הגורמים העיקריים לחרדה

הגורמים העיקריים לחרדה
הגורמים העיקריים לחרדה.
הסיבות לחרדה שונות אצל כל אדם. הבנת מקורותיה יכולה לעזור לנו להתמודד טוב יותר עם הפרעה זו שהיא ללא ספק הפסיכופתולוגיה הנפוצה ביותר בינינו.

הגורמים העיקריים לחרדה שונים אצל כל אדם. אכן, המציאות של כל אדם היא ייחודית ותמיד יש טריגרים ספציפיים בלעדיים לו. לדוגמה, חלקם עשויים להראות נטייה ביולוגית מסוימת לחרדה. אחרים נתונים ללחצים ספציפיים שהם מתקשים לקבל ולנהל.

הפילוסוף היווני אפיקטטוס אמר שיש רק דרך אחת לאושר, והיא להפסיק לדאוג לאותם דברים שהם מעבר לשליטתנו ולרצוננו. קשה לראות איך זה יכול להיות אפשרי. כי, כבני אדם, אנו מגיעים לעולם מצוידים במוח שלא מפסיק לדמיין את עתידו ולהסתכל על סיכונים כמנגנון הישרדותי.

חרדה היא מנגנון פסיכופיזיולוגי המאפשר לנו לזהות סכנות ולשים לב למשתנים כמו אי ודאות ופחד. הודות למערכת ההתראה הזו, התקדמנו כמין בסביבות מורכבות. אפשר אפילו לומר שתחושת חרדה מעת לעת היא מחיר בסיסי והכרחי לעובדה הפשוטה של להיות בחיים.

עם זאת, בעיה מתעוררת כאשר אתה מפסיק לשלוט על החרדה שלך וזה משנה לחלוטין את חייך ואת בריאותך. לכן, הידיעה מה מעורר את זה מאפשרת לך להבין טוב יותר את הפסיכופתולוגיה הנפוצה הזו בקרב האוכלוסייה.

אחד הגורמים לחרדה הוא לרוב נטייה גנטית ומבנה המוח. זה הופך אנשים מסוימים לפגיעים יותר כשזה מגיע לסבול ממנו.

הגורמים העיקריים לחרדה

עד היום לא ידוע בדיוק מה הגורמים העיקריים לחרדה. עם זאת, אנו יכולים לזהות שורה של גורמי סיכון המתווכים את הופעתה של הפרעה זו בכל אחת מצורותיה. משהו שתמיד צריך לזכור הוא שמצב פסיכולוגי זה יכול להתבטא בדרכים שונות.

הפרעת חרדה כללית (GAD), פוביות, הפרעת פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית וכו' . לא רק שיש סוגים שונים של חרדה, אלא שלפעמים הם מופיעים לצד מצבים נפשיים אחרים, כגון דיכאון, התמכרויות וכו'. אכן, יש מורכבות רבה למציאות הפסיכולוגית הזו.

בואו נראה מה הם הטריגרים העיקריים של חרדה בדרך כלל.

מתח מתמשך המוביל לחרדה

המקור הנפוץ ביותר לחרדה הוא מתח יומיומי ומתמשך. למעשה, נפוץ שכאשר מישהו מתמודד עם חוויות מלחיצות ביותר, בסופו של דבר הוא מפתח חרדה. למען האמת, גם כאשר המצב המלחיץ אינו קיים יותר, המוח צולל את הנפש למצב כוננות מתמיד.

אוניברסיטת קלגרי (קנדה) ערכה מחקר שחקר את הקשר הגנטי בין מתח ודיכאון. מחקר זה מצא שהאמיגדלה, מבנה מפתח בעיבוד של גירויים מאיימים, מראה היפראקטיביות יוצאת דופן במקרים של חרדה.

חוויות חיים מורכבות

יש המציינים שאנו חיים בעידן של חרדה. אכן, אין כמעט ספק שאנו עוברים תקופה של מורכבות גדולה בכל הרמות, חברתיות, כלכליות, אישיות וכו'. זה מביא לגורמים נוספים לחרדה. גורמים שללא ספק חוויתם בשלב מסוים בחייכם. אולי אתה אפילו חווה אותם עכשיו.

הגורמים העיקריים לחרדה שונים אצל כל אדם
הגורמים העיקריים לחרדה שונים אצל כל אדם.

להלן מספר דוגמאות:

  • אובדן תעסוקה.
  • אי ודאות לגבי העתיד.
  • בעיות אקונומיות.
  • בעיות במשפחה או בזוגיות.
  • אובדן בני משפחה או התמוטטויות רגשיות.
  • סובל מבעיות בעבודה כמו הטרדה, תנאי עבודה גרועים או שכר נמוך וכו'.
  • פחד משינויי אקלים (חרדה אקולוגית), אסונות טבע או מגיפות חדשות וכו'.

חווית חרדה היא תגובה נורמלית לנסיבות חריגות. כולנו מרגישים מודאגים ומאוימים ממצבים שליליים ושליליים. ברגעים אלו אנו נאלצים לפתח כישורי התמודדות נאותים.

גנטיקה, גורם סיכון

בין הגורמים העיקריים לחרדה היא נטייה גנטית. עם זאת, עלינו להבהיר שהעובדה הפשוטה של אחד מקרובי המשפחה שלך מפגין הפרעת חרדה לא אומרת שאתה תפתח אותה. יש רק סיכון, אף פעם לא נטייה ישירה.

המכון לגנטיקה ואנתרופולוגיה של האדם של אוניברסיטת אלברט לודוויגס בפרייבורג (גרמניה) ערך מחקר לגבי הגנום האנושי. יתר על כן, הם גילו בסיס גנטי משמעותי לגבי פוביות והפרעות פאניקה.

כיום אנו יודעים שפגיעות גנטית, בשילוב גורמים סביבתיים מסוימים, עלולה להוביל להתפתחות הפרעות חרדה מסוימות.

טראומת ילדות ומוח פגיע יותר

טראומות בילדות הן בין הגורמים העיקריים לחרדה. אכן, לגדול בסביבה עם ליקויים סוציו-אפקטיביים גדולים, חוסר התקשרות או בה התעללות הייתה תכופה יש תמיד השלכות. למעשה, התעללות, הזנחה והיעדר חיבה משנים את ההתפתחות התקינה של המוח.

זה נפוץ שמבנים כמו ההיפוקמפוס או המערכת הלימבית קטנים יותר בנסיבות אלה. כמו כן, האזורים הפרה-פרונטליים חווים בעיות וחסרונות בעת ויסות התנהגות ופתרון בעיות וכו'. למעשה, חוויות טראומטיות בילדות מעצבות מוח פגיע יותר וערני יותר, המעבד איומים שבהם לא קיימים.

בריאות ואורח חיים, עוד אחד מהגורמים העיקריים לחרדה

אנו יודעים שמצבים רפואיים כמו הפרעות בבלוטת התריס או בעיות קרדיווסקולריות קשורות להופעת חרדה. יתרה מכך, מחלות כרוניות רבות יכולות לפנות את מקומן למצבי חרדה. זה גורם שתמיד צריך לקחת בחשבון.

מצד שני, אנחנו לא יכולים לשלול התמכרויות וגם תופעות לוואי של תרופות מסוימות.

הפרעות אישיות וחרדה

האם לאישיות יש קשר לכך שמישהו חרד יותר או פחות? התשובה היא כן. לחלקם יש גישה נפשית והתנהגותית מיומנת יותר לניהול המצבים הפסיכופיזיולוגיים הללו. אחרים, לעומת זאת, מראים שורה של מאפייני אישיות שהופכים אותם ליותר נוטים לסבול מחרדה.

יש אנשים שהם פרפקציוניסטים. אחרים מביטים לעתיד בייסורים ורואים בעיה בכל פתרון. בתוך תורת האישיות של חמשת הגדולים, נוירוטיות מתוארת כזו המזוהה ביותר עם דיכאון וחרדה. נוירוטיות מוגדרת על ידי חוסר יציבות רגשית כמעט מתמשכת שגורמת לתנודות במצב הרוח ולמחשבות לא רציונליות (Costa and McCrae 1985).

מעניין לדעת את הגורמים העיקריים לחרדה, לא רק להבין באופן כללי את ההפרעה הזו טוב יותר. למעשה, הבנתה גם עוזרת לך להבין שכל אחד יכול לסבול מהפרעה זו בשלב מסוים בחייו. לפיכך, זה נורמלי לחלוטין. הדבר החשוב הוא שניתן לטפל בזה ושקיימים טיפולים יעילים במיוחד להתמודדות.