המטרה החיובית של עצב

הוא לדעת את ההבדל בין עצב לדיכאון
מה שאנחנו צריכים, אם כן, הוא לדעת את ההבדל בין עצב לדיכאון, כמו גם את התועלת המעשית של עצב.

זה קורה לי הרבה - אני עצוב בלי ממש לדעת למה. יש ימים כאלה, שבהם העצב מחבק אותך ולוכד אותך. כשיש בתוכך תחושת כעס בלתי מוסברת. כעס שמשלב אדישות וייאוש ומכתים את היום שלי ואת המטרות שהצבתי לעצמי.

התחושה הזו אולי מוכרת לך. יתרה מכך, רובנו היינו נותנים הכל כדי שהימים האפורים האלה לא יופיעו שוב באופק שלנו. איך נשמח להסיר עצב לנצח מחיינו. בדיוק כפי שהיינו לוקחים מברשת כדי להיפטר מהבתים שלנו מהאבק המעצבן הזה.

"באותו רגע התחלתי לחוות עצב נוראי, אבל במקביל, הרגשתי משהו כמו עקצוץ בנשמה".

-פידור דוסטוייבסקי-

רגשות חיוביים ושליליים

אם זה מה שאתה מרגיש אז זה בגלל שלימדו אותנו מילדות שיש רגשות חיוביים ושליליים. נאמר לנו שיש להסתיר או להימנע מהאחרונים - כעס, זעם או עצב, למשל. או, גרוע מכך, שקוע באיזשהו פרקטיקה פדגוגית לא בריאה. מנהג שרק גורם לנו לחלות. ובהבטחה שאם רק נעמיד פנים שהכל בסדר אז ניראה טוב לכל הסובבים אותנו.

עם זאת, הדברים בהחלט לא בסדר. אם יש ימים שבהם אני עצוב וכועס בטח יש סיבה לכך. לכל הרגשות יש מטרה. לאותם רכיבים ביולוגיים שמתוזמרים כימית על ידי המוח שלנו יש תפקיד ברור מאוד. לעזור לנו להסתגל ולשרוד בכל התרחישים איתם אנו מתמודדים על בסיס יומי.

עצב, למשל, מזהיר אותנו שמשהו לא בסדר ושעלינו לעצור, להאט ולנתח את המצב כדי לקבל החלטות. מכאן שאין דבר כזה רגש שלילי. כולם ממלאים מטרה שעלינו לגלות ולקחת על סיפונה. בואו נעמיק בנושא זה...

אני עצוב וכועס, מה קורה לי?

רוב הפסיכולוגים מגלים שהמטופלים שלהם מופתעים באמת מאובחנים עם דיכאון. לעתים קרובות הם משוכנעים שמה שהיה להם בחודשים האחרונים היה מקרה פשוט של עצב.

מאפייני העצב ומטרתו
מאפייני העצב ומטרתו.

מצד שני, יש מי שהולכים למטפל או לרופא שלהם ומבקשים טיפול בדיכאון, כאשר במציאות מה שהם חווים זה חוסר סובלנות ברור לקבל רגשות כמו עצב, כעס או תסכול. התרחשויות אלו ללא ספק מהוות בעיה אמיתית, והדבר מזכיר לנו את חשיבות ההדרכה בתחום הרגשות שלנו.

משהו שאנחנו לא יכולים להתעלם ממנו הוא שאנשים מסוימים פשוט לא יכולים לסבול עצב. ובכל זאת הרגש הזה נחוץ למעשה להתפתחות האישית שלנו וליכולת שלנו לשיפור יומיומי. זה בדרך כלל לא מתקבל או מובן היטב. מה שאנחנו צריכים, אם כן, הוא לדעת את ההבדל בין עצב לדיכאון, כמו גם את התועלת המעשית של עצב.

מאפייני העצב ומטרתו

נתחיל בהגדרת עצב. מלכתחילה עלינו להבין שזהו רגש נורמלי, ועלינו לסבול אותו ולהתעמק בסיבותיו. יתרה מכך, נקודה שניה שצריך לזכור היא שלעצב, כמו כעס, יש תמיד טריגר, מניע. משהו שלרוב לא קורה בדיכאון.

  • עצב הוא גם רגש מאוד פעיל, תוסס. זה אולי יפתיע אותנו אבל המטרה של עצב היא בעצם לעזור לנו להרגיש חזקים, חיים ואמיצים מול מצוקות החיים. זה מאלץ אותנו לעצור ולהתמקד, ולכן מקובל להרגיש עייפים יותר, איטיים יותר ופחות פתוחים לכל מה שסביבנו.
  • עצב, בדומה לכעס, מתעקש שנפריד את עצמנו לרגע מהעולם החיצון ונסתכל לתוך עצמנו כדי להכיר מה קורה, ומה מפריע, פוגע ומכעיס אותנו.

לכן, אם אני עצוב, החובה שלי היא לעצור, לבלות, להקשיב לעצמי, לרפא את עצמי ולפתור את הבלגן במוחי כדי לדעת מה גרם לי להרגיש כך.

מה אם מה שיש לי זה בעצם דיכאון?

איננו יכולים לשלול שמה שיש לנו עשוי להיות בעצם דיכאון. כדי לגלות אם כן, עלינו להכיר את הסימפטומים והמאפיינים של התהום הפסיכולוגית הזו. מסיבה זו, לפני שמשחקים במשחק הניחושים כשאנחנו מרגישים כך, לעולם לא יזיק ללכת לאיש מקצוע.

עם זאת, בואו ניקח בחשבון כמה מאפיינים בסיסיים שיעזרו לנו להבדיל בינו לבין עצב פשוט.

  • בעוד שעצב הוא רגש נורמלי ופונקציונלי, דיכאון אינו מתפקד לחלוטין ומשפיע על כל תחומי חיינו.
  • לא תמיד יש צורך שמשהו "קרה" כדי שנפתח דיכאון. רוב הזמן אין טריגרים. למעשה, ישנם מטופלים עם חיים מושלמים לכאורה, ולמרות זאת, הם אינם יכולים שלא לחוש דיכאון נואש.
  • תחושת התשישות, אי הנוחות והשליליות היא קבועה, כמעט כרונית.
  • החיים מפסיקים לעניין אותך, אתה לא חווה הנאה מכלום.
  • מופיעות בעיות שינה - נדודי שינה או היפרסומניה.
  • מחשבות שליליות הן קבועות, אולם ישנה גם תחושת אשמה.
  • מחשבות על התאבדות יכולות להתרחש.

בכל פעם שאנו עומדים בפני יום חדש בתחושה שאנו עצובים ואיננו יודעים מדוע, אז יש לנו אחריות ברורה כלפי עצמנו. עלינו להקדיש לעצמנו זמן ותשומת לב ולהבין שלכל הרגשות יש מטרה. אם לא נוכל למצוא את המטרה הזו, אם מה שאנו חווים הוא חוסר אונים ופחד מאחריות, אז נצטרך לבקש עזרה מומחים כדי לנסות ולמגר את האפלה המסוכנת הזו מחיינו.