אנני וילקס: אהבה ואובססיה

אנני וילקס היא דמות בעלת אישיות מורכבת
אנני וילקס היא דמות בעלת אישיות מורכבת, תוקפנית, אובססיבית ודו-קוטבית.

אם נסקור את סרטיה של קתי בייטס, אנו נתקלים בכותרים מפורסמים כמו טיטאניק או עגבניות ירוקות מטוגנות. עם זאת, ההצלחה הגדולה ביותר של השחקנית האירופית היא עליבות. בייטס זכתה בפרס האקדמיה לשחקנית הטובה ביותר על גילומה המבריק של אנני ווילקס הפסיכופתית.

מי זאת אנני וילקס?

מה עושה את אנני ווילקס כל כך מיוחדת? לעתים קרובות, נבלים מסקרנים, מטרידים ומרתקים אותנו. הם בדרך כלל מושכים עניין ציבורי וגם חווים דחייה. אבל המשיכה של אנני ווילקס אינה דומה למה שאנו רואים לעתים קרובות אצל רוב הנבלים. זה נראה כל כך אמיתי, כל כך נכון, כל כך מפחיד. מי מצפה שאחות בדימוס שעמדה בראש מחלקת יולדות היא בעצם רעה?

אנני וילקס היא דמות בעלת אישיות מורכבת, תוקפנית, אובססיבית ודו-קוטבית. עם זאת, מה שהיא מקרינה לעולם החיצון שונה. הסרט עליבות (1990), בבימויו של רוב ריינר, מבוסס על הרומן של סטיבן קינג באותו שם. הרומן התעמק בעברה של הדמות והזכיר כמה עובדות שהושמטו בגרסת הסרט.

עם זאת, התיאור של קתי בייטס כל כך נשגב שהיא שיחקה בתדמית המושלמת של הנבל הזה. זה מעורר עניין ציבורי ושומר אותנו בייסורים מתמשכים כאילו יכולנו להרגיש את העינויים שסבל הסופר האהוב פול שלדון. המשחק של בייטס זכה להרבה ביקורות טובות הן מהציבור והן ממבקרי הקולנוע. מלבד היותה האישה הראשונה שקיבלה את פרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר בסרט מתח, גילומה של בייטס הייתה אחת ההופעות הנשיות הטובות ביותר בכל הזמנים.

אנו מציעים לך לצפות בסרט עליבות או לקרוא את הרומן של קינג לפני שתקרא את המאמר הזה. זה בגלל שנעמיק באנני ווילקס המופרעת. פול שלדון, הסופר המפורסם של הרומן עליבות עבר תאונה באמצע סופת שלגים. אנני ווילקס, מעריצה מספר 1 המוצהרת שלו, הצילה אותו. במקום קודר מתחיל סיפור אימה אמיתי חונק ומזעזע.

אנני וילקס: רוע טהור

וילקס היא אישה כבדה, רצינית, בגיל העמידה. יש לה מראה מאוד פשוט. נוכל לומר בקלות שהיא אישה שמרנית בשל המראה החיצוני שלה: היא לא מתאפרת, בעלת תסרוקת פשוטה, והדבר היחיד שמרשים בלבוש שלה הוא צלב זהב קטן שתלוי על צווארה. הצלב הזה הוא סמל נפוץ שראינו אינספור פעמים ועשוי לתת לנו רמז על אישיותו של ווילקס.

עם זאת, הסמל הקטן הזה הקשור לקתוליות ולפיכך לערכי הדת מנוגד לאישיותה האמיתית של אנני. נראה שהיא אדם פשוט ורגוע שחי בחווה קטנה. באופן מוזר, יש לה אוסף של פסלוני חרסינה קטנים. ווילקס מסוגל להבחין אפילו בשינוי הקטן ביותר בהם. זה עשוי להיות אינדיקציה לאישיות אובססיבית.

תחילת המבחן

בהתחלה, פול שלדון האמין שהוא בטוח. לאחר שנפצע בתאונה, הוא התעורר בביתה של אחות בדימוס שהתברר כמעריץ של עבודתו. היא הבטיחה לטפל בו ולעזור לו להתאושש. היא אמרה לו שהיא כבר הודיעה למשפחתו ולבית החולים על מה שקרה. כמו כן, היא אמרה לו שברגע שיפתחו את הכבישים, היא יכולה לקחת אותו לבית החולים הקרוב.

אבל שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת. לאט לאט, וילקס מראה סימנים של הפרעה דו-קוטבית: מטון אדיב וחביבות מוגזמת ועד היסטריה, כעס ותוקפנות. וילקס זעמה כשגילתה שפול שלדון הרג את מיסי צ'סטיין ברומן האחרון שלו. ייתכן שהאישיות התוקפנית והאובססיבית הזו הייתה קיימת מילדות.

זה בגלל שנעמיק באנני ווילקס המופרעת
זה בגלל שנעמיק באנני ווילקס המופרעת.

לווילקס יש צד ילדותי ענק. היא מעריצה של דמויות בדיוניות. היא גילתה את הרומנים של פול כשניסתה להימנע מתקופות רעות. אנני ווילקס נעשתה כל כך אובססיבית לסיפורים שבסופו של דבר חטפה את הסופרת.

כשגילתה שהדמות הראשית נהרגה בספר האחרון, היא התקררה. היא הפכה את החווה הקטנה שלה לגיהנום עבור הסופר פול שלדון. היא הפכה לאחד הנבלים הטובים ביותר שראינו אי פעם על המסך.

החשיפה לתהילה

למרבה הצער, תהילה יכולה להיות מסוכנת מאוד. בהיותנו דמות ציבורית, החיים הפרטיים שלנו הופכים פתוחים לוויכוח, דיון או ביקורת. טעות בודדת, הערה רעה, תשובה שגויה או תגובה פשוטה עלולים להפוך את חיינו לגיהנום. כמו כן, יש כאלה שנהיו אובססיביים לאנשים מפורסמים. האובססיות האלה יכולות להיות מאוד מסוכנות.

אנני וילקס אוהבת את פול שלדון. היא מאוהבת בדימוי האידיאלי שלה לגביו. האובססיה שלה אליו ובעיותיה הנפשיות הרבות הביאו אותה לענות אותו. איך אדם יכול לענות את הגבר שהיא אוהבת? האהבה האידיאלית שלה הפכה לאובססיה.

הסיפור של אנני ווילקס מצמרר, אך אמיתי מאוד. זו לא הפעם הראשונה שאדם אובססיבי כזה לאליל. זכרו שמארק דיוויד צ'פמן, מעריצו של ג'ון לנון, היה זה שרצח אותו.

חירותו של האמן מוטלת בספק בסרט הזה. האם אמנים באמת חופשיים לבחור מה לכתוב? התשובה היא לא. במהלך התהליך אנו רואים את העצות וההכוונה שהסוכן הספרותי של שלדון נתן לו כדי להבטיח הצלחה מסחרית נוספת.

שלדון ועולם ההוצאה לאור

המחבר כבר לא רוצה להמשיך לכתוב עלילות. הוא רוצה לנסות משהו חדש. זה הפריע למוציא לאור מחשש להפחתת המכירות. יחד עם זאת, זה גם יעצבן את המעריצים. עולם ההוצאה לאור תמיד יבחר באפשרות הרווחית ביותר, המושכת ביותר ללא קשר לאיכות העבודה.

עליבות מראה לנו את הצד השני של חייו של הסופר כאשר הוא מאבד את חירותו היצירתית. ווילקס הופך ל"יועץ" החדש של שלדון כשהיא מאלצת אותו לכתוב מה שהיא רוצה. אנו למדים שהיא הרגה אנשים רבים והפכה לרשע. היא דמות מפחידה.

"אני מעריץ מספר אחת שלך."

אנני ווילקס-