מתח כרוני ודיכאון: מה הקשר?

קיומו של מרכז העצמי במוח עוזר בהבנת הקשר בין מתח כרוני ודיכאון
קיומו של מרכז העצמי במוח עוזר בהבנת הקשר בין מתח כרוני ודיכאון.
מתח ממושך יכול בסופו של דבר להוביל לדיכאון. כמובן שחלק מהאנשים עמידים יותר מאחרים. עם זאת, בעיה מסוימת זו גדלה בחברה כיום.

מתח כרוני ודיכאון קשורים זה לזה. הורמון מקשר בין השניים. זהו פפטיד קטן שגורם לסדרה שלמה של שינויים במוח כאשר אתה סובל ממתח. ואכן, כאשר גורמי הלחץ הם דאגה מתמדת וחוסר מנוחה פיזית ונפשית, אתה מוצא את עצמך נדחק למצב של תשישות מוחלטת.

למוח שלך יש את היכולת המדהימה של נוירופלסטיות. כל מה שמקיף אותך, האופן שבו אתה מפרש את זה, מה שאתה מרגיש, וכל מה שאתה דואג לו, גורם למפל שלם של שינויים נוירוכימיים במוח שלך. כאשר אתה לחוץ, אתה מפסיק בהדרגה לשחרר דופמין. זה גורם לך להרגיש ממש למטה, לא מסוגל להתמקד וללא אנרגיה. לבסוף, אתה מסיים עם דיכאון.

מתח בלתי נשלט עלול להוביל להפרעת דיכאון. ואכן, מחקרים מאשרים שזו עובדה מוחלטת. עם זאת, האם יש קשר ישיר בין מתח כרוני לדיכאון? במילים אחרות, אם אתם סובלים ממתח עכשיו, האם תסבלו מדיכאון בעוד מספר חודשים? לא בהכרח.

זה בגלל שאנשים מסוימים עמידים יותר מאחרים. הגנטיקה שלך, בין שאר הגורמים, פועלת כמעין מסנן מגן. המשמעות היא שהבלאי הפסיכולוגי לא מחמיר. עם זאת, ראוי לציין כי ארגון הבריאות העולמי (WHO) מציע שכמעט עשרה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מהפרעת דיכאון עקב סבל מלחץ קודם.

"קבל את מה שאתה מרגיש אבל אל תיתן לרגשות שלך לשלוט בך. אתה בשליטה."

-בעילום שם-

מתח כרוני ודיכאון: אויבי המוח

מיצ'יו קאקו, הפיזיקאי והפופולרי האירופי המפורסם, קובע שהמוח שלך הוא החפץ המורכב ביותר ביקום כולו. ואכן, אותם מאה מיליארד נוירונים במוח שלך שכולם מחוברים זה לזה יוצרים את האנטומיה שלהם, על סמך מה שאתה עושה כל יום. למעשה, כל מה שאתה עושה, כל מה שאתה חושב, ההשקפה האישית שלך והיכולות שלך, כולם הולכים לעיצוב המוח שלך בצורה ייחודית.

עם זאת, לא כל מה שאתה חווה או עושה תמיד עובד לטובתך. לדוגמה, החברה שלנו נורמלה לחלוטין את הלחץ. לכן, אתה נוטה לסבול את זה מבלי להבין כיצד זה משנה את מבנה המוח שלך. למעשה, מחקרים שנערכו באוניברסיטת פקין, סין, קובעים שמתח כרוני הוא אחד האויבים הגדולים של המוח.

מתח כרוני ודיכאון: אויבי המוח
מתח כרוני ודיכאון: אויבי המוח.

כאשר אתה סובל ממתח, מבנים כמו ההיפוקמפוס שלך או קליפת המוח הקדם-מצחית מאבדים נפח. כתוצאה מכך אתה מתקשה לקבל החלטות, להתרכז או לזכור דברים מהיום-יום. יתרה מכך, קיים קשר משמעותי בין מתח כרוני לדיכאון.

מרכז העצמי

קיומו של מרכז העצמי במוח עוזר בהבנת הקשר בין מתח כרוני ודיכאון. מרכז העצמי הוא קבוצה של נוירונים הממוקמים בקליפת המוח הקדם-מצחית המדיאלית. הם מכריעים בזיהוי נוכחות של כל הפרעת דיכאון. זה ידוע כמרכז העצמי בדיוק בגלל שזה המקום שבו המוח שלך חושב על עצמו.

אזור זה של המוח שלך מתעד את כל התוכניות שלך, הדאגות, ההחתמה של מה שכבר עשית, מה שאתה עדיין צריך לעשות; כל מה שקשור ל"לך". כאשר אתה עובר תקופה לחוצה, האזור הזה מאוד פעיל. זה בגלל שאתה ממשיך לדאוג ולהתעסק באובססיביות, ובכך להזין את החרדה הזו.

אם אינך מתמודד עם הלחץ הזה כראוי, סביר להניח שתחווה את התסמינים הראשונים של דיכאון בעוד כשלושה עד שישה חודשים. ואכן, סריקות ה-MRI של אנשים עם דיכאון מראות היפראקטיביות בקליפת המוח הקדם-מצחית המדיאלית.

דופמין: המפתח למתח כרוני ודיכאון

הסיבה לכך שמתח כרוני ודיכאון קשורים כל כך קשורים נעוצה בהורמון קורטיקוטרופין (CRH). הרצף הבא מסביר זאת:

  • בזמנים של לחץ, המוח שלך מייצר את ההורמון הזה. זה מעדיף את ייצור הדופמין.
  • דופמין מגיע לגרעין האקומבנס. אזור זה מתווך את התנהגות המוטיבציה והאנרגיה שלך. מהסוג שמאפשר לך להשיג את המטרות היומיומיות שלך.
  • אם הלחץ שלך ממשיך לאורך תקופה, דברים משתנים. למעשה, דופמין מפסיק להשתחרר. לפיכך, המוח שלך סובל ממחסור של הנוירוטרנסמיטר החשוב הזה. כתוצאה מכך, אתה מרגיש מצב רוח, שלילי ומדוכא ומאבד את המוטיבציה שלך.

עם זאת, כפי שציינו קודם, לא כל מי שסובל ממתח כרוני יסתיים בדיכאון. הסיבה לכך היא שגורמים גנטיים מסוימים, כמו גם חוסן, מונעים מזה לקרות. חשוב לזכור שלחץ אכן יוצר שינויים אורגניים בגופכם שעלולים להזיק לבריאותכם.

תקופות קצרות של מתח הן בדרך כלל בסדר. כתוצאה מכך, עדיף לנסות להגביל אותו, לתעל אותו ולהשתמש בו לטובתך. כי אתה בהחלט לא רוצה שזה ישתלט ויוביל למצב של דיכאון.