הצבע הכחול והשפעתו על המוח שלך

חוקרים גילו שהצבע הכחול יכול להפחית את ההשפעה של דיכאון
למעשה, חוקרים גילו שהצבע הכחול יכול להפחית את ההשפעה של דיכאון.
הכחול של הים יכול להפחית חרדה ודיכאון. למעשה, המוח שלך הופך להיות מאוזן יותר כשאתה רואה את הצבע הזה.

ההשפעה של הצבע הכחול על המוח שלך כנראה משמעותית יותר ממה שאתה מבין. למעשה, צבע זה של שמי הקיץ והים שלנו נמצא בשימוש נרחב בתחום הפרסום והשיווק. יתר על כן, הוכח שלכחול יש השפעה מרגיעה על הנפש. זה גם משפר את הבריאות הפיזית והפסיכולוגית שלך.

פבלו פיקאסו נהג לומר שצבעים הם השתקפות הרגשות שלנו המוטבעים בטבע. הוא לא טעה. למעשה, כל כמה שנים בערך, הפסיכולוגיה של הצבע מעלה כמה נתונים מעניינים הנוגעים להשפעת הצבע על חיינו.

מחקריהם של אנדרו אליוט ומרקוס מאייר הם אמת מידה בתחום זה. הם הראו שצבע הוא לא רק כלי תקשורת בעל ערך. למעשה, הם טענו שצבעים מסוימים, כמו אדום וכחול, יכולים לשנות את מצב הרוח שלך, להעלות או להוריד את לחץ הדם שלך, לשנות את חילוף החומרים שלך, או אפילו לגרום לעייפות חזותית.

"אין כחול בלי צהוב ובלי כתום."

-וינסנט ואן גוך-

כחול משנה את המוח

ישנם כ-11 גוונים של כחול. ביניהם, אתה מוצא כחול שאגאל וכחול ורמיר. איב קליין, אמן של תנועת הניאו-דאדא, המציא למעשה גוון כחול, עליו רשם פטנט כ- International klein blue. הכחול היקר ביותר בכל הזמנים היה כחול אולטרה-מרין. זה היה בגלל שהם הכינו את זה במקור מ לאפיס לזולי.

הצבע הכחול תמיד ריתק את קהילת האמנות מסיבה אחת ספציפית: ההשפעה שיש לו עלינו. לדוגמא, וסילי קנדינסקי נהג לומר שככל שהכחול על קנבס עמוק יותר, כך הוא גרם לצופה לחשוב על אינסוף. אכן, נראה שהצבע הכחול מעורר בנו סוג מוזר של תחושת טוהר ורגישות.

עם זאת, מה יש למדע לומר בנושא? האם הכחול באמת משנה מצב רוח?

הפסיכולוגיה של הצבע הכחול

אווה הלר כתבה את אחד הספרים המעניינים ביותר על השפעת הצבע. זה נקרא Psychology of Color: How Colors Work on Feelings and Reason. הודות למחקריה המקיפים, היא הסיקה את המסקנות הבאות לגבי הצבע הכחול:

  • זה הצבע האהוב על כל האוכלוסייה.
  • אנשים רואים בו צבע שליו, מרגיע ולא מאיים.
  • עולם הפרסום משתמש בו רבות. הסיבה לכך היא שזה גורם לקונה להרגיש רגוע, בטוח ובטוח.
  • לפעמים זה יכול לגרום לאנשים להרגיש עצובים או מנוכרים.
  • הוא משמש לקישוט חללי עבודה. על פי מספר מחקרים, זה משפר את היצירתיות והפרודוקטיביות.

היתרונות של הצבע הכחול מגיעים מהטבע

ההשפעה של הצבע הכחול על המוח שלך כנראה משמעותית יותר ממה שאתה מבין
ההשפעה של הצבע הכחול על המוח שלך כנראה משמעותית יותר ממה שאתה מבין.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים מדעיים רבים הנוגעים לפסיכולוגיה של הצבע. למעשה, חוקרים גילו שהצבע הכחול יכול להפחית את ההשפעה של דיכאון. הפסיכולוגים ד"ר ג'ואן ק. גארט וד"ר מתיו פ. ווייט מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת אקסטר ערכו מחקר בשיתוף עם מספר אוניברסיטאות בהונג קונג. הם הגיעו למסקנה ש:

  • אנשים שביקרו תדיר במרחבים טבעיים שבהם האור הכחול חזק יותר (ימים, אגמים ונהרות שבהם השמיים משתקפים במים וכו') נהנו מבריאות נפשית טובה יותר.
  • יתר על כן, שיעורי הדיכאון נמוכים יותר בקרב אנשים המבקרים לעתים קרובות במקומות מסוג זה.

מחקרים אחרים שנעשו על ידי Trinity College בדבלין, אירלנד הניבו את אותן מסקנות. בנוסף, המחקרים שלהם הראו שנוף לים קשור לשיעורים נמוכים יותר של דיכאון בקשישים.

עובדה מעניינת נוספת היא ששיעורי הלחץ והחרדה מופחתים כאשר אנו מבלים עם אנשים שאנו אוהבים במרחבים הפתוחים הללו שבהם הצבע הכחול קיים. מסיבה זו, משהו פשוט כמו טיול לאורך החוף עם בן/בת הזוג, הילדים או החברים שלך הוא פעילות גופנית קתרטית כמו מועילה.

סיכום

רפאל אלברטי הקדיש שיר לצבע הכחול. בשיר זה שיבח את צלו של הים התיכון. הוא תיאר אותו כצבע אותו העריצו היוונים ושהאמנים של ימי הביניים העריצו אותו. למעשה, הצבע האלוהי שהם העניקו לגלימות הבתולות השמימיות שלהם.

ההשפעות של הצבע הכחול הן עמוקות ומעוררות רגשות. אפילו כדור הארץ שלנו, עם כמות המים העצומה שלו, משחק תפקיד. מכיוון שכאשר רואים אותו מרחוק, ותלוי באינסוף, הוא דומה ל"נקודה הכחולה החיוורת" היקרה שעליה כתב קרל סייגן.

הצבע הכחול הוא קתרטי, מרגיע ובריא. חבק אותו, תן לאור שלו ללטף אותך כשאתה ליד הים, האגמים והנהרות.