פיתגורס: מתמטיקאי וקוסם

בקרוטונה, פיתגורס ייסד את בית הספר של פיתגורס
בקרוטונה, פיתגורס ייסד את בית הספר של פיתגורס.
הסיפור על איך המתמטיקה התחילה, בידיו של פיתגורס, משלב את הרציונלי עם הקסום. למעשה, האיש הזה היה יותר קוסם מאשר מדען. אף על פי כן, הוא תרם תרומה מהותית לתחום המחשבה האנושית.

כמו גאונים אחרים בהיסטוריה, פיתגורס היה גם אדם רציונלי עמוק ובו בזמן מלא ברעיונות מוזרים ומיסטיים. למעשה, הוא היה ההוכחה החיה לכך שגאונות וטירוף הולכים לעתים קרובות יד ביד.

קשה לשחזר את הביוגרפיה של פיתגורס. אנו יודעים שהוא היה המתמטיקאי הטהור הראשון בהיסטוריה שכתב אי פעם. עם זאת, כל המידע שיש לנו עליו הגיע מחסידיו. בנוסף, הכתבים הראשונים אודותיו מתוארכים ל-150 שנה לאחר מותו ומלאי סתירות.

"אני מעדיף את מקל הניסיון מאשר את מכונית המזל המהירה. הפילוסוף נוסע ברגל."

-פיתגורס-

פיתגורס אהב סודיות. למעשה, הוא הקים אגודה חשאית. בנוסף למתמטיקה, חברי חברה זו עסקו בפעילויות אזוטריות ומיסטיות. הם נקראו פיתגוראים ויצרו מעין כת דתית בלתי חדירה. מסיבה זו, הם לא רצו שמישהו יתערב בענייניהם.

גאון בהתהוות

אנו יודעים שפיתגורס נולד בסמוס בסביבות 569 לפני הספירה. ככל הנראה, הוא היה בנו של סוחר וליווה את אביו ברבות מהרפתקאותיו. הוא קיבל חינוך טוב שכלל שירה ולימוד נגינה על לירה.

סביר להניח ששני המורים הגדולים שלו היו תאלס ממילטוס ואנאקסימנדר, תלמידו של תאלס. למעשה, נראה שפיתגורס חיפש אותם להתאמן איתם כשהיה בין 18 ל-20. הם התרשמו מאוד מהידע שלו במתמטיקה ובקוסמולוגיה. מסיבה זו, תאלס יעץ לו לנסוע למצרים כדי להעמיק בעולם המספרים.

נראה שהכל מצביע על כך שפיתגורס נסע מספר שנים. הוא עשה מה שהציע המורה שלו ויצא למצרים. עם זאת, הוא נסע גם לפיניקיה, בבל, ערב וללא ספק למקומות נוספים. הוא ככל הנראה נכלא בבבל ושם בא במגע עם כת של קוסמים.

אנחנו לא יודעים איך הוא הצליח לצאת מהכלא, אבל אז הוא נסע לקרוטונה שבדרום איטליה. שם, הוא הקים בית ספר משלו שבו היו יותר מ-300 חברים בשלב מסוים.

פיתגורס בקרוטון

מגע עם קוסמים, או קוסמים, הותיר את חותמו על פיתגורס. הם עבדו עם אסטרולוגיה, דמונולוגיה ומאגיה ועסקו במיסטיקה. בשל אמונותיו, פיתגורס התחיל לחיות במערה סודית. כאן, הוא התמסר לחדר העבודה הפרטי שלו.

בידיו של פיתגורס
הסיפור על איך המתמטיקה התחילה, בידיו של פיתגורס, משלב את הרציונלי עם הקסום.

בקרוטונה, פיתגורס ייסד את בית הספר של פיתגורס. רבים חשבו על זה ככת. בהחלט היה קשה לקבל קבלה, שתווך על ידי מספר טקסי חניכה. בנוסף, כפה בית הספר נהלים נוקשים וחמורים על חבריו. החברים הבולטים ביותר גרו יחד, בעוד שאחרים באו רק כדי להקשיב.

הפיתגוראים לא אכלו בשר. הם גם לא לבשו בגדים מעורות בעלי חיים והם נהגו בסגפנות. יתר על כן, הם שמרו על פעילותם בסוד, צערו את הדמוקרטיה, והתמסרו ללימודי קוסמולוגיה, מתמטיקה ומיסטיקה.

הם גם האמינו במטמפסיכוזה. רעיון זה מציע שהמרכיבים הנפשיים של אדם מת עוברים לגוף אחר לאחר המוות. למעשה, זוהי וריאציה על האמונה של גלגול נשמות, הידוע גם בשם "העברה של נשמות". זו הייתה בחלקה הסיבה שחשוב לפיתגוראים לא לאכול בשר או להכין בגדים עם עורות של בעלי חיים. כי הנשמה הייתה מחפשת גוף אחר לאחר המוות לשכון בו עד שלבסוף תהיה חופשית. כתוצאה מכך, הפיתגוראים עקבו אחר סדרה של הנחיות אתיות.

מותו של פיתגורס

ישנם ספקות רבים סביב מותו של פיתגורס. הגרסה המקובלת ביותר היא שבגלל התנגדותו לדמוקרטיה, בית ספרו הותקף על ידי כמה מתומכיו. הם אומרים שהתוקפים הציתו את בית הספר ופיתגורס נאלץ להימלט. עם זאת, במהלך בריחתו, הוא נתקל בשדה שעועית פאווה, ירק שהיה לו פוביה ממנו. שם הוא נפגע ונהרג.

תרומות נוספות שלו

עד היום, איננו יודעים בדיוק מה היו תרומותיו הספציפיות של פיתגורס לתחום המתמטיקה. למעשה, הידע נבנה באופן קולקטיבי בבית ספרו (או בכת). מסיבה זו, איננו יודעים אם פיתגורס היה באמת אחראי לכל התרומות שיוחסו לו. עם זאת, אנו יודעים שבית הספר פיתח את היסודות של אריתמטיקה, גיאומטריה ומתמטיקה.

הפיתגוראים עשו התקדמות משמעותית גם בתחום המוזיקה. למעשה, רבים מהם נשארים בתוקף כיום. הם גם גילו תגליות בתחום האסטרונומיה. פיתגורס טען שהשמש היא כדור מסוכן ושהיקום מסתובב סביבה. יתר על כן, הוא זיהה את כדור הארץ ככדור.

הפיתגוראים התפללו למספר עשר. הם חשבו שמספר זה מייצג את הטוטאליות. פיתגורס אמר שחיות דיברו אליו ושהוא יכול לשלוט בהן בקולו. הוא גם טען שהוא מסוגל לכתוב על פני הירח. הם אפילו אומרים שהוא הרג אדם שהוכיח את קיומם של מספרים אי-רציונליים.

במציאות, חייו עדיין נותרו קצת בגדר תעלומה היום. יתר על כן, הוא כנראה לא היה אחראי לכל התרומות שיוחסו לו. עם זאת, אין ספק שהוא היה אחד הפילוסופים והמתמטיקאים הבולטים בכל הזמנים.

היום, מאות שנים מאוחר יותר, אנו ממשיכים ללמוד את פיתגורס ואת בית הספר המוזר למדי שלו במערכות החינוך שלנו ורבות מהתיאוריות שלו נשארות בתוקף. ואכן, ללא ספק, פיתגורס ובית ספרו עשו צעדים גדולים בשילוב תחומי הקסם והרציונליות ורוחניות ומדע.