גרטה תונברג: הפעילה שרוצה לזעזע את העולם

ייתכן שגרטה תונברג לא תציל את העולם מאסון האקלים שנמצא באופק
ייתכן שגרטה תונברג לא תציל את העולם מאסון האקלים שנמצא באופק.
גרטה תונברג היא פעילה צעירה שהקימה את תנועת שישי לעתיד. נכון לעכשיו, היא סמל מעורר השראה לשינוי כשהיא מאתגרת את משבר האקלים.

ייתכן שגרטה תונברג לא תציל את העולם מאסון האקלים שנמצא באופק. עם זאת, אנחנו בטוחים שהילדה בת ה-16 הזו תשיג משהו. היא תוכל להעיר דור שלם ולקום כדמות המסוגלת לאתגר "גברים עשירים בחליפות אפורות". למרות שאולי לא נראה תוצאות מיד, תנועה מעוררת השראה זו עשויה לסייע בשיפור הכוכב והמערכות האקולוגיות שלנו.

לפעמים מה שהחברה צריכה הם דמויות כמו גרטה תונברג. בדרך כלשהי, רובנו לא אוהבים מנהיגים אבל כן נהנים מסמלים. פעילה שוודית צעירה זו בונה תופעה טרנסצנדנטית עם כל אחת מההופעה וההופעה שלה. היא "הילדה הירוקה". היא האישה הצעירה שרוצה לשנות את העולם. המסר שלה נגע לאלפי ואלפי אנשים.

ברור שהיא לא מדברת על שום דבר חדש. רובנו היינו מודעים לבעיה הזו. שינוי האקלים הוא אמיתי; זה קורה וההשלכות יכולות להיות בלתי הפיכות. עם זאת, גרטה תונברג שולחת את המסר בדרך אחרת. היא מתמקדת בהצבת הנוער לצדה על ידי נאומים עוצמתיים והפגנת התנהגות מאתגרת. חשוב לציין שגרטה עצמה טענה שהמחויבות הכל כך חזקה שלה היא בגלל האספרגר שלה.

האישה הצעירה הזו הפכה לאייקון, מה שהופך את שינוי האקלים לאחד הדאגות העיקריות של תלמידי בית ספר ברחבי העולם.

מי זו גרטה תונברג?

גרטה תונברג נולדה בשוודיה ב-3 בינואר, 2003. אתה אולי לא יודע את זה, אבל המשפחה שלה ידועה בעולם האמנויות. אמה, מלנה ארנמן, היא זמרת אופרה; אביה סוונטה תונברג, הוא שחקן ידוע, כמו גם סבה, אולוף תונברג. ללא ספק, זה יגרום לנו לחשוב שבהתחשב ב"כוחה" של הסביבה הקרובה ביותר שלה, גרטה יכולה להיות תוצאה מתוזמרת של אסטרטגיה מתוכננת היטב.

עם זאת, הוריה הסבירו יותר מפעם אחת כי בתם תמיד הייתה מודעת מאוד לסביבה. נוסף על כך, היא סובלת מתסמונת אספרגר, שבדרך כלל גורמת לתחביבים, תחומי עניין או דאגות להפוך לאובססיות. זה בדיוק מה שקרה עם גרטה תונברג.

גרטה שכנעה את הוריה להפוך לצמחונים. כשהייתה בת 11, היא נכנסה לדיכאון עקב שינויי אקלים. היא לא הצליחה להבין איך המדינות העיקריות בעולם ממשיכות עם מדיניות כל כך פוגענית ומזיקה לסביבה. כשהייתה בכיתה ט' היא סירבה ללכת לבית הספר. היא רצתה שממשלת שוודיה תפחית את פליטת הפחמן בהתבסס על הוראות הסכם פריז.

יתר על כן, גרטה סבלה גם מפרקים של אילמות סלקטיבית. בנוסף, היא סובלת מהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, וזו הסיבה שהיא לא יכולה להימנע מכדור הארץ, כמו גם האיזון, ההגנה והרווחה שלו, מלהיות הדאגות העיקריות שלה.

אף אחד לא צעיר מכדי לשנות את העולם

גרטה תונברג היא פעילה צעירה שהקימה את תנועת שישי לעתיד
גרטה תונברג היא פעילה צעירה שהקימה את תנועת שישי לעתיד.

השנה פרסמה גרטה את הספר אף אחד לא קטן מדי כדי לעשות את ההבדל. כמו כן, רק לפני מספר ימים חצתה הצעירה את האוקיינוס האטלנטי על סירת מפרש כדי להשתתף בכנס בנושא שינויי אקלים בניו יורק. מטרת הוועידה הזו הייתה להעלות את המודעות לצורך בצמצום נסיעות אוויריות כדי למנוע פליטת פחמן דו חמצני.

שוב, היא זכתה לתשומת לב תקשורתית מרחבי העולם; היא הייתה הכותרת הראשית של עיתונים רבים וטוויטר הוצף בהאשטאגים הקשורים אליה. שוב, היא דיברה לכולנו על אותם גברים עשירים שלא אכפת להם מהדורות הבאים, כי לפי גרטה עצמה, הם ימותו לפני שהכוכב יגיע לקיצו.

עלינו לציין שהיא כותבת את נאומיה בעצמה ושהיא זו שיזמה שביתות בית ספר בכל יום שישי. לא היה אכפת לה לעמוד לבד. אף על פי כן, חברים לכיתה החלו להצטרף אליה לאט לאט. חלפו כמה חודשים ו"ימי שישי לעתיד". הנאום להגנת הסביבה חצה את גבולות שוודיה והגיע לכל העולם.

זמנים חדשים, מנהיגים חדשים

לסיום, חלק ממה שאנו עדים היום הוא שדמויות המפתח של עידן זה אינן דומות לאלה שהיו קיימות קודם לכן, כמו מרטין לותר קינג או מהטמה גנדי. נכון לעכשיו, הדורות הצעירים מובילים את הדרך, כמו מלאלה וגרטה תונברג עצמה.

משבר האקלים מדאיג להפליא והוא ראוי לאנשים כמו הבחורה הזו; אנשים שמעסיקים אחרים מרחבי העולם. אנו באמת מקווים שהמסר שלה יגיע לכמה שיותר אנשים. מי שצעיר היום יצטרך להתמודד עם המציאות של עולמנו בעתיד הקרוב; ואם לא נעשה שינויים עכשיו, לא יהיה להם עתיד.

"אני לא רוצה שתהיה מלא תקווה. אני רוצה שתיכנס לפאניקה, אני רוצה שתרגיש את הפחד שאני מרגיש כל יום. אני רוצה שתפעל, אני רוצה שתתנהג כמו שהיית עושה במשבר. אני רוצה אותך להתנהג כאילו הבית שלך בוער, כי זה כך."

-גרטה תונברג-