Trainspotting והשפעת ההתמכרויות

Trainspotting הוא סרט סקוטי משנת 1996 בבימויו של דני בויל
Trainspotting הוא סרט סקוטי משנת 1996 בבימויו של דני בויל; סרט ציון דרך בקולנוע האירופי שהיה לו סרט המשך לאחרונה, T2: Trainspotting.

Trainspotting הוא סרט סקוטי משנת 1996 בבימויו של דני בויל; סרט ציון דרך בקולנוע האירופי שהיה לו סרט המשך לאחרונה, T2: Trainspotting. האמת היא שקשה לשכוח דמויות אייקוניות כאלה, את ההשתקפויות המוזרות שלהן על החיים ועל העולם העכור שבו הם עברו. Trainspotting הוא לא סרט לכולם וגם הוא לא מנסה להיות. זו לא בדיוק דרמה, אבל גם לא קומדיה...

Trainspotting זה משהו אחר לגמרי. זה דיוקן של חברה שהתמכרה לסמים, במיוחד להרואין. ולשם זה לוקח אותנו, בעזרתם של כמה פילוסופים אמיתיים מהמאה העשרים שבחרו לחיות בשולי החברה, ורק המחשבה שלהם הייתה להתנשא. כל זה אולי נשמע קצת לא נעים, אבל, כשנראה את הסרט, נגלה יקום מרתק חדש לגמרי. נגלה נקודות מבט שרק לעתים רחוקות טופלו בצורה כה עמוקה בקולנוע.

יצירת אמנות מהמאה ה-20

Trainspotting הוא אגרסיבי, ישיר וסרקסטי. הדמויות כתובות ממש טוב והסצנות מגוונות מאוד. יש לנו את רחובות אדינבורו, חדר האמבטיה הגרוע ביותר בסקוטלנד, מנת יתר עם השיר האגדי של לו ריד Perfect Day ברקע, סצנה מטרידה עם תינוק ועוד רבים.
זהו, ללא ספק, סרט בלתי נשכח שעוסק בנושא בצורה כה פתוחה, אם כי הרבה פעמים משתמש במטאפורות. הוא גם מוקם לחיים על ידי אחד מפסקול הסרטים הטובים ביותר של זמנו, והוא יצירת אמנות אמיתית של המאה העשרים.

"בערך באותו זמן, ספאד, סיק בוי ואני לקחנו את ההחלטה הבריאה, המתועדת והדמוקרטית להתמכר להרואין בהקדם האפשרי".

-רנטון, טריינספוטינג-

הפילוסופיה של Trainspotting

הסרט מתמקד בעיקר ב-4 דמויות, שלכל אחת מהן מוטיבציות ונקודות מבט שונות מאוד על החיים:

  • רנטון: הוא הדמות הראשית, מכור להרואין צעיר שיום אחד מחליט לצאת מסמים.
  • Spud: חברו של רנטון, הוא כנראה הדמות הכי "מכורה" בסרט, ומושפע יותר מכל אחד אחר מההרגל שלו. הוא מאופיין כ"סמם" טיפשי. עם זאת, יחד עם זאת, Spud אינו מגעיל כלל, והוא היחיד שבאמת יכול להיקרא חבר.
  • ילד חולה: הוא עוד אחד מחבריו של רנטון, אם כי נאמנותו מוטלת בספק רב. לאחר שנודע שרנטון חושב לוותר על סמים, הוא מחליט לעשות את אותו הדבר רק כדי לעצבן אותו. הוא קנאי קולנוע ואין בו מוסריות כלל.
  • בגבי: הוא המבוגר ביותר בקבוצה, אבל הוא גם הבעייתי ביותר. הוא לא מכור, אבל הוא דמות מאוד אלימה. הוא חי עם השאר כי הוא בורח מהמשטרה. נראה שהאחרים מפחדים ממנו והוא מתנהג כסוג של מנהיג.
רנטון, טריינספוטינג
-רנטון, טריינספוטינג-.

סוג החיים שמראים לנו הוא סוג של עבדות. חיים שבהם אנחנו עובדים רק כדי לשלם את החשבונות, יש לנו טלוויזיה גדולה, להשיג בן זוג, כמה חברים ועבודה. נראה שהכל מבוסס על בחירות, אבל הן רק בחירות מותנות באמת כדי להשתלב בדפוסים החברתיים המבוססים והמקובלים. מה קורה, אם כן, למי שלא רוצה לבחור בדברים האלה? הם בוחרים לחיות לגמרי מחוץ למערכת.

"תחשוב על האורגזמה הכי טובה שחווית אי פעם, תכפיל אותה באלף ואפילו לא תהיה קרוב."
-רנטון, טריינספוטינג-

ההשלכות של התמכרות

עבור renton, לבחור חיים וללכת לפי המודל החברתי זה בכלל לא קל; למעשה זה משעמם וריק. בגלל זה הוא מחליט להיות מכור, ובדרך זו הדאגה היחידה שלו בחיים תהיה להשיג מספיק כסף לתיקון. Trainspotting מקרבת אותנו לפילוסופיה אחרת על החיים. זה מקרב אותנו לנקודת המבט של מכור. רנטון עצמו מסביר שהבחירה שלו פשוטה מאוד. זה בלעדי להנאה, ולא שום דבר אחר. הוא כמובן יודע שההשלכות של ההתמכרות שלו יהיו רק רעות, ויודע את הסיכון שהוא לוקח בכניסה לעולם הזה. הוא יודע את כל זה, ועדיין מחליט להיכנס.

כל זה הוא סוג של נהנתנות עכשווית, חיים מחוץ לכל מה שמקובל. חיים שבהם האושר ותכלית החיים מתמצים במילה אחת: הנאה. והחיפוש אחר התענוג המוחלט הזה הוא באמצעות נטילת סמים.

נקודת מבט נוספת על החיים

למרות המרדף הזה אחר הנאה צרופה, רנטון מסביר שכל מכור, או כמעט כולם, החליטו, בשלב מסוים, להתרחק מסמים, לחזור לעולם האמיתי ולהתחיל שוב בחיים "נורמליים". יש בסרט סצנת שירותים שהיא חיונית להבנת ההחלטה הזו. זהו סוג של דיוקן של חייו של רנטון. זו סצנה מאוד לא נעימה, אבל מאוד מורכבת בו זמנית. חדר האמבטיה הוא למעשה השתקפות של חייו, ושל מערכת היחסים שלו עם הרואין.

Trainspotting נותן לנו פרספקטיבה נוספת על החיים, ומסביר את הרקע לבחירה זו. עבור דמויות אלה, העולם האמיתי הוא שם נרדף לעבדות ואומללות. מה שהם עושים, אם כן, הוא להחליט לברוח מהמציאות הזו ולשקוע במצב נפשי חדש. לתוך דרך חיים אחרת שמגיעה כתגובה ישירה לאותה מערכת.

"כשאתה מכור יש לך רק דאגה אחת: להשיג תיקון; כי כשאתה יוצא מזה אתה פתאום צריך לדאוג להרבה שטויות אחרות".

-רנטון, טריינספוטינג-

Trainspotting והתמכרויות

טריינספוטינג מציגה לנו את המציאות של חייו של נרקומן, ול"עולם תחתון" שמעולם לא ראינו, אבל כזה שבאמת קיים. Trainspotting הוא לא אודה לסמים, אלא דיוקן של דור וההשלכות שהייתה לשימוש לרעה בסמים עליו. ההרואין היה סוג של מגיפה בסוף המאה העשרים, הוא שכר צעירים רבים וגבה אינספור חיים, לא רק באופן ישיר, אלא גם בגלל שהוא הוביל להתפשטות של מחלות כמו HIV. כל זה, יחד עם ההרהורים הפילוסופיים של הדמות, באים לידי ביטוי ב-Trainspotting.

Trainspotting
דיאן כבר הזהירה את רנטון מזה, ואנחנו רואים את זה משתקף היטב בסרט ההמשך, T2: Trainspotting.

Trainspotting הוא המסע של רנטון. מסע של מכור. מהאקסטזה והאופוריה הראשונית, דרך האומללות ואז צלילה למעמקי הייאוש. באמצע הסיפור שלו, רנטון בא במגע עם דיאן, נער צעיר שרנטון מתחיל לנהל איתה מערכת יחסים. הילדה הזו, למרות היותה צעירה כל כך, תהיה סוג של מצפון עבור רנטון. היא תהיה זו שתביא קצת מציאות לחייו. היא תגרום לו לראות שהעולם משתנה, שהמוזיקה שהוא מאזין לה כבר לא אופנתית ושיש אפשרויות אחרות מחוץ לסמים.

העולם המשתנה של הסמים

העולם שלנו מתקדם במהירות מסחררת. הכל מסביבנו משתנה. אבל בעולם שרנטון וחבריו חיים בו, נראה שהזמן עצר מלכת. הם חיים בלי מודעות לכל מה שמסביבם, ומהדברים שקורים. כל השינויים הללו מתרחשים גם בעולם הסמים. בסוף המאה העשרים, הסם העיקרי היה הרואין, בעוד שכרגע, סמים אחרים כמו קוקאין צברו רווח. דיאן כבר הזהירה את רנטון מזה, ואנחנו רואים את זה משתקף היטב בסרט ההמשך, T2: Trainspotting.

Trainspotting גם מקרבת אותנו לקשיי הגמילה. רנטון הכין הכל בקפידה כדי להתמודד עם תסמיני הגמילה כמיטב יכולתו. הוא מסתגר עם ארסנל של מוצרים "נגד נסיגה", ביניהם ואליום. רנטון מספר לנו שהוא השיג את זה בזכות אמו שהיא "בדרכה המקובלת מבחינה חברתית", מכורה לסמים. בדרך זו הוא מעביר הערות למי שמתמכר לתרופות מסוימות.

טריינספוטינג מתעמקת בפרספקטיבה של אלה שמכורים לסמים בצורה נועזת מאוד, מקיפה לחלוטין הכל. ממש מהמגע הראשון, דרך התמכרות וגמילה טהורה, ואז נסיגה ומנת יתר כמעט פואטית. באמצעות נושא מאוד לא נעים, דני בויל מצליח ליצור סרט מרתק שמאפשר לנו להבין מציאות שכנראה זרה לחלוטין לרובנו.

"בחרתי לא לבחור בחיים; בחרתי משהו אחר. והסיבות? אין סיבות, מי צריך סיבות כשיש לך הרואין?"

-רנטון, איתור רכבות-