יש קשר בין פיזיקה קוונטית לרוחניות

הקשר בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות ברור לדלאי לאמה
הקשר בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות ברור לדלאי לאמה.
החיבור בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות מזמין אותנו לראות את המציאות שלנו בצורה יותר מחוברת ומשמעותית.

הקשר בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות ברור לדלאי לאמה. למעשה, לדבריו, כל האטומים בגופנו כוללים חלק מהבד העתיק שהרכיב את היקום בעבר. למעשה, אנו אבק כוכבים ומחוברים ביולוגית לכל יצור חי, יצורים בעלות אנרגיה בלתי נראית שרוטטת. ישויות המאוחדות עם כל מה שקיים.

אם יש דבר אחד שכולנו יודעים, זה שהמדע והרוחניות לא בדיוק ידועים בכך שהם מסכימים זה עם זה. למשל, בימי הביניים ובתקופת הרנסנס, היה מסוכן ביותר להתקדם בתחום המדעי, שכן ההקשר נשלט על ידי המעמד הכנסייתי. קחו, למשל, את הסיפור העצוב של ג'ורדנו ברונו. מצד שני, בימינו, גישות רוחניות רבות נוטות לחוש ביקורת מהעולם המדעי.

לכן, לשמוע ששני האזורים או היקומים האנטגוניסטיים המסורתיים הללו של החברה שלנו הסכימו על משהו עשוי להיראות מוזר למדי. עם זאת, נראה שיש עמדות מסוימות שעליהן מתכנסים הרעיונות שלהם. זה כמובן מזמין קצת הרהור. אנחנו מדברים כאן על פילוסופיה בודהיסטית ומכניקת הקוונטים.

הדלאי לאמה

בשנת 2015, בניו דלהי, הדלאי לאמה השתתף בכנס בן יומיים על פיזיקת קוונטים ופילוסופיית מאדהיאמאקה. כאן, מספר פיזיקאים ומדענים רלוונטיים מתחומים שונים חקרו מגוון רחב של נושאים על מנת לנסות ולגלות בסיס משותף. זה היה בניסיון להעשיר עוד יותר את הידע האנושי.

"כשהייתי בן 19 או 20 בערך פיתחתי סקרנות גדולה לגבי מדע. בסין, במהלך השנים 1954 ו-1955, פגשתי את מאו דזה-דונג. הוא שיבח אותי פעם על כך שיש לי מוח מדעי, והוסיף שדת היא רעל, מצפה אולי זה ימשוך מישהו בעל מוח מדעי. עם זאת, לפני יותר מ-30 שנה התחלתי בסדרה של דיאלוגים המתמקדים בקוסמולוגיה, נוירוביולוגיה, פיזיקה, כולל פיזיקת קוונטים ופסיכולוגיה... אני חושב שבודהיזם מביא יותר משמעות לכל זה ידע."

-דלאי לאמה-

הקשר בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות

התיאוריות המבססות קשר בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות אינן חדשות. הם גם לא באים מהדלאי לאמה בלבד. לדוגמה, ישנם ספרים כמו מדע ורוחניות: אינטגרציה קוונטית מאת עמית גוסואמי. הוא פרופסור בדימוס במחלקה לפיזיקה תיאורטית באוניברסיטת אורגון וחלוץ של פרדיגמה מדעית חדשה המבקשת להניח את היסודות של מדע התודעה.

כמו כן, יש את Fritjof Capra, חוקר פיזיקאי אוסטרי נודע בפיזיקה תת-אטומית. למעשה, מדען זה ידוע בעבודתו, הטאו של הפיזיקה (1975), שהובילה לפתיחה פושרת של העולם האקדמי כלפי העולם הרוחני. לכן אנו יכולים לומר בביטחון רב שיש התקרבות ברורה בין הקהילה המדעית לפילוסופיה הבודהיסטית.

ראג'ה רמנה היה פיזיקאי שמת לפני כמה שנים. הוא נודע בעיקר בזכות תפקידו בפיתוח הגרעיני של הודו. בימיו האחרונים הוא התעניין בטקסטים של הפילוסוף נגרג'ונה. הוא גילה משהו מדהים. זו הייתה העובדה שרבות מההצהרות של מייסד אסכולת המהיאמקה של הבודהיזם המאג'יאן נגעו בעקרונות מסוימים של פיזיקת הקוונטים.

החיבור בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות מזמין אותנו לראות את המציאות שלנו בצורה יותר מחוברת ומשמעותית
החיבור בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות מזמין אותנו לראות את המציאות שלנו בצורה יותר מחוברת ומשמעותית.

בואו נסתכל מקרוב על המשותף הללו, העקרונות עליהם דיבר הדלאי לאמה בכנס שלו בהודו ב-2015.

פיזיקה קוונטית

  • המונח 'קוונטי' הוא היחידה הקטנה ביותר המרכיבה את האור. לפיכך, מה שמכניקת הקוונטים מבקשת יותר מכל הוא להיות מסוגל להבין את הפנומנולוגיה של האטום, ואת כל אותם חלקיקים אלמנטריים שמרכיבים אותו.
  • זהו מדע שהחל בסביבות תחילת המאה העשרים, שם שמות כמו מקס פלאנק ביססו חלק גדול מהתיאוריות הקיימות כיום.
  • זוהי דיסציפלינה בולטת כמו שהיא מורכבת. למעשה, היא שואפת להגדיר ולהבין מה לא נראה, מה לא ניתן למדוד, ואת כל האי-דטרמיניזם החקוק בחלקיקים המרכיבים את המציאות שלנו. דבר אחד שהפיזיקה הקוונטית קבעה הוא שאם היית יכול לראות אטום תחת מיקרוסקופ, מה שהיית מגלה הוא סופת טורנדו קטנה. מערבולת שבה קווארקים ופוטונים מסתובבים.

למען האמת, אם תתקרב אליהם קצת יותר תגלה משהו אפילו יותר בולט. חלל. מכיוון שלאטומים אין מבנה פיזיקלי, ומה שהם למעשה מורכבים ממנו הוא אנרגיה בלתי נראית, לא חומר מוחשי. למעשה, הרעיון שאנו אנרגיה הוא אחד מעמודי התווך המרכיבים את הקשר בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות.

תודעה החורגת מהפיזי

היום, כמעט בכל חנות, אפשר למצוא אינסוף ספרים עם המונח 'קוונטי'. לדוגמה, יש מחשוב קוונטי', 'מוח קוונטי', ' פסיכולוגיה קוונטית', 'ריפוי קוונטי'... אכן, זה כאילו עולם המיקרו המסתורי הזה התחיל פתאום לתזמר רבות מהפעילויות היומיומיות שלנו.

עם זאת, הקשר בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות נותר אחד הרלוונטיים ביותר לאותם עקרונות שהדלאי לאמה קבע במהלך ועידתו בהודו.

  • הפיזיקה הקוונטית מראה לנו שמעבר לכל דבר מוחשי וחומר קיימת אנרגיה. למעשה, הבודהיזם תמיד הגן על הרעיון הזה ועל הצורך להתעלות מעל הפיזי כדי לתת רלוונטיות רבה יותר לתודעה שלנו. אחרי הכל, החותם הנפשי הוא זה שנותן משמעות וצורה למציאות עצמה. אנחנו מה שאנחנו חושבים, והמחשבה עצמה היא שמעצבת את מה שמקיף אותנו.

מוח יצירתי

  • עמית גוסוואמי, הפרופסור לפיזיקה כאמור באוניברסיטת אורגון טוען שהתנהגותם של מיקרו-חלקיקים משתנה בהתאם למה שהצופה עושה. כאשר מתבונן מסתכל, מופיע סוג של גל. אם הם לא פועלים, זה לא ישתנה.

זה מראה עד כמה האטומים רגישים לכל מה שאנחנו עושים. עם זאת, הבודהיזם תמיד טען שזה המקרה. אכן, זה מרמז שהרגשות והמחשבות שלנו מגדירים אותנו ואת המציאות הסובבת אותנו.

חיבור אוניברסלי

בכל אחד מהאטומים שלנו שוכן חלק מאותו אבק כוכבים שממנו נוצר היקום עצמו. איכשהו, כפי שהדלאי לאמה אומר לנו, כולנו מחוברים וכולנו באים מאותה מהות. להגות את הקשר הזה יכול לעזור לנו להבין את החשיבות של יצירת טוב. זה בגלל שכל מה שאנחנו עושים מהדהד ביקום ובסופו של דבר מוחזר אלינו.

לסיכום, הקשר בין פיזיקת הקוונטים לרוחניות מזמין אותנו לראות את תחום המדע הזה דרך עדשה אחרת. למרות שזה רק סוגסטיטיבי בשלב זה, וזה בהחלט לא יהיה מקובל על המוחות האורתודוכסים והקפדניים ביותר, זה בהחלט מזמין הרהור.

"אם נחשוב על הקשר האפשרי בין הפיזיקה הקוונטית לרוחניות, נוכל לראות שהמוח כבר לא יהיה אותו פולש מקרי בתחום החומר, אלא יעדיף לעלות כישות ומנהלת של תחום החומר."

-RC הנרי, היקום המנטלי -