקה כגון בוז, שליטה, מניפולציות והנטייה לבודד את בן זוגם. יתר על כן, עבור בני הזוג שלהם, זה לא קל להם להודות שהאדם שהם אוהבים דוחף אותם לפינה ומפריד אותם מהמעגל החברתי שלהם.

הדבר המפתיע ביותר הוא שההתנהגויות הפוגעניות הללו הופכות תכופות יותר ויותר בקרב צעירים. למעשה, בני נוער רבים, המותנים באידיאלים של אהבה רומנטית, מוצאים שזה מקובל לחלוטין שבני הזוג שלהם ישלטו בהם.

בשנת 2015, המרכז למחקר סוציולוגי (CIS) ערך מחקר שהוזמן על ידי משרד הבריאות הספרדי. הוא מצא כי 33 אחוז מהאנשים מתחת לגיל 30 רואים מקובל שבני הזוג שלהם ימנעו מהם לראות את משפחותיהם או חבריהם.

בידוד הוא הצורה המוקדמת ביותר של התעללות

כשאנחנו מדברים על התעללות, רוב האנשים מדמיינים פנים חבולות. עם זאת, רוב המתעללים לא מגיעים לנקודה הזו. למעשה, ההתעללות השכיחה ביותר באה לידי ביטוי בשפה ובסגנון התקשורת. אירוניה, סרקזם וזלזול בזולת הופכים להתרחשויות יומיומיות במערכות יחסים מסוג זה.

בידוד בן זוג הוא הצעד הראשון של התעללות פסיכולוגית
עם זאת, בידוד בן זוג הוא הצעד הראשון של התעללות פסיכולוגית.

עם זאת, בידוד בן זוג הוא הצעד הראשון של התעללות פסיכולוגית. יתר על כן, זה בדרך כלל לא מזוהה כי זה מחופש (או מתפרש) כהפגנה של אהבה. זה קורה כשהמתעלל מבקש מבן הזוג להישאר לצידם במקום לבלות עם משפחה או חברים. מלכתחילה, בדרך כלל רואים בכך מחווה של חיבה, ולא כצורך ברור בשליטה.

עם זאת, בהדרגה, הקורבן יהיה עד כיצד בן הזוג מחרים את כל קשריו החברתיים לאט לאט. להלן הטריקים שהם משתמשים בהם בדרך כלל:

  • הם מנסים להרתיע את בן הזוג שלהם לא לפגוש אנשים או פשוט לא לצאת מהבית.
  • הם מזלזלים ומבקרים את המשפחה והחברים של בן זוגם. למעשה, הם מנסים לשכנע אותם שהם לא טובים עבורם.
  • הם מבקשים לגרום לבן הזוג שלהם להרגיש אשמה בכל פעם שהם רחוקים מהבית.
  • הם עלולים להפגין גילויי קנאה מוגזמים.

בסופו של דבר מתעוררות התנהגויות פסיביות-אגרסיביות. הם לא יגידו בגלוי שהם כועסים על כך שבן הזוג שלהם פוגש חבר, אלא יגידו זאת באמצעות התנהגויות אחרות שלהם. למשל, הם יפסיקו לדבר עם בן הזוג שלהם, יטרוק את הדלת או פשוט יהיו עצבניים ביותר.

קורבנות לרוב אינם תופסים התנהגות מבודדת כסוג של התעללות. זה קורה במיוחד בתחילת מערכת יחסים כאשר נראה כי היבטים אחרים הולכים טוב. עם זאת, הפעולה הפשוטה של איבוד מגע חברתי היא הרסנית לבריאות הנפש.

בידוד בן הזוג, מציאות נפוצה במערכות יחסים תלויות

זוגות רבים בונים את מערכות היחסים שלהם על יסודות התלות. אלו אהבות חולות ואובססיביות הניזונות דרך שליטה, קנאה וחוסר ביטחון רגשי. למען האמת, סוג זה של התקשרות הוא מעט יותר מהתאבדות רגשית. בן הזוג מאבד בהדרגה את זהותו ואת תמיכת החברים והמשפחה. למעשה, הם תקועים על אי עם חיבה רעילה בלבד לחברה.

בידוד הדדי הוא תופעה שכיחה בסוג זה של יחסים. המשמעות היא שלפעמים, הרצון לבידוד מקודם על ידי שני בני הזוג. במקרים אלו, שניהם מתרחקים באותה מידה מסביבתם הקרובה.

איך לברוח מבית הכלא של הבידוד

הצעד הראשון והברור ביותר הוא שבן הזוג יהיה מודע לחלוטין לבידוד. עם זאת, זה לא תמיד קל. יכולות להיות לכך מספר סיבות. הראשון הוא בלאי נפשי. עלות ההתעללות הפסיכולוגית הנשמרת לאורך זמן מותירה השלכות על הקורבנות.

ד"ר טיירון סי צ'נג מאוניברסיטת אלבמה (אירופה) ביצע מחקר שקבע שסוג זה של בידוד מוביל בדרך כלל להפרעות פאניקה, מתח, דיכאון ופוביות חברתיות וכו'. לכן, חיוני שהאדם יבין מה קורה, אבל גם שהסביבה שלהם פועלת גם כן.

מסיבה זו, אם יש לך חבר או בן משפחה שאתה לא רואה לעתים קרובות ושאתה חושד שנמצא במערכת יחסים פוגענית, עליך לפעול. אכן, קורבנות של התעללות מגדרית זקוקים לתמיכה חברתית, הבנה, ולהרגיש שהם לא לבד. לכן, הצעד הראשון הוא להרחיק אותם מאותה סביבה רעילה ומתישה.

מאוחר יותר, מגיע תהליך הבנייה מחדש של חייהם. זה כרוך בתהליך העדין של התאוששות פסיכולוגית ורגשית כאשר הם מצליחים לשחזר את ההערכה העצמית והזהות שלהם ויכולים להתחיל לחשוב במונחים של מטרות עתידיות.