אופי מניע אותך לעשות את הדבר הנכון, לא את הדבר הקל

אמיצים יותר ומוכנים יותר לעשות את מה שאנחנו חושבים לנכון
זה עוזר לנו לקום מהמיטה כל יום בהרגשה חזקה יותר, אמיצים יותר ומוכנים יותר לעשות את מה שאנחנו חושבים לנכון.

האופי הוא החשוב מכל המעלות. עם זאת, זה דורש אומץ, כנות ונאמנות לעצמו. רק אופי חזק מאפשר לנו לישון עם מצפון נקי ולעשות תמיד מה שנכון, לא מה שקל או מה שאחרים רוצים שנעשה. לפיכך, אופי הוא גישה נפשית יוצאת דופן ומהות האישיות שלנו.

אנשים אומרים לעתים קרובות, קצת ברישול לפעמים אנחנו חייבים להודות, שלאדם כזה וכזה אין אופי או שהאופי של פלוני אינטנסיבי מדי. ואחרים אומרים שאופי, יותר מאשר מראה פיזי פשוט, הוא מה שבאמת מושך באדם. כל זה מוביל אותנו למסקנה שאנו מסתכלים על היבט רלוונטי מאוד של המשמעות של להיות אדם. ואנחנו משתמשים בפקטור כדי לסווג אנשים אחרים.

"ידע נותן לך כוח, אבל אופי נותן לך כבוד"

-ברוס לי-

אנשים בדרך כלל חושבים שאופי ואישיות זהים. זה לא בדיוק נכון. בפסיכולוגיה, אופי מהווה חלק מהבסיס של האישיות, יחד עם הטמפרמנט והכישורים. למעשה, פסיכולוגים רבים המוקדשים לחקר החלק המעניין הזה באישיות שלנו מסבירים שהוא משפיע מאוד על שאר הממדים הפסיכולוגיים.

היא, במילים אחרות, המהות החמישית של ההוויה שלנו.

אופי הוא הרצון המשכיל שלנו

לכולנו יש היבטים חזקים של האופי שלנו. הערכים הפנימיים שלנו שמושכים אותנו קדימה כשאנחנו הכי צריכים את זה. אבל מאיפה הם באים? כיצד נבנית האומנות הפסיכולוגית המרתקת הזו? היינו מעזים לומר שזה שילוב עדין של הגנים שלנו, הסביבה שלנו ותוצאה של חוויות חיים. אנשים רבים היו מגדירים את זה בדיוק כך. עם זאת, יש משהו אחר אפילו יותר מעורר השראה ומרומם בסיפור.

אדם לא יוצר את דמותו ביום או יומיים. כרוכה בכך נכונות מסוימת, התעוררות כאשר האדם צריך, במוקדם או במאוחר, להיות מודע למחשבות הנוקשות שלה ולעמדות המגבילות שלה שהוטבעו בבית הספר או אפילו לאותם "ברקודים" בלתי נראים שהחברה מדפיסה על מוחנו כדי להתנות אותנו.

אופי הוא גם בחירה אישית, כוח מצטבר שמאפשר לנו סוף סוף להעז להגיב. זה עוזר לנו להעריך את המהות והאינדיבידואליות שלנו. הוא מנחה אותנו לדעת מה נכון בכל רגע ולפעול על פיו. אריסטו עצמו אמר פעם שדמות היא המקום שבו חובה מוסרית ונטיות אישיות מתאחדות. לאחר שילובם, צריכה להיות להם מטרה אחת בלבד: לפעול באצילות לפי מה שנכון. רק כך נוכל להבטיח את כבודנו, את היושרה ואת רווחת החברה עצמה.

"אופי וחוזק אישי הם ההשקעות היחידות ששווים משהו"

וולט ויטמן -

שלושת עמודי התווך של האופי

משהו שהצלחנו להבין עד עכשיו (ושאסור לנו לאבד את העין) הוא שכל אחד מאיתנו אחראי לאופי שלו. סופרים ומומחים לנושא, Renne le Senne או Gaston Berger אומרים לנו שהדמות שלנו לא מראה את עצמן באופן סופי בילדות או בגיל ההתבגרות. למעשה, הסינתזה המורכבת הזו שמעצבת את הערכים, הרגשות והעמדות שלנו, מסתדרת עם הזמן.

לפיכך, זה תמיד זמן טוב לשייף את הקצוות הגסים שלנו או ללטש מאפיינים מסוימים המאפשרים לנו לנהל טוב יותר את הסביבה היומיומית שלנו.

"אינטליגנציה פלוס אופי - זו המטרה של חינוך אמיתי"

-מרטין לותר קינג -

הם מגבילים את עצמם לעשות את מה שכולם עושים גם כשהם יודעים שזה לא נכון
הם מגבילים את עצמם לעשות את מה שכולם עושים גם כשהם יודעים שזה לא נכון.

אותם מחברים מציינים שיצירת הדמות שלנו תלויה באופן שבו אנו מפרשים, ניגשים או מכינים את עצמנו לשלושה גורמים קונקרטיים. בואו נסתכל מקרוב.

רגשנות

רגשיות מתייחסת ליכולת שלנו לייצר רגשות מסוימים כאשר אנו מקבלים ממריצים מסוימים. זה גם מעצב את הרגישות שלנו ואת האופן שבו אנחנו מגיבים לרגשות של אחרים. המאפיין של גורם זה הוא שלא כולנו מגיבים באותה צורה לאותם דברים. ההבדל הזה, הניואנס הזה, מעצב גם את האופי שלנו.

יש אנשים בעלי אישיות קרה ואינם יכולים להגיב לכאב של אחרים. יש גם אנשים רגישים יותר ולא היו חושבים פעמיים על סיכון חייהם כדי לעזור לאחרים.

פעילות

כל אחד מאיתנו פועל לפי הערכים והעקרונות שלנו שאנו מפנימים והופכים לשלו. אף על פי כן, וכאן יש לנו את אחד ההיבטים המעניינים ביותר של נושא האופי, לא כולנו מסוגלים להגיב למשהו שאנו רואים כבלתי צודק או נגד מערכת הערכים שלנו.

למשל, אם אני עובד במסעדה שנשאר בה הרבה אוכל, אני אקח אמצעים כדי לוודא שהאוכל לא יגיע לפח. אני אפנה את זה לאנשים שזקוקים לזה. עם זאת, תמיד יש מי שבוחר בחוסר תנועה. הם מסתכלים מסביב ומנסים לא למשוך תשומת לב לעצמם. הם מגבילים את עצמם לעשות את מה שכולם עושים גם כשהם יודעים שזה לא נכון.

תהודה

לבסוף, גורם בסיסי אחד להבנת האופן שבו דמויות נוצרות הוא תהודה. תהודה מתייחסת לזמן שלוקח לנו להגיב כאשר אנו רואים או חווים דברים מסוימים. למשל, בדיוק יצאתי ממערכת יחסים תלותית ולא מאושרת. אחרי כמה חודשים, אני פוגש מישהו בעל אישיות פוגענית כמעט כמו בן זוגי לשעבר.

ישנם אנשים עם תהודה נמוכה שאינם מסוגלים לפרש או להגיב לחוויות קודמות. הם לא יכולים ללמוד מהעבר שלהם. אז בסופו של דבר הם עושים את אותן טעויות שוב ושוב. הם נותנים לעצמם להיסחף, והם לא עובדים באופן פעיל על בניית אופי מכובד, חזק ובריא יותר.

לסיכום, בדיוק כפי שאמרנו בהתחלה, אופי הוא המעלה היקרה ביותר שלנו. הודות לאופי שלנו, אנו יכולים לשמור על איזון בעת מצוקה. זה עוזר לנו לקום מהמיטה כל יום בהרגשה חזקה יותר, אמיצים יותר ומוכנים יותר לעשות את מה שאנחנו חושבים לנכון.

עלינו להשקיע את כל האנרגיה שלנו בבניית הדמויות שלנו כדי שנוכל להיות חופשיים יותר, ובעיקר מאושרים יותר.