רולו מאי: אבי הפסיכולוגיה הקיומית

בעולם הפסיכולוגיה, רולו מיי היה חדשן מוחלט
בעולם הפסיכולוגיה, רולו מיי היה חדשן מוחלט.
בזכות רולו מאי, כולנו מסוגלים לראות אתגרים אישיים ומצוקות בצורה אחרת. במאמר זה, למד קצת יותר על הפסיכולוג המדהים הזה.

בעולם הפסיכולוגיה, רולו מיי היה חדשן מוחלט. בין היתר, הוא אפשר לאנשים להבין טוב יותר את החוויות השליליות של בני האדם. הוא ודמויות אחרות, כמו ויקטור פרנקל, העניקו לפסיכותרפיה את אותה גישה קיומית והומניסטית נחוצה, שממנה המטפל מעדיף את החוזקות, המשאבים הפנימיים והיכולות של הפרט לקבל החלטות טובות יותר.

הלך הרוח של רולו מיי היה מהפכני, בלשון המעטה. יצירותיו הידועות ביותר, כמו משמעות החרדה, אהבה ורצון, או האומץ ליצור, הן דוגמאות ערכיות וחושפניות לכך. למעשה, הוא הטיל ספק ברבים מרעיונותיו של זיגמונד פרויד ובפסיכואנליזה בכללותה.

רולו מאי עזר לאלפי אנשים למצוא מספיק אומץ בתוכם להתמודד עם הפחדים והמגבלות שלהם. בנוסף לכך, הוא סייע להם לממש את חירותם כדי שיוכלו להגיע למקום בו רצו להיות ולהגשים את ייעודם. הוא ידע להעריך את היופי אפילו במצבים הקשים ביותר, כמו גם את הכוח הפנימי שכל הקשיים נושאים. מיי, עם יצירותיו, הציע דרך חדשה לראות את בני האדם ואת העולם.

"מטרת הפסיכותרפיה היא לשחרר אנשים".

-רולו מאי-

החיפוש אחר משמעות

רולו מיי נולד באדה, אוהיו, בשנת 1909. ילדותו לא הייתה קלה. הוא היה הבכור מבין שישה אחים במשפחה מפורקת. הוריו היו גרושים. מסיבה זו, זה היה נפוץ שכל האחים מבלים את רוב היום לבד, ודואגים זה לזה. זה לא היה קל לאף אחת מהן, מכיוון שאחת האחיות סבלה מסכיזופרניה.

לאחר שסיים את לימודיו בתיכון, מאי החליט לעזוב זמנית את סביבתו מאחור. הוא נסע ליוון לעבוד והמשיך לנצל את הזמן הזה למחקר על פילוסופיה ומיתולוגיה. עם זאת, הוא נאלץ לחזור לאירופה כדי לשמור על אחיו. עם זאת, אלה שרכשו ידע והחוויות שהיו לו ביוון נטעו בו יותר ספקות מאשר תשובות. מסיבה זו, הוא החליט לנסוע לניו יורק ללמוד תיאולוגיה.

שם, הייתה לו מטרה מאוד ספציפית בראש: הבנת ההיגיון מאחורי הסבל האנושי. מלבד זאת, הוא גם רצה ללמוד מדוע קיימות מחלות נפש ומדוע אנשים סבלו מפחד, חרדה ומחשבות אובדניות. להפתעתו, אם כן, הוא פגש מישהו שסימן את חייו ואת פועלו: התאולוג הפרוטסטנטי והפילוסוף האקזיסטנציאליסטי פול טיליך.

רולו מאי וההשפעות על הגישה הפסיכולוגית שלו

ב-1939, בזמן שלמד תיאולוגיה באוניברסיטה, הוא כתב את ספרו הראשון, אמנות הייעוץ. ביצירה זו, הוא התייחס לראשונה להיבטים כמו אמפתיה, דת, בעיות אישיות ובריאות נפשית. מאוחר יותר, לאחר שקיבל את התואר, הוא החל שלב חדש בכך שנרשם לאוניברסיטת קולומביה ללימודי פסיכולוגיה קלינית.

בזכות רולו מאי
בזכות רולו מאי, כולנו מסוגלים לראות אתגרים אישיים ומצוקות בצורה אחרת.

בשנים אלו נקטעה עבודתו על ידי שחפת. זו הייתה תקופה קשה שבה, שוב, הוא לא הצליח להשתחרר מהספקות שהובילו אותו לצורך להבין את הסיבה לסבל ולמצוקה היומיומית. הוא הבין שיש לו שתי משימות כחוקר וכמטפל. ראשית, לעזור לאנשים לתת משמעות לחייהם, ושנית, לעזור להם להתגבר על קשיים על ידי שיפור הפוטנציאל שלהם.

הגישה התיאורטית של מיי מבוססת על מגוון רחב של זרמים שעזרו לו להוליד פרספקטיבה חדשה של הפסיכולוגיה. בוא נראה מה אלה.

  • הפסיכואנליטיקאי ועמיתו של זיגמונד פרויד, אוטו ראנק, היה המפתח בעבודתו. לא הרבה אנשים יודעים על מעורבותו בפסיכואנליזה. עם זאת, הוא הפך את הפסיכולוגיה לזרם חדש ואקזיסטנציאליסטי והומניסטי יותר.
  • גם פסיכולוגים הומניסטיים, כמו אברהם מאסלו, היו אזכור נהדר עבורו. עם זאת, מיי התעניינה יותר להתעמק בקשיים של בני אדם יותר מאשר בצרכים.
  • לבסוף, דמות מהותית נוספת במורשת התיאורטית שלו הייתה אריך פרום, ובמיוחד, עבודותיו על ביטוי עצמי ורצון חופשי.

המורשת של רולו מאי, פסיכולוג אקזיסטנציאליסטי

לאחר שקיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת קולומביה, מאי החל לעבוד כיועצת, פסיכותרפיסטית ופרופסור בבית הספר החדש למחקר חברתי בניו יורק. הוא גם לימד בהרווארד, ייל ופרינסטון.

עכשיו, אם הוא ידוע במשהו, זה בזכות העבודות שפיתח. ללא ספק הייתה להם משמעות רבה הן בקהילה האקדמית והן בחברה של אותה תקופה. בכל רחבי העולם, אנשים זכו לשבחים כמו חיפוש האדם אחר עצמו, אהבה ורצון, משמעות החרדה והאומץ ליצור.

האגודה הפסיכולוגית האירופית (APA) כיבדה אותו על תרומתו לפסיכולוגיה הקלינית. הוא היה דמות מוערכת מאוד מאז שעזר להבין את הדילמה הקיומית הקיימת באדם המודרני. יתר על כן, הוא בילה את שנותיו האחרונות בטיבורון (מפרץ סן פרנסיסקו). למעשה, שם הוא מת באוקטובר 1994, בגיל 85.

תרומותיו של רולו מאי לפסיכולוגיה

  • הוא הכניס את האקזיסטנציאליזם לפסיכולוגיה. פרספקטיבה זו עושה שימוש בגישה חיובית המדגישה את היכולות והשאיפות של בני האדם. יחד עם זאת, היא מכירה במגבלותיו.
  • הוא עזר לאנשים ברחבי העולם להבין את המנגנונים הבסיסיים של סבל ומשבר אנושיים. הוא עשה זאת על ידי שילוב של אקזיסטנציאליזם עם הומניזם.
  • רולו מאי התמקד הרבה מעבודתו בחקר החרדה. הודות לכך, אנשים יכולים כעת לראות את זה מנקודת מבט אחרת; כזרז שעוזר להם לקבל החלטות טובות יותר.

בקצרה, רולו מיי סימן את הפתיחה של פסיכותרפיה מבוססת דיאלוג. מטרתו היא לספק למטופל אסטרטגיות להתמודד עם החיים בצורה בטוחה יותר, אמיצה ורציונלית יותר, במקום לגרום לו להאמין שזה מוביל אותו ישירות לרווחה ולאושר.

"אם לא תביע את הרעיונות המקוריים שלך, אם לא תקשיב להוויה שלך, תבגד בעצמך."

-רולו מאי-