בנות של אמהות נרקיסיסטיות: קשר העשוי מאנוכיות וקור

בנותיהן של אמהות נרקיסיסטיות גדלות תחת צל נשי מאיים
בנותיהן של אמהות נרקיסיסטיות גדלות תחת צל נשי מאיים.

בנותיהן של אמהות נרקיסיסטיות גדלות תחת צל נשי מאיים. המאפיינים העיקריים של חינוך מסוג זה הם שליטה וחוסר אמפתיה. האם מנסה ליצור עותק מדויק של עצמה בבתה. אבל זה גם אומר שהיא משליכה עליה את האגו שלה ואת כל חוסר הביטחון שלה. חינוך זה מאופיין בהכחשה עצמית, תלות וסבל.

האם אי פעם אהיה מספיק טובה עבור אמא שלי?זו אחת השאלות הנפוצות ביותר במוחן של בנות עם אמהות נרקיסיסטיות.

אבל מה שרבים מהם בסופו של דבר מניחים הוא שלאמותיהם לא היו שום אינסטינקטים אימהיים. אמהות נרקיסיסטיות, מומחיות במחיקת זהויות ובמחיצת כל ניסיונות לעצמאות, הן אחד מסוגי האנשים המורכבים והמזיקים ביותר שיש.

סרט על זה: אמא יקירתי

עוד בשנות ה-80, היה סרט שעסק באותה סיטואציה בדיוק. Mommie Dearest התבסס על ספר מצליח ביותר מאת כריסטינה קרופורד, בתה של השחקנית המפורסמת ג'ואן קרופורד.

בתוך דפיו, שבמקור התכוונה להיות ביוגרפיה של אחת הנשים החשובות והחזקות ביותר בעסקי הסרטים, היא בסופו של דבר חשפה סיפור של התעללות פסיכולוגית כמעט תמידית. זה היה סיפורה של אם נרקיסיסטית שמתנגדת לכל הדרכים המסורתיות לגדל ילד. מה שהיא רצתה היה ליצור גרסה אחרת של עצמה, דרך בתה. כפי שניתן לנחש, התוצאות היו נוראיות...

" אני עובד ועובד עד שאני חצי מת, ואני שומע אנשים אומרים, "היא מזדקנת." ומה אני מקבל? בת... שאכפת לה באותה מידה מהשמלות היפות שאני נותן לה... כמו שאכפת לה ממני."

-אמא היקרה ביותר (1981)-

בנות של אמהות נרקיסיסטיות: כששום דבר לא מספיק טוב

דבר אחד שעלינו לציין הוא שלא לכל הנשים עם דפוסי התנהגות נרקיסיסטיים יש הפרעת אישיות נרקיסיסטית ממשית, בהתבסס על ההגדרה ב-DSM-5 (מדריך האבחון והסטטיסטי של הפרעות נפשיות). אולי יש להם כמה תכונות דומות, אבל הם עדיין יכולים לתפקד כראוי ברמה החברתית והאישית. אבל יש דבר אחד שנכון לגביהם: הם חסרי יכולת לחלוטין כשזה מגיע לגידול ילד.

מה שהנרקיסיזם האימהי הזה עושה הוא לקצר לחלוטין את הקשר בין אם לבת. זה גם עושה את זה כמעט בלתי אפשרי עבור אותה ילדה קטנה להפוך לאישה עצמאית ובטוחה בעצמה.

אתם אולי שואלים את עצמכם בשלב זה איך זה כשמדובר בילדים זכרים. התשובה הפשוטה היא שגם זה לא נהדר. במשפחות מסוג זה, כל הדינמיקה מתרכזת בדרך כלל באם הנרקיסיסטית . התשישות וההשפעה מהאישיות שלה משתלטות על כמעט הכל בבית.

אבל בנות לאמהות נרקיסיסטיות סובלות מזה הרבה יותר מכמה סיבות. ראשית, כי האמהות הללו משליכות את עצמן על בנותיהן. הם כמו בד ריק עבור האגו של אמם, אבל האמהות שלהם רואות בהם איום בו זמנית.

האמהות שלהם יודעות שתמיד יש סיכוי שהבנות שלהן יכולות להתעלות עליהן. זה לא משנה אם זה ביופי, באינטליגנציה, בנחישות, בעצמאות וכו'... עכשיו אנחנו הולכים להסתכל על כמה מהדינמיקה שמקיפה סוגים אלה של קשרים מזיקים.

אבל בנות לאמהות נרקיסיסטיות סובלות מזה הרבה יותר מכמה סיבות
אבל בנות לאמהות נרקיסיסטיות סובלות מזה הרבה יותר מכמה סיבות.

שמירה על מערכת יחסים עם אמא נרקיסיסטית היא מסובכת כמו שהיא מתישה. חשוב לא לשכוח שאין להם כל אמפתיה לבנות שלהם.

חוסר האונים של בנות לאמהות נרקיסיסטיות

אמהות נרקיסיסטיות מקימות משמעת חסרת רחמים. הם דואגים יותר איך העולם רואה את בתם מאשר להבין איך היא מרגישה, מה היא רוצה או מה היא צריכה. מגיל צעיר, אמהות מסוג זה ימחקו את רגשותיהן של בנותיהן באמצעות אדישות או ביקורת.

דפוסים אלו הורסים לחלוטין את יכולתה של הבת לפתח את זהותה. הערכה עצמית נמוכה היא תמיד בעיה ענקית עבורם. אבל הם גם מתמודדים עם ביטחון עצמי נמוך, חוסר אונים וצורך באישור מאמם בכל מצב.

התלות כה עזה, שככל שחולפות השנים, הם מתחילים להרגיש בושה. הבושה הזו הופכת להיות רעילה, כי הרבה מהזמן הם חושבים שהם לא ראויים לאהבה.

לעולם אל תתחרה עם אמא נרקיסיסטית

כפי שהזכרנו קודם לכן, אמהות נרקיסיסטיות רואות בבנותיהן רק השתקפויות של עצמן. הם רוצים שהבנות שלהם יהיו כמו חלק אחר מהם. זו הסיבה שהם צריכים להיות מושלמים ולעשות את כל אותן הבחירות שהם היו עושים. אמהות מסוג זה מתנות אותן בכל דבר, החל מטעמים, נושאים, חברות ומערכות יחסים.

אבל זה בדרך כלל מוביל לתופעת לוואי שהיא פרדוקסלית כמו שהיא מזיקה. האמהות האלה מרגישות כל הזמן קנאה. זה כמו צל שלא יעזוב את בנותיהם לבד, כמו צעיף החונק אותן. מה שיכול לקרות כתוצאה מכך נראה לרוב סוריאליסטי. הם לא יתנו לבנות שלהם לצאת עם אנשים ספציפיים, ובכל זאת, הם יתחילו לפלרטט עם האנשים האלה אם הם בסביבה. דבר אחד יודעות כל הבנות של אמהות נרקיסיסטיות הוא שהן לעולם לא יהיו שם כדי להגן עליהן.

בנות שנולדו לשרת ולרצות את אמם הנרקיסיסטית

אם נרקיסיסטית דורשת את תשומת הלב המתמדת של בתה. היא מאלצת אותה למלא את צרכיה, למלא את הציפיות שלה, ולא להתבלט יותר מדי. כך היא לא תאפיל על אמה. כדי לוודא שכל זה עובד, האמהות הללו מוכנות לתמרן את בנותיהן, להשפיל אותן ולהרוס את ההערכה העצמית שלהן.

איך מרפאים את הפצעים מאם נרקיסיסטית?

הרבה בנות לאמהות נרקיסיסטיות מתמודדות עם טראומה אמיתית. זה פצע שהם ספגו מהתבגרות עם זהות לא ברורה וטונות של רגשות קבורים, עזים ומוכחשים. הם צריכים להתעמת עם רגשות הבושה שלהם. הם צריכים להשתחרר מההשפעות של תלות משותפת. אבל, כפי שאתה יכול לנחש, זה לא מאוד קל.

זה משהו שאתה יכול לשרוד. כל עוד אתה מקבל את הסוג הנכון של עזרה, אתה יכול אפילו להחלים ממנה. ישנם מטפלים המתמחים במקרים מסוג זה. הם מוכנים לעזור לך בכל שלב בדרך להתגבר על הטראומה הזו. הצעד הראשון הוא להחליף את הקול המופנם, הביקורתי והשלילי של אמך בקול חדש: שלך. זה קול שיתייחס אליך בכבוד, באהבה וברצון לצמוח.

השלב השני הוא ללמוד להתנתק מהם ולהציב גבולות. אתה צריך ללמוד לתעדף את עצמך ולתת לעצמך את המקום שמגיע לך. כך תוכלו להתחיל פרויקטים משלכם. או שאתה יכול אפילו פשוט להיות, לפעול, לחיות ולנשום בעצמאות מוחלטת, סוף סוף משוחרר מהשפעתה הנרקיסיסטית.

עם זאת, לעשות את כל זה לוקח זמן. במקרים רבים, זה אפילו אומר להתרחק מהאמא הנרקיסיסטית שלך. בפעם הראשונה בחייך, אתה הולך לעשות בגלוי משהו שתמיד גרם לך לחרדה מסיבית: לאכזב אותה. אבל לקחת את הצעד הזה הוא כמו השקעה בבריאות הנפשית שלך ובאיכות החיים שלך.